Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Бил Гејтс откри што тоа Стив Џобс го има што тој го нема ( а не е креативност)

Време: 13:59

Датум: јули 15, 2019

Категорија: КАРИЕРА

Имаше големи разлики меѓу Стив Џобс и Бил Гејтс, што се однесува до самата работа, но и што се однесува на начинот на кој им се обраќале на нивните вработени и на луѓето воопшто. Но, од перспектива на Гејтс – што е тоа што Џобс го имал, а тој го нема?

Па, Гејтс верува дека Џобс е генијалец кога станува збор за ,,фрлање магии”. Bloomberg извести дека Гејтс, во интервју за CNN признал дека Џобс едноставно правел работи како да е “од друг свет”.

Гејтс: Бев како помал волшебник, бидејќи тој (мислејќи на Џобс) ќе ,,изговори магични зборови” и јас би видел како хипнотизира луѓе, но бидејќи јас сум помал волшебник, магиите не функционираат на мене.

Значи, Гејтс зборуваше за тоа дека Џобс создаде верување дека Apple е навистина посебен и дека самиот Стив Џобс е посебен.

Исто така, Гејтс изјави дека никогаш пред и после Џобс не видел некој со таква способност да пронајде талентиран човек и да го мотивира.

Но тоа е првенствено поради тоа што производите кои Apple ги создаде ги подигна луѓето на “емоционално ниво”, наместо да ги направи само продуктивни. Некои лидери имаат таков дух за да го следат другите.

Имаат способност да ги убедат луѓето дека тие навистина прават нешто различно од сите други, нешто што нема да биде лесно да се заборави. Некои велат дека Илон Маск ја има таа способност, а дека Марк Закерберг ја нема.

Можеби тоа не може да се научи. Можеби некои луѓе се едноставно родени со таа способност, а другите не се.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Бил Гејтс откри што тоа Стив Џобс го има што тој го нема ( а не е креативност)

 1. Пингбек: Бил Гејтс откри што е тоа кое Стив Џобс го имаше, а тој го нема - ММС

 • Список на најмалку стресни работни места

  Список на најмалку стресни работни места

  Без разлика дали работите во канцеларија или во рудник, иако тие се различни, двете работни места можат да имаат многу тежок ефект врз психата. Сепак,…

 • Подгответе се, сите канцеларии ќе бидат виртуелни до 2030 година

  Подгответе се, сите канцеларии ќе бидат виртуелни до 2030 година

  Со употреба на пет немилосрдни трендови, целиот концепт за централизирано работно место ќе биде целосно застарен. Сопствениците на компании и претприемачи треба да размислуваат многу…

 • Работа од дома: На работа во пижами

  Работа од дома: На работа во пижами

  Работата од дома може да биде корисна и за работадавачот и за работникот. За пријатна работа од дневната соба, потребно е да се „подготви теренот“.…

 • Која професија ќе биде најбарана по пандемијата?

  Која професија ќе биде најбарана по пандемијата?

  Програмерите ќе бидат најбарани работници на пазарот на труд во наредните неколку децении. Тоа го изјави директорот за дистрибуција на технологија во Yandex, Григориј Бакунов,…

 • Најбарани работни места во време на корона

  Најбарани работни места во време на корона

  Побарувачката за работна сила рапидно се менува. На глобално ниво, сигурно ќе има помала побарувачка за туристички персонал, додека расте побарувачката за доставувачи и здравствени…

 • Каков бил Ајнштајн навистина?

  Каков бил Ајнштајн навистина?

  Постојат бројни анегдоти за еден од најголемите генијалци на сите времиња – Алберт Ајнштајн. За почеток, Ајнштајн не можел да се справи со чистотата во…

 • Како да одржите мотивација ако работите од дома

  Како да одржите мотивација ако работите од дома

  Оние што работат од дома, знаат колку е тешко да се одржи мотивацијата, продуктивноста и концентрацијата во услови каде има толку многу работи што можат…

 • Колку е тешко да се биде сам со сопствените мисли?

  Колку е тешко да се биде сам со сопствените мисли?

  Луѓето би сториле било што, само да не бидат препуштени на своите мисли – прилично е поразителен заклучокот на научниците по спроведувањето на истражувањата. Нова…

 • 5 навики на најбогатиот човек во светот

  5 навики на најбогатиот човек во светот

  Богатството на Џеф Безос е проценето на 121,1 милијарди долари. Ова се неговите навики кои секој може да ги усвои. Можеби нема да станете милијардер,…

 • 10 занимања во кои жените ја преземаат доминацијата од мажите

  10 занимања во кои жените ја преземаат доминацијата од мажите

  Новиот извештај на социјалната мрежа Linkedln покажува некои позитивни навестувања во односот жени и мажи кога е во прашање работата. Така, според анализа на профилите…