Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 13,095.08 -0.02%    GRNT 1,233.77 0%    KMB 7,401.49 0.02%    MPOL 300.00 0.33%    MPT 78,843.65 -0.41%    MTUR 5,700.00 0%    OHB 5,200.00 0%    OKTA 4,700.00 0%    RMDEN18 98.70 0%    SBT 3,199.25 -0.02%    STIL 103.00 1.02%    TNB 17,825.00 -0.14%    TTK 1,700.00 -0.16%    

Vodafone ја започна првата 5G мрежа во Германија

Време: 11:55

Датум: јули 17, 2019

Категорија: КОМПАНИИ

Телекомуникацискиот оператор Vodafone ја започна во вторникот првата комерцијална 5G мобилна мрежа во Германија. Мрежата има 25 предаватели во Дизелдорф, Келн, Дортмунд и некои други градови, објави германската новинска агенција DPA.

Корисниците на Vodafone ќе можат да ја користат мрежата денес, а користењето на оваа брза врска ќе ги чини дополнителни пет евра месечно. Vodafone во моментов нуди уреди на производители кои овозможуваат поврзување на 5G, Huawei и Samsung.

5G Vodafone мрежата сè уште е многу ограничена – компанијата во Германија обезбедува 4G врска со 25.000 базни станици. Во август бројот на станици за 5G би требало да се зголеми на 50.

“Оваа година имаме намера да развиваме и собираме одговори”, изјавил Герхард Мек од Vodafone, додавајќи дека планираат да ја забрзаат изградбата на мрежата во 2020 година и да изградат базни станици за 5G.

На крајот на следната година, секој осми Германец ќе живее на дофат на 5G станица, а една година подоцна, секој четврт. Додаваат дека ќе ги користат постоечките 4G станици, така да “нема да видиме многу повеќе антени отколку што се сега”, изјавил Мек.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Отворен нов продажно-сервисен HYUNDAI центар

  Отворен нов продажно-сервисен HYUNDAI центар

  Ми-Да Гранд Моторс е новиот единствен овластен импортер на возила и резервни делови на Hyundai Motor Company за Македонија. Со денешното отворање на новиот продажно-сервисен…

 • Апликациите на Facebook им донеле 208 милијарди евра на компаниите во ЕУ

  Апликациите на Facebook им донеле 208 милијарди евра на компаниите во ЕУ

  Апликациите со кои управува Facebook им помогнале на компаниите од Европската унија да испорачаат стоки во вредност од 208 милијарди евра во 2019 година, односно…

 • Двоен златен медал за новото премиум вино на „Tikveš Châteaux & Domainеs“ во Кина

  Двоен златен медал за новото премиум вино на „Tikveš Châteaux & Domainеs“ во Кина

  Новото црвено премиум вино „Terrasse a L’Ombre 2018“, кое е дел од „Tikveš Châteaux & Domainеs“, освои двоен златен медал на првиот голем меѓународен вински…

 • Solveo – македонски иновативен стартап кој на компаниите им овозможува директно поврзување со младите

  Solveo – македонски иновативен стартап кој на компаниите им овозможува директно поврзување со младите

  Со иновација и уникатна стратегија, Солвео на компаниите во Македонија им овозможува полесно да се поврзат со младите умови и да добијат нови и свежи…

 • Новата продавница на ИКЕА во Виена има еколошки покрив и нема паркинг

  Новата продавница на ИКЕА во Виена има еколошки покрив и нема паркинг

  Новата продавница на ИКЕА сместена на виенската станица Вестбанхоф се разликува од другите нејзини продавници. Таа не само што има еколошка фасада и покрив, туку…

 • Пивара Скопје доби нова А-интегрирана еколошка дозвола

  Пивара Скопје доби нова А-интегрирана еколошка дозвола

  Министерството за животна средина и просторно планирање ѝ додели на Пивара Скопје нова А-интегрирана еколошка дозвола со важност во наредните седум години. Со овој документ…

 • Алкалоид со потврдени за ЕУ сертификати за добра производна пракса

  Алкалоид со потврдени за ЕУ сертификати за добра производна пракса

  Агенцијата за лекови и медицински средства на Република Словенија по извршената инспекција во погоните за производство на лекови на Алкалоид АД Скопје, ги потврди сертификатите…

 • „Тојота“ повлекува 3,4 милиони возила поради дефект

  „Тојота“ повлекува 3,4 милиони возила поради дефект

  „Тојота“ ќе повлече околу 3,4 милиони возила низ целиот свет заради можен дефект на воздушните перничиња. Одлуката ги опфаќа моделите корола, корола матрикс, авалон и…

 • Кока кола не се откажува од пластичните шишиња: Луѓето ги сакаат

  Кока кола не се откажува од пластичните шишиња: Луѓето ги сакаат

  Кока кола нема да ги исфрли пластичните шишиња за еднократна употреба, бидејќи потрошувачите и натаму ги сакаат да ги користат. „Потрошувачите ги сакаат пластичните шишиња,…

 • Facebook отвара 1.000 работни места во Европа: Бараат програмери, инженери и дизајнери

  Facebook отвара 1.000 работни места во Европа: Бараат програмери, инженери и дизајнери

  Facebook објави дека оваа година планира да отвори илјада нови работни места во Велика Британија. „Засилувањето“, меѓу другото, би требало да вклучи развој на алатки…