Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,797.55 -0.38%    GRNT 1,026.84 -2.51%    KMB 5,605.21 -0.09%    MPT 71,273.31 -3.55%    RMDEN18 98.70 -0.15%    RZUS 83.00 -7.78%    SBT 2,500.00 -1.34%    STB 1,158.97 -2.6%    STIL 100.67 1.08%    TEL 300.00 -1.31%    TTK 1,431.43 2.46%    UNI 2,277.50 1.22%    

Бил Гејтс откри што тоа Стив Џобс го има што тој го нема ( а не е креативност)

Време: 13:59

Датум: јули 15, 2019

Категорија: КАРИЕРА

Имаше големи разлики меѓу Стив Џобс и Бил Гејтс, што се однесува до самата работа, но и што се однесува на начинот на кој им се обраќале на нивните вработени и на луѓето воопшто. Но, од перспектива на Гејтс – што е тоа што Џобс го имал, а тој го нема?

Па, Гејтс верува дека Џобс е генијалец кога станува збор за ,,фрлање магии”. Bloomberg извести дека Гејтс, во интервју за CNN признал дека Џобс едноставно правел работи како да е “од друг свет”.

Гејтс: Бев како помал волшебник, бидејќи тој (мислејќи на Џобс) ќе ,,изговори магични зборови” и јас би видел како хипнотизира луѓе, но бидејќи јас сум помал волшебник, магиите не функционираат на мене.

Значи, Гејтс зборуваше за тоа дека Џобс создаде верување дека Apple е навистина посебен и дека самиот Стив Џобс е посебен.

Исто така, Гејтс изјави дека никогаш пред и после Џобс не видел некој со таква способност да пронајде талентиран човек и да го мотивира.

Но тоа е првенствено поради тоа што производите кои Apple ги создаде ги подигна луѓето на “емоционално ниво”, наместо да ги направи само продуктивни. Некои лидери имаат таков дух за да го следат другите.

Имаат способност да ги убедат луѓето дека тие навистина прават нешто различно од сите други, нешто што нема да биде лесно да се заборави. Некои велат дека Илон Маск ја има таа способност, а дека Марк Закерберг ја нема.

Можеби тоа не може да се научи. Можеби некои луѓе се едноставно родени со таа способност, а другите не се.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Бил Гејтс откри што тоа Стив Џобс го има што тој го нема ( а не е креативност)

 1. Пингбек: Бил Гејтс откри што е тоа кое Стив Џобс го имаше, а тој го нема - ММС

 • Како технологијата го промени начинот на водење бизнис

  Како технологијата го промени начинот на водење бизнис

  Во денешно време технологијата е секојдневие и никој не може да си го замисли животот без неа, иако до пред само дваесетина години сме немале…

 • Три работи кои морате да ги знаете за да “растурите” на интервју за работа

  Три работи кои морате да ги знаете за да “растурите” на интервју за работа

  „Како беше на интервјуто за работа?“ “Феноменално!” Ова звучи како мит, зарем не? Еве што треба да направите, според научниците. Мора „длабоко да погледнете“ во…

 • Топ 15 занимања кои ќе бидат барани кога ќе дојде следната криза

  Топ 15 занимања кои ќе бидат барани кога ќе дојде следната криза

  Новата економска криза е тука, најавуваат бројни економски аналитичари, а тоа е закана за работниците ширум светот. За време на „големата рецесија“, само во САД…

 • Зошто сите озборуваме, а презираме озборувања?

  Зошто сите озборуваме, а презираме озборувања?

  Од безопасни гласини до олеснување – секој озборува понекогаш. Но, сите би рекле дека не одобруваат разговори за отсутните, дека не е убаво. Сепак, психолозите…

 • Џек Ма: Луѓето треба да работат само три дена во неделата

  Џек Ма: Луѓето треба да работат само три дена во неделата

  Милијардерот Џек Ма, кој долго време е главен поборник на екстремната кинеска работна култура, вели дека луѓето би требало да бидат во можност да работат…

 • Три најважни работи кои веќе сега можете да ги направите со вашите пари ако се плашите од криза

  Три најважни работи кои веќе сега можете да ги направите со вашите пари ако се плашите од криза

  Рецесијата тропа на вратата на многу земји во светот, и повеќе не е прашање дали доаѓа, туку кога. Германија веќе ”танцува” на работ на рецесија,…

 • Учење и само учење

  Учење и само учење

  Бидејќи учењето е една од најубавите работи кои можеме да ги доживееме. Се разбира, овде не мислиме само на учењето во училиште, факултет и слично,…

 • Во кое време од денот треба да размислувате?

  Во кое време од денот треба да размислувате?

  ”Темниот дел од денот“ е идеален за размислување, вели една античка грчка мудрост. ”Ноќта има некоја чудна моќ“, вели еден стар и познат стих. И…

 • ”Тајната врска” помеѓу мотивацијата и капењето

  ”Тајната врска” помеѓу мотивацијата и капењето

  Колку долго сте “загреани” нешто да направите? Нешто што долго посакувате? Дали вашата мотивација трае доволно долго да го “истуркате” тоа што сте сакале? Ако…

 • Како да бидете попаметни?

  Како да бидете попаметни?

  Се разбира, ова не може секогаш и насекаде да се применува, но во некои ситуации можеме да бидеме попаметни. Макар и малку. Колку пати сте…