Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,298.51 0.02%    FERS 74,000.00 1.36%    GRNT 1,034.77 0.65%    INPR 1,500.00 0%    KMB 6,279.63 -0.19%    MKSD 193.00 0.52%    MPT 76,500.00 0.08%    OKTA 4,700.00 2.17%    RZUS 75.00 -9.64%    SBT 2,590.73 3.49%    STB 1,180.00 0.09%    STIL 92.00 0.19%    TEL 310.00 0%    TNB 16,550.00 -0.18%    TTK 1,530.62 0.7%    UNI 2,390.00 1.27%    ZILU 150.00 8.7%    ZPKO 1,470.00 0%    

Откриен најголемиот таен глобален заемодавец, поголем од ММФ и Светска банка

Време: 14:40

Датум: јули 18, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Истражувањата покажале дека кинеските државни банки издале околу една четвртина од вкупните кредити на новите пазари.

Ова довело до тоа Кина да стигне на водечката глобална позиција како официјален доверител, оставајќи ги зад себе ММФ и Светска банка.

Во неодамнешна студија, тим од истражувачи откриле дека Кина станала најголем таен доверител во светот.

Експертите ја спровеле првата сеопфатна студија за кредитирање на азискиот гигант и другите финансиски текови.

Во извештајот насловен како ,,Кинеско кредитирање во странство”, чии автори се Себастијан Хорн (Универзитетот во Минхен, Институт во Кил), Кармен Рајнхарт (Универзитетот Харвард) и Кристоф Требек (Институт во Кил), кои истражувале голем број јавни и не толку јавни извори за собирање на податоци кои опфаќаат повеќе од шест децении, вклучило илјадници кредити и грантови за 152 земји.

Членот на тимот Кристоф Требек, изјавил дека Кина отсекогаш била активен меѓународен кредитор, давајќи големи суми на државите.

,,Зголемувањето на вкупниот одлив на кредити во изминатите две децении беше речиси без преседан, споредено само со бранови на американското официјално позајмување по Првата и Втората светска војна”, изјавил Требек.

Во периодот помеѓу 2000 и 2017 година, обврските на странските должници спрема Кина се зголемени за помалку од 500 милијарди долари на повеќе од пет илјади милијарди долари – или околу еден процент од глобалното економско производство на повеќе од шест проценти.

Најголемиот дел од побарувањата за долгови на меѓународните пазари на обврзници стекнала кинеската државна банка.

Покрај тоа, кинеската влада одобрила и голем број директни кредити, особено на земјите во развој.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Двете светски сили постигнаа трговски договор

  Двете светски сили постигнаа трговски договор

  Американскиот претседател Доналд Трамп во петокот објави дека САД ја постигнале таканаречената прва фаза од трговскиот договор со Кина. Според неа, Вашингтон ќе се откаже…

 • Со мали чекори кон крајот на војната: САД ги укинаа санкциите кон три руски компании

  Со мали чекори кон крајот на војната: САД ги укинаа санкциите кон три руски компании

  Министерството за финансии на САД ги укина санкциите кон три руски компании, се вели во документот објавен на веб страницата на Министерството. Од американскиот список…

 • Најмногу струја во Европа извезува Франција, а увезува Италија

  Најмногу струја во Европа извезува Франција, а увезува Италија

  Франција е најголем извозник на електрична енергија во Европа за 11 месеци оваа година, а Италија најголем увозник, покажа студијата за европски интерконекторски пазар. Студијата на…

 • „Фич“ го потврди кредитниот рејтинг на земјава на ББ+ стабилен

  „Фич“ го потврди кредитниот рејтинг на земјава на ББ+ стабилен

  Кредитната агенција „Фич“ го потврди кредитниот рејтинг на земјава на ББ+ со стабилен изглед. Како што наведуваат од агенцијата, ова се должи на низата кохерентни…

 • Во Македонија месечно се градат станови колку во половина Европа годишно

  Во Македонија месечно се градат станови колку во половина Европа годишно

  Во Македонија бројот на изградени станови месечно е колку во поголем број од европските земји за 12 месеци односно за цела година. Податоците од Меѓународниот…

 • Вработените во јавниот сектор ќе чистат на 20 локации во Скопје

  Вработените во јавниот сектор ќе чистат на 20 локации во Скопје

  Акција за чистење на 20 скопски локации во која ќе се вклучат вработените од јавниот сектор ќе се одржи денеска и на тој начин ќе…

 • Облачно со дожд, а на планините снег

  Облачно со дожд, а на планините снег

  Времето во Република Северна Македонија ќе биде облачно со врнежи од дожд, на планините од снег. Врнежите ќе бидат пообилни во западните и јужните делови,…

 • Македонски квалитет 2019 – Арсовска и Пендаровски ги доделија престижните признанија

  Македонски квалитет 2019 – Арсовска и Пендаровски ги доделија престижните признанија

  Во свечена атмосфера, во присуство на бројни гости, министри, претставници на институции и на дипломатскиот кор, соработници, традиционално и годинава беа доделени десетте признанија за…

 • До една милијарда евра годишно може да се слеат во земјава од ЕУ како поддршка за бизнисот

  До една милијарда евра годишно може да се слеат во земјава од ЕУ како поддршка за бизнисот

  Компаниите од Македонија малку ги искористуваат средствата што им се нудат од европските фондови, но доколку бидат поактивни и поинформирани, во земјава може да влегуваат…

 • Европските берзи силно пораснаа на крајот на неделава

  Европските берзи силно пораснаа на крајот на неделава

  На европските берзи утрово цените нагло се зголемија, по вестите за трговскиот договор меѓу САД и Кина и убедливата победа на Конзервативната партија на парламентарните…