Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 13,000.48 -0.11%    FERS 73,526.00 0.72%    GRNT 1,210.20 0.75%    KMB 7,309.27 0.82%    MPOL 299.00 -0.33%    MPT 79,512.48 -0.26%    MTUR 5,700.00 -0.2%    PKB 12,000.00 3.68%    RMDEN18 98.70 0%    RZUS 70.00 0%    SBT 3,200.00 0%    STB 1,204.69 0.36%    STBP 656.00 0%    STIL 101.01 0.9%    TETE 2,348.75 1.94%    TNB 17,753.58 0.59%    TRPS 1,800.00 0%    TTK 1,689.90 2.76%    ZPOG 1,800.00 0%    

ЕУ: Зголемен трговскиот суфицит со САД, но и дефицитот со Кина

Време: 14:13

Датум: јули 16, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Трговскиот суфицит на Европската унија во трговијата со Сoединетите Држави се зголеми во првите пет месеци од 2019 година, но е зголемен и трговскиот дефицит со Кина, покажале денес објавените официјални податоци.

Суфицитот на ЕУ во трговијата со САД се зголемил на 62,1 милијарди евра во периодот јануари-мај 2019 година од 55,4 милијарди евра од истиот период пред една година, објави денеска европскиот завод за статистика Eurostat.

Во стоковната размена со Кина, дефицитот на ЕУ се зголеми на 76,7 милијарди евра од 69,2 милијарди евра.

Генерално, трговскиот дефицит на 28-члениот блок се зголеми на 14,2 милијарди евра во периодот јануари-мај 2019 година во споредба со 9,9 милијарди евра пред една година, според официјалната веб страна на Eurostat.

Увозот на енергетски производи, особено од Русија и Норвешка, е главната причина за дефицитот.

Кога станува збор за 19 члената еврозона, извозот на тој блок е зголемен за 7,1 процент во мај на годишно ниво, а увозот за 4,2 проценти, што довело до зголемување на трговскиот суфицит на 23 милијарди евра во мај од минататогодишните 16, 9 милијарди евра.

Според сезонските прилагодени податоци, трговскиот суфицит на еврозоната, исто така, во мај се зголеми за 20,2 милијарди евра во однос на 15,7 милијарди долари во април, бидејќи извозот порасна на месечна основа за 1,4 проценти, а увозот се намали за 1,0 проценти.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Астрономски трошоци: Даваат 3,5 милиони долари за два дена во Давос

  Астрономски трошоци: Даваат 3,5 милиони долари за два дена во Давос

  Дводневнoтo патување на Доналд Трамп на Светскиот економски форум ќе ги чини даночните обврзници 3,4 милиони долари. Ова е, досега е најскапото патување во Давос…

 • Папата до учесниците на форумот во Давос: Фокусирајте се на луѓето, не на профитот

  Папата до учесниците на форумот во Давос: Фокусирајте се на луѓето, не на профитот

  Папата Франциско им порача на учесниците на Светскиот економски форум во Давос да ги стават во фокусот луѓето, а не профитот. Франциско во писменото обраќање,…

 • Групата БРИКС е отворена за нови земји членки

  Групата БРИКС е отворена за нови земји членки

  Групата БРИКС од економии во развој, која ја сочинуваат Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка е отворена за членство на нови земји, смета рускиот…

 • На листата со најмоќни земји во светот на првите три позиции нема промени

  На листата со најмоќни земји во светот на првите три позиции нема промени

  На врвот на листата најмоќни земји во светот и во 2020 година се САД. Следува Русија, а на третото место е Кина. Листата е направена…

 • Раст на кредитите и депозитите и во декември

  Раст на кредитите и депозитите и во декември

  Раст и кај депозитите и кај кредитите е забележан во декември годинава. Според објавените податоци на Народната банка на месечна основа депозитите бележат раст од…

 • Кој тоа таму управува?! – ИДСЦС со одговори на најгорливите прашања

  Кој тоа таму управува?! – ИДСЦС со одговори на најгорливите прашања

  Видео од ИДСЦС за тоа како да се одбере најдобриот Институтот за демократија „Социетас Цивилис“ (ИДСЦС), во март 2019-та година одржа конференција на тема: „Кој…

 • О2 Иницијатива: Апел до пратениците во Собрание да ја изгласаат забраната за увоз на отпад кој се согорува

  О2 Иницијатива: Апел до пратениците во Собрание да ја изгласаат забраната за увоз на отпад кој се согорува

  На денешната седница во Собрание под точка 19 на дневниот ред е Предлог-измената на Законот за управување со отпад, по скратена постапка. Со измената нема…

 • Макрон: Одличен разговор со Трамп

  Макрон: Одличен разговор со Трамп

  Францускиот претседател Емануел Макрон соопшти дека имал одличен разговор со американскиот претседател Доналд Трамп за дигиталните такси. „Ќе работиме заедно на добар договор за да…

 • Германија е најиновативна земја во светот

  Германија е најиновативна земја во светот

  Според најновиот Bloomberg индекс за иновации за 2020 година, Германија е најиновативна земја во светот, објави Anadolu Agency (AA). По Германија, следи Јужна Кореја, Сингапур,…

 • Опаѓаат цените за изнајмување станови во Германија

  Опаѓаат цените за изнајмување станови во Германија

  Цените за изнајмување станови во поголемите германски градови престанаа да раснат во последниот квартал од минатата година. Во некои случаи, тие почнаа да паѓаат, покажува…