Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,048.87 -0.01%    GRNT 850.00 0%    KMB 5,332.15 0.03%    MPT 61,869.20 -0.21%    MTUR 5,300.00 0%    OHB 6,088.00 -0.03%    PROD 1,600.00 0%    RMDEN17 98.70 0.1%    RMDEN18 98.70 0%    RZEK 30.00 0%    STIL 100.00 -2.9%    TETE 2,312.00 4.71%    TNB 15,950.00 0%    TTK 1,302.61 -2.79%    UNI 2,100.00 -0.03%    

Нова трговска војна: Трамп бара истрага на францускиот данок за технолошките фирми

Време: 14:36

Датум: јули 11, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Американскиот претседател Доналд Трамп нареди истрага по повод планираниот данок на Франција за технолошки компании.

Тоа е, според проценката на Агенцијата Reuters, потег кој би можел да резултира со воведување на нови тарифи или други трговски ограничувања на САД.

“Соединетите Држави се многу загрижени поради тоа што данокот на дигитални услуги, за кој се очекува да биде донесен во францускиот Сенат, неправедно се фокусираше на американските компании”, изјави американскиот трговски претставник Роберт Лајтизер во соопштението во кој најавил истрага, објави британската агенција.

Овој потег му дава на Лајтизер до една година време за истрага во контекст кој би требало да биде утврдено дали францускиот план за оданочување на дигитални услуги ќе им наштети на американските технолошки компании и дали претставува неправедна трговската практика.

Францускиот министер за финансии Бруно Ле Мер изјавил во март дека данокот од три проценти на приходите кои големите интернет компании го оствариле во Франција може да му донесат на официјален Париз 500 милиони евра годишно.

Во соопштението на Канцеларијата на трговски претставник на САД се наведува дека станува збор за одданочување на услугите”, во кои американските компании се глобални лидери, а дека структурата на предложениот нов данок, како и изјавите на функционерите укажуваат на тоа дека Франција неправедно насочува данок на одредени американски технолошки компании”.

Ле Мер претходно изјавил дека на удар на данок ќе се најдат 30 компании, главно американски, но и кинески, германски, шпански и британски, како и една француската фирма и неколку компании со француски корени кои се купени од странски компании.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • „Бизнис раст со е- трговија“ – тема на Втората годишна конференција за е-трговија

  „Бизнис раст со е- трговија“ – тема на Втората годишна конференција за е-трговија

  На 25 октомври 2019 год, во Скопје ќе се одржи Втората годишна конференција за е-трговија под наслов „БИЗНИС РАСТ СО Е-ТРГОВИЈА“ во организација на Асоцијацијата…

 • Недостиг од квалификувана работна сила во преработувачката индустрија

  Недостиг од квалификувана работна сила во преработувачката индустрија

  Најголемо влијание врз ограничувањето на обемот на производство во преработувачката индустрија имаат недостигот на квалификувана работна сила со 26,2 проценти, недоволната странска побарувачка со 15,6…

 • Роденден на MMF: 0,1 проценти од најбогатите заработиле колку половина од населението

  Роденден на MMF: 0,1 проценти од најбогатите заработиле колку половина од населението

  Вршител на должноста директор на Меѓународниот монетарен фонд, Дејвид Липтон, изјавил дека најбогатите 0,1 проценти од населението акумулирале исто богатство како најсиромашните 50 проценти. “Светот…

 • Затворена фабриката на лажните Ferrari и Lamborghini

  Затворена фабриката на лажните Ferrari и Lamborghini

  Бразилската полиција затворила илегална фабрика во која се произведувале лажни автомобили од марката Ferrari и Lamborghini. Полицијата соопшти дека е под обвинение за повреда на индустриска…

 • ССК: Прв центар за медијација по европски модел

  ССК: Прв центар за медијација по европски модел

  Во Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) отворен е првиот Центар за медијација, по примерот на европските и земјите во светот, каде во рамки…

 • Сончево со умерена облачност

  Сончево со умерена облачност

  Времето во земјава ќе биде сончево со умерена облачност и со умерен ветер претежно од северен правец. УВ=8 Утринската температура ќе се движи од девет…

 • Еколошката категоризација на возилата нема да биде задолжителна

  Еколошката категоризација на возилата нема да биде задолжителна

  Еколошката категоризација на возилата нема да биде задолжителна, туку факултативна, но некатегоризираните возила нема да смеат да се управуваат во забранетите зони за движење на…

 • Дали Трамп ќе ја сруши вредноста на доларот?

  Дали Трамп ќе ја сруши вредноста на доларот?

  Со оглед дека претседателот на САД Доналд Трамп повеќе пати повтори во неговите неодамнешни говори дека доларот е премногу силен во однос на директните “ривали”…

 • Патувате во странство? Ова не смеете да го заборавите!

  Патувате во странство? Ова не смеете да го заборавите!

  Кога патувате во странство мал инцидент може да предизвика големи проблеми особено доколку немате патничко осигурување. Ситни медицински проблеми како убод од инсект, дехидрација или…

 • ЕУ: Зголемен трговскиот суфицит со САД, но и дефицитот со Кина

  ЕУ: Зголемен трговскиот суфицит со САД, но и дефицитот со Кина

  Трговскиот суфицит на Европската унија во трговијата со Сoединетите Држави се зголеми во првите пет месеци од 2019 година, но е зголемен и трговскиот дефицит…