Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,298.51 0.02%    FERS 74,000.00 1.36%    GRNT 1,034.77 0.65%    INPR 1,500.00 0%    KMB 6,279.63 -0.19%    MKSD 193.00 0.52%    MPT 76,500.00 0.08%    OKTA 4,700.00 2.17%    RZUS 75.00 -9.64%    SBT 2,590.73 3.49%    STB 1,180.00 0.09%    STIL 92.00 0.19%    TEL 310.00 0%    TNB 16,550.00 -0.18%    TTK 1,530.62 0.7%    UNI 2,390.00 1.27%    ZILU 150.00 8.7%    ZPKO 1,470.00 0%    

Експертите шокирани: Овој град целосно го укина јавниот транспорт и го замени со нова услуга

Време: 14:31

Датум: јули 18, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Инсфил, град во канадската покраина Онтарио, неговиот јавен транспорт целосно го замени со Uber.

Необичниот експеримент пред две години започнал сосема случајно во самиот центар на градот, кога сите граѓани почнале да ја користат новата услуга на брзорастечката компанија. Кратко потоа, услугата се проширила и низ целата околина во градот.

Тогаш градските власти дошле до заклучок дека е многу поекономично да го заменат јавниот превоз со сè попопуларната услуга.

Со цел да им овозможи на неговите жители што поедноставно и поевтино да користат Uber, градот одлучил да го субвенционира возењето кое секој жител во просек го чини само еден долар или два.

И додека во почетокот се изгледало идилично, со годините Инсфил доживеал голем пораст на бројот на возачи кои денес изнесува дури 2.203, што е за град од 36.566 жители прилично голем број.

Покрај тоа, поради зголемувањето на цената на самата услуга, бројот на возила, но и горивата, исто така, пораснала и висината на субвенциите.

Според Guardian само оваа година градот би требало да издвои 1,2 милиони долари што е значително повеќе од предвидениот износ од градскиот буџет за сообраќај кој изнесува 900.000 долари.

Но и покрај ветувањето на градските власти да најдат решение за сите проблеми се чини дека не сите од нив го споделуваат мислењето за револуционерното решение за проблемот со јавниот транспорт.

“Ако како одговорна личност во градот веруваат дека најдобро решение за јавен превоз е субвенционирање на услугите кои ги нудат Lyft и Uber, тогаш со вас навистина нешто не е во ред. Тоа е најлошата можна одлука која сте можеле да ја донесете”, предупредува еден од експертите.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Експертите шокирани: Овој град целосно го укина јавниот транспорт и го замени со нова услуга

 1. Пингбек: Експертите шокирани: Овој град целосно го укина јавниот транспорт и го замени со нова услуга - ММС

 • Двете светски сили постигнаа трговски договор

  Двете светски сили постигнаа трговски договор

  Американскиот претседател Доналд Трамп во петокот објави дека САД ја постигнале таканаречената прва фаза од трговскиот договор со Кина. Според неа, Вашингтон ќе се откаже…

 • Со мали чекори кон крајот на војната: САД ги укинаа санкциите кон три руски компании

  Со мали чекори кон крајот на војната: САД ги укинаа санкциите кон три руски компании

  Министерството за финансии на САД ги укина санкциите кон три руски компании, се вели во документот објавен на веб страницата на Министерството. Од американскиот список…

 • Најмногу струја во Европа извезува Франција, а увезува Италија

  Најмногу струја во Европа извезува Франција, а увезува Италија

  Франција е најголем извозник на електрична енергија во Европа за 11 месеци оваа година, а Италија најголем увозник, покажа студијата за европски интерконекторски пазар. Студијата на…

 • „Фич“ го потврди кредитниот рејтинг на земјава на ББ+ стабилен

  „Фич“ го потврди кредитниот рејтинг на земјава на ББ+ стабилен

  Кредитната агенција „Фич“ го потврди кредитниот рејтинг на земјава на ББ+ со стабилен изглед. Како што наведуваат од агенцијата, ова се должи на низата кохерентни…

 • Во Македонија месечно се градат станови колку во половина Европа годишно

  Во Македонија месечно се градат станови колку во половина Европа годишно

  Во Македонија бројот на изградени станови месечно е колку во поголем број од европските земји за 12 месеци односно за цела година. Податоците од Меѓународниот…

 • Вработените во јавниот сектор ќе чистат на 20 локации во Скопје

  Вработените во јавниот сектор ќе чистат на 20 локации во Скопје

  Акција за чистење на 20 скопски локации во која ќе се вклучат вработените од јавниот сектор ќе се одржи денеска и на тој начин ќе…

 • Облачно со дожд, а на планините снег

  Облачно со дожд, а на планините снег

  Времето во Република Северна Македонија ќе биде облачно со врнежи од дожд, на планините од снег. Врнежите ќе бидат пообилни во западните и јужните делови,…

 • Македонски квалитет 2019 – Арсовска и Пендаровски ги доделија престижните признанија

  Македонски квалитет 2019 – Арсовска и Пендаровски ги доделија престижните признанија

  Во свечена атмосфера, во присуство на бројни гости, министри, претставници на институции и на дипломатскиот кор, соработници, традиционално и годинава беа доделени десетте признанија за…

 • До една милијарда евра годишно може да се слеат во земјава од ЕУ како поддршка за бизнисот

  До една милијарда евра годишно може да се слеат во земјава од ЕУ како поддршка за бизнисот

  Компаниите од Македонија малку ги искористуваат средствата што им се нудат од европските фондови, но доколку бидат поактивни и поинформирани, во земјава може да влегуваат…

 • Европските берзи силно пораснаа на крајот на неделава

  Европските берзи силно пораснаа на крајот на неделава

  На европските берзи утрово цените нагло се зголемија, по вестите за трговскиот договор меѓу САД и Кина и убедливата победа на Конзервативната партија на парламентарните…