Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 13,000.48 -0.11%    FERS 73,526.00 0.72%    GRNT 1,210.20 0.75%    KMB 7,309.27 0.82%    MPOL 299.00 -0.33%    MPT 79,512.48 -0.26%    MTUR 5,700.00 -0.2%    PKB 12,000.00 3.68%    RMDEN18 98.70 0%    RZUS 70.00 0%    SBT 3,200.00 0%    STB 1,204.69 0.36%    STBP 656.00 0%    STIL 101.01 0.9%    TETE 2,348.75 1.94%    TNB 17,753.58 0.59%    TRPS 1,800.00 0%    TTK 1,689.90 2.76%    ZPOG 1,800.00 0%    

Еколошката категоризација на возилата нема да биде задолжителна

Време: 15:44

Датум: јули 16, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Еколошката категоризација на возилата нема да биде задолжителна, туку факултативна, но некатегоризираните возила нема да смеат да се управуваат во забранетите зони за движење на возила што ќе ги прогласат локалните власти во услови на зголемено загадување на воздухот и доколку ги исполнуваат условите за добивење зелена еколошка налепница. Во деновите кога има забрана ќе можат да се возат само возилата со зелена маркичка.

Ова е резултат на денешната амандманска расправа на матичната собраниска Комисија за економски прашања за Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за возила во второ читање на која беа прифатени четири од поднесените 13 амандмани.

Зелена еколошка налепница ќе можат да добијат возилата што го исполнуваат стандардот ЕУРО 5 и повеќе, но и возила со ЕУРО 4 и ЕУРО 3 стандард во кои е вграден плински или метанов уред, како и хибридните и електричните возила. Од категоризацијата се изземаат возилата на војската, полицијата, пожарната и брзата помош, како и возила во кои се возат лица со попреченост. Тие ќе можат да се движат и во зоните каде има забрана за движење поради загаденост на воздухот. Трошокот за еколошката налепница ќе биде на товар на граѓаните, а за издавање на погрешна еколошка маркичка предвидена е глоба од 250 евра во денарска противвредност за одговорното лице во техничката служба.

Во законското решение се предвидени 170 милиони денари за субвенционирање на вградување на плински и метанов уред во возилата со ЕУРО 4 стандард и помалку, како и за купување на ново возило по системот старо за ново. Првично овие средства беа предвидени за субвенционирање на набавка на нови хибридни и електрични возила, но со амандманите е преиначено решението. Сепак, оние што ќе купуваат хибридни и електрични возила ќе можат да користат субвенции од програмата старо за ново возило.

Имплементацијата на законското решение ќе стартува 12 месеци по стапувањето на законот на сила со цел да се усогласи со останатите закони, а во првите три години од спроведувањето на законот ќе им се овозможи на сопствениците на возила со ЕУРО 4 стандард да добијат зелена еколошка налепница доколку побараат.

На седницата на Комисијата беа прифатени само амандманите поднесени од пратеници од владејачкото монзинство, а не беа прифатени девет амандмани поднесени од пратеници од опозицијата со кои се бараше воопшто да нема категоризација на возилата со еколошки налепници. За опозицијата донесените измени се популистички и со нив воопшто нема да се реши загадувањето на воздухот, туку ќе се казнат најсиромашните граѓани кои имаат возила со пониска категоризација и ќе се ограничи нивното движење. Наместо тоа, предлагаат државата прво да спроведе мерки за намалување на загадувањето како што е субвенционирање за вградување плински и метанов уред, па потоа да ги категоризира возилата.

Дека нема да се реши загадувањето со новиот закон за возила се согласи и заменик-министерот за економија Кире Наумов, но тој потенцира дека во секој случај категоризацијата на возилата ќе придонесе за намалување на загадувањето.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Астрономски трошоци: Даваат 3,5 милиони долари за два дена во Давос

  Астрономски трошоци: Даваат 3,5 милиони долари за два дена во Давос

  Дводневнoтo патување на Доналд Трамп на Светскиот економски форум ќе ги чини даночните обврзници 3,4 милиони долари. Ова е, досега е најскапото патување во Давос…

 • Папата до учесниците на форумот во Давос: Фокусирајте се на луѓето, не на профитот

  Папата до учесниците на форумот во Давос: Фокусирајте се на луѓето, не на профитот

  Папата Франциско им порача на учесниците на Светскиот економски форум во Давос да ги стават во фокусот луѓето, а не профитот. Франциско во писменото обраќање,…

 • Групата БРИКС е отворена за нови земји членки

  Групата БРИКС е отворена за нови земји членки

  Групата БРИКС од економии во развој, која ја сочинуваат Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка е отворена за членство на нови земји, смета рускиот…

 • На листата со најмоќни земји во светот на првите три позиции нема промени

  На листата со најмоќни земји во светот на првите три позиции нема промени

  На врвот на листата најмоќни земји во светот и во 2020 година се САД. Следува Русија, а на третото место е Кина. Листата е направена…

 • Раст на кредитите и депозитите и во декември

  Раст на кредитите и депозитите и во декември

  Раст и кај депозитите и кај кредитите е забележан во декември годинава. Според објавените податоци на Народната банка на месечна основа депозитите бележат раст од…

 • Кој тоа таму управува?! – ИДСЦС со одговори на најгорливите прашања

  Кој тоа таму управува?! – ИДСЦС со одговори на најгорливите прашања

  Видео од ИДСЦС за тоа како да се одбере најдобриот Институтот за демократија „Социетас Цивилис“ (ИДСЦС), во март 2019-та година одржа конференција на тема: „Кој…

 • О2 Иницијатива: Апел до пратениците во Собрание да ја изгласаат забраната за увоз на отпад кој се согорува

  О2 Иницијатива: Апел до пратениците во Собрание да ја изгласаат забраната за увоз на отпад кој се согорува

  На денешната седница во Собрание под точка 19 на дневниот ред е Предлог-измената на Законот за управување со отпад, по скратена постапка. Со измената нема…

 • Макрон: Одличен разговор со Трамп

  Макрон: Одличен разговор со Трамп

  Францускиот претседател Емануел Макрон соопшти дека имал одличен разговор со американскиот претседател Доналд Трамп за дигиталните такси. „Ќе работиме заедно на добар договор за да…

 • Германија е најиновативна земја во светот

  Германија е најиновативна земја во светот

  Според најновиот Bloomberg индекс за иновации за 2020 година, Германија е најиновативна земја во светот, објави Anadolu Agency (AA). По Германија, следи Јужна Кореја, Сингапур,…

 • Опаѓаат цените за изнајмување станови во Германија

  Опаѓаат цените за изнајмување станови во Германија

  Цените за изнајмување станови во поголемите германски градови престанаа да раснат во последниот квартал од минатата година. Во некои случаи, тие почнаа да паѓаат, покажува…