Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,275.91 1.05%    ELEKTKU1 25.00 0%    ERMT 177.00 -10.15%    GRNT 943.18 0.04%    KMB 5,565.98 0.33%    MTUR 5,250.10 -0.94%    OKTA 4,507.62 -0.05%    PKB 11,800.00 7.27%    RMDEN17 99.00 1.02%    RMDEN18 98.60 -0.1%    RZLIPTE1 25.00 0%    RZUG 12.00 0%    STB 1,201.67 0.14%    TTK 1,448.32 -2.14%    

Дали знаете како настанал банкоматот?

Време: 21:55

Датум: јули 11, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Банкомат, машина без која повеќето од нас не може да го “истуркаат” месецот, ја прослави својата 52-годишнина во јуни оваа година, на денот кога првиот таков уред бил поставен во 1967 година во банка во северен Лондон.

Иако за пронаоѓач на банкоматот се смета Џон Шепард-Барон, првиот на кого му паднало на памет да земе пари од неговата сметка со помош на машина, всушност бил Лутер Џорџ Симјиан, американски пронаоѓач со ерменско потекло, и тоа во 1939 година.

Неговата идеја ја воодушевил банката Citygroup, која ја понудила услугата на нивните клиенти. Меѓутоа, само по неколку месеци, банката објавила дека го прекинува проектот поради недостаток на интерес.

Потоа долго време никој не бил заинтересиран за развој на уредот, а дури речиси 30 години подоцна (1967) банката Barcleys во Лондон поставила банкомат, кој бил почеток на развојот и ширење на банкомати низ целиот свет.

Тој прв уред за пари имал еден недостаток – имено, користел еднократни картички со единствен износ од десет фунти.

Можноста која банкоматите ја подигнале на едно ниво погоре била воведена една година подоцна, а за тоа е задолжен Доналд Ветцел од Далас. Тој им овозможил на луѓето да користат банкомат за основна функција – да подигнат било кој износ, под услов да го имаат на сметката.

Некои од првите банкомати не ја враќале  картичката на корисникот веднаш, туку тие морале да одат во најблиската експозитура.

Занимливости

Денес во светот постојат околу три милиони банкомати, а се предвидува дека до 2020 година тие ќе бидат милион повеќе.

Најголем број на банкомати на милион жители во регионот на Западна Европа има Португалија – 1.540.

Велика Британија има 1.074, а европскиот просек е 960.

Најмал број банкомати на милион жители во Европа има Шведска, само 333.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Индија целосно ги забрани електронските цигари

  Индија целосно ги забрани електронските цигари

  Индија воведе забрана за електронски цигари, изјави денес Нирмала Ситарман, министер за финансии на таа земја. Забраната вклучува „производство, увоз/извоз, транспорт, продажба, дистрибуција, складирање и…

 • Сугарески: Се гради нов водовод во Радовиш, ќе нема рестрикции на вода

  Сугарески: Се гради нов водовод во Радовиш, ќе нема рестрикции на вода

  Со проектот за изградба на цевковод и резервоари за вода во неколку населени места во општина Радовиш ќе обезбедиме навремена и постојана дистрибуција на вода…

 • Протест на здравствените работници: Насилството не е решение за проблемите

  Протест на здравствените работници: Насилството не е решение за проблемите

  Под мотото „Стоп за насилство врз здравствени работници“ денеска претпладне во кругот на Клиничкиот центар се одржа протест во организација на Асоцијацијата на специјализанти и…

 • Европскиот парламент ја поддржа Кристин Лагард за местото претседател на ЕЦБ

  Европскиот парламент ја поддржа Кристин Лагард за местото претседател на ЕЦБ

  Европскиот парламент ја поддржа Кристин Лагард за идна претседателка на Европската централна банка (ECB), која ќе биде првата жена на оваа позиција. На пленарната седница…

 • Зошто туристите од Кина се повеќе се свртуваат кон Европа

  Зошто туристите од Кина се повеќе се свртуваат кон Европа

  Кинезите се помалку патуваат во Соединетите Американски Држави, а тензиите помеѓу Пекинг и Вашингтон се само една од причините зошто кинеските патници сè повеќе се…

 • Светската економија тешка 86 илјади милијарди претставена во еден чарт

  Светската економија тешка 86 илјади милијарди претставена во еден чарт

  Светската економија е во бескрајна состојба на флуктуација. Купувањето намирници оваа недела или полнењето на вашиот автомобил со гориво може да изгледа како грешка при…

 • BBC: Зошто Саудиска Арабија и Иран се лути ривали?

  BBC: Зошто Саудиска Арабија и Иран се лути ривали?

  Саудиска Арабија и Иран се два силни соседа и повеќегодишни ривали во борбата за регионална доминација, а неодамнешните напади врз саудиските нафтени постројки за кои…

 • Јункер: Реална опасност од Брегзит без договор

  Јункер: Реална опасност од Брегзит без договор

  Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер изјави денеска дека ризикот Велика Британија да ја напушти ЕУ без договор за излез и понатаму останува „многу реален“.…

 • Македонска берза ги објави финансиските разултати на котираните друштва за првото полугодие

  Македонска берза ги објави финансиските разултати на котираните друштва за првото полугодие

  Македонска берза на официјалниот сајт го објави прегледот на финансиските податоци на котираните друштва за периодот 01.01-30.06.2019 година. Од вкупно 101 компанија, 73 завршиле со…

 • Исполнети сите услови, на ред е ЕУ

  Исполнети сите услови, на ред е ЕУ

  Во Брисел не постои сомнеж во однос на политичката обврска на Северна Македонија кон владеењето на правото и борбата против корупцијата, порача вчера во Скопје…