Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Најмоќната европска економија потона во техничка рецесија

Време: 13:35

Датум: август 14, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Германија во вториот квартал потона во техничка рецесија. Бруто домашниот производ (BDP) во тој период падна за 0,1 проценти, објави Destatis.

Во вториот квартал до израз дојдоа сите негативни ефекти од трговската војна. Поради тоа придонесот на нето извозот e негативен.

Покрај тоа, германската економија во вториот квартал забележа и пад на градежните инвестиции.

Ова не е неочекувано, во својата последна проценка на расположението на германските потрошувачи, Ifo Institute го намали индексот на оптимизам за веќе негативни 2,1 во јуни на негативни 5,7 во јули, што е најниско ниво во последните седум години и прв пат ”економските песимисти“ во Германија ги надминаа оптимистите.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Глобалниот сектор за забава губи 160 милијарди долари поради короната

  Глобалниот сектор за забава губи 160 милијарди долари поради короната

  Глобалниот сектор за забава во текот на наредните пет години ќе изгуби 160 милијарди долари (146 милијарди евра) како резултат на кризата предизвикана од пандемијата…

 • Јапонците велат дека маските не се за деца под две години: „Oпасно е“

  Јапонците велат дека маските не се за деца под две години: „Oпасно е“

  Децата на возраст под две години не треба да носат маски затоа што намалената можност за дишење може да го зголеми ризикот од задушување, според…

 • Пандев доби „безвременски“ шампионски прстен од Интер

  Пандев доби „безвременски“ шампионски прстен од Интер

  Неодамна се прослави десетгодишнината на славната „триплета“ на Интер, освојувањето на тројната титула (Серија А, Копа Италија, Лига на шампиони), генерација во која играше и…

 • Зидан лидер на листата Топ 10 тренери во историјата на ЛШ

  Зидан лидер на листата Топ 10 тренери во историјата на ЛШ

  Реномираниот портал „Squawka“ ги објави најдобрите десет тренери во историјата на Лигата на шампионите. Листата ја предводи најмладиот, предводникот на Реал Мадрид Зинедин Зидан. Францускиот…

 • Облачно со услови за дожд и температура до 21 степен

  Облачно со услови за дожд и температура до 21 степен

  Времето денеска ќе биде променливо облачно и посвежо. На повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен северен ветер. Минималната температура ќе…

 • Денес во Владата треба да падне одлука кога ќе се отворат кафеаните!

  Денес во Владата треба да падне одлука кога ќе се отворат кафеаните!

  Одлуката за отворање на угостителските објекти е денеска на дневен ред на Владината седница. Откако Комисијата за заразни болести ги достави препораките до Илиндеска бр.2,…

 • Потврден 21 нов случај со Ковид 19, вкупно дијагностицирани 1.999, оздравени 17 пациенти

  Потврден 21 нов случај со Ковид 19, вкупно дијагностицирани 1.999, оздравени 17 пациенти

  Институтот за јавно здравје денеска регистрира 17 оздравени пациенти и тоа во: Скопје-7, Куманово-2, Прилеп-2, Велес-2, Гостивар-1, Крива Паланка-1, Пехчево-1 и Берово-1. Во изминатото деноноќие не…

 • 25 Мај, Денот на младоста – еден од најголемите празници во СФРЈ

  25 Мај, Денот на младоста – еден од најголемите празници во СФРЈ

  Денот на младоста беше еден од најголемите празници во Социјалистичка Федеративна Република Југославија, кој се одбележуваше на 25 мај, а се прославуваше од 1945 до…

 • Зоолошката градина во Скопје од утре почнува со работа

  Зоолошката градина во Скопје од утре почнува со работа

  Зоолошката градина во Скопје од утре, 26 мај, од 9 часот, почнува со работа, но со нов протокол за движење и придржување кон мерките за…

 • Банките предвремено ќе ја исплатат и мајската пензија

  Банките предвремено ќе ја исплатат и мајската пензија

  Македонската банкарска асоцијација ја известува јавноста дека банките се подготвени предвремено да ја извршат исплатата на мајските пензии. Сите пензионери коишто поседуваат дебитни картички, веќе…