Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,298.51 0.02%    FERS 74,000.00 1.36%    GRNT 1,034.77 0.65%    INPR 1,500.00 0%    KMB 6,279.63 -0.19%    MKSD 193.00 0.52%    MPT 76,500.00 0.08%    OKTA 4,700.00 2.17%    RZUS 75.00 -9.64%    SBT 2,590.73 3.49%    STB 1,180.00 0.09%    STIL 92.00 0.19%    TEL 310.00 0%    TNB 16,550.00 -0.18%    TTK 1,530.62 0.7%    UNI 2,390.00 1.27%    ZILU 150.00 8.7%    ZPKO 1,470.00 0%    

Бургерите се силата на американскиот долар: Big Mac е поевтин во еврозоната, отколку во САД

Време: 14:45

Датум: јули 15, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Некои политичари и учесници на пазарот веруваат дека американскиот долар е премногу силен во споредба со неговите ривали.

Сега постои уште еден индикатор: Бургерот.

Економскиот индекс Big Mac – лесен начин да се направи валутата по опиплива – покажало дека речиси сите валути во индексот се послаби во однос на доларот.

Индексот Big Mac го покажува во реалноста паритетот на куповната моќ, односно вредноста на стоката што може да се купи со валутата. Ако една валута може да купи некоја стока по пониска цена од друга валута, првата валута може да биде релативно потценета, додека другата валута може да биде преценета.

Силата на доларот не е новост, но во изминатите шест месеци таа станала уште посилна, покажува индикаторот, а објави CNN News.

Еврото, главниот ривал на доларот, падна во однос на доларот од почетокот на годината.

Big Mac во McDonald’s сега е 19 проценти поевтин во еврозоната отколку во Соединетите Држави, во споредба со 17 проценти пред половина година.

Руската рубља е најмногу потценета во однос на доларот, дури за 65 проценти. Имено, Big Mac во Русија чини 130 рубли, тоа е околу два долари, во споредба со 5,74 американски долари во САД.

На спротивната страна на спектарот, швајцарскиот франк е единствената валута која е преценета во однос на доларот. Big Mac чини 6,5 франци во Цирих, тоа е околу 6,6 долари, што го прави франкот 14 проценти посилен отколку што би требало, според теоријата за паритет на куповната моќ.

Политичарите забележале дека силата на американскиот долар во однос на неговите ривали е неповолна за конкурентноста на Соединетите Држави на глобалниот пазар.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Двете светски сили постигнаа трговски договор

  Двете светски сили постигнаа трговски договор

  Американскиот претседател Доналд Трамп во петокот објави дека САД ја постигнале таканаречената прва фаза од трговскиот договор со Кина. Според неа, Вашингтон ќе се откаже…

 • Со мали чекори кон крајот на војната: САД ги укинаа санкциите кон три руски компании

  Со мали чекори кон крајот на војната: САД ги укинаа санкциите кон три руски компании

  Министерството за финансии на САД ги укина санкциите кон три руски компании, се вели во документот објавен на веб страницата на Министерството. Од американскиот список…

 • Најмногу струја во Европа извезува Франција, а увезува Италија

  Најмногу струја во Европа извезува Франција, а увезува Италија

  Франција е најголем извозник на електрична енергија во Европа за 11 месеци оваа година, а Италија најголем увозник, покажа студијата за европски интерконекторски пазар. Студијата на…

 • „Фич“ го потврди кредитниот рејтинг на земјава на ББ+ стабилен

  „Фич“ го потврди кредитниот рејтинг на земјава на ББ+ стабилен

  Кредитната агенција „Фич“ го потврди кредитниот рејтинг на земјава на ББ+ со стабилен изглед. Како што наведуваат од агенцијата, ова се должи на низата кохерентни…

 • Во Македонија месечно се градат станови колку во половина Европа годишно

  Во Македонија месечно се градат станови колку во половина Европа годишно

  Во Македонија бројот на изградени станови месечно е колку во поголем број од европските земји за 12 месеци односно за цела година. Податоците од Меѓународниот…

 • Вработените во јавниот сектор ќе чистат на 20 локации во Скопје

  Вработените во јавниот сектор ќе чистат на 20 локации во Скопје

  Акција за чистење на 20 скопски локации во која ќе се вклучат вработените од јавниот сектор ќе се одржи денеска и на тој начин ќе…

 • Облачно со дожд, а на планините снег

  Облачно со дожд, а на планините снег

  Времето во Република Северна Македонија ќе биде облачно со врнежи од дожд, на планините од снег. Врнежите ќе бидат пообилни во западните и јужните делови,…

 • Македонски квалитет 2019 – Арсовска и Пендаровски ги доделија престижните признанија

  Македонски квалитет 2019 – Арсовска и Пендаровски ги доделија престижните признанија

  Во свечена атмосфера, во присуство на бројни гости, министри, претставници на институции и на дипломатскиот кор, соработници, традиционално и годинава беа доделени десетте признанија за…

 • До една милијарда евра годишно може да се слеат во земјава од ЕУ како поддршка за бизнисот

  До една милијарда евра годишно може да се слеат во земјава од ЕУ како поддршка за бизнисот

  Компаниите од Македонија малку ги искористуваат средствата што им се нудат од европските фондови, но доколку бидат поактивни и поинформирани, во земјава може да влегуваат…

 • Европските берзи силно пораснаа на крајот на неделава

  Европските берзи силно пораснаа на крајот на неделава

  На европските берзи утрово цените нагло се зголемија, по вестите за трговскиот договор меѓу САД и Кина и убедливата победа на Конзервативната партија на парламентарните…