Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,275.91 1.05%    ELEKTKU1 25.00 0%    ERMT 177.00 -10.15%    GRNT 943.18 0.04%    KMB 5,565.98 0.33%    MTUR 5,250.10 -0.94%    OKTA 4,507.62 -0.05%    PKB 11,800.00 7.27%    RMDEN17 99.00 1.02%    RMDEN18 98.60 -0.1%    RZLIPTE1 25.00 0%    RZUG 12.00 0%    STB 1,201.67 0.14%    TTK 1,448.32 -2.14%    

Дали Владимир Путин е еден од најбогатите луѓе во светот?

Време: 12:59

Датум: јули 11, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Рускиот претседател Владимир Путин е можеби еден од најбогатите луѓе во светот, но тоа го крие, вели новинарот и писател Лук Хардинг. 

Проблемот е што во Русија е табу било каков разговор на тема Путин и неговите пари.

Овој поранешен новинар на Guardian се занимавал со оваа тема во книгата Завера: Тајни состаноци, валкани пари и како Русија му помогна на Трамп да победи.

Се базира на информации добиени од извори од администрацијата на рускиот претседател.

“Тие рекоа дека мислат дека богатството на Путин вреди околу 40 милијарди долари, а тоа беше пред десет години”, изјави Хардинг за Business Insider.

Во Русија, како што тврди, на дело е клептократија, која му оди во прилог. Тоа е форма на политичка и државна корупција во која државата и владата постојат за да го зголемат личното богатство и политичка моќ на нивните лидери и владејачката класа на штета на народот.

“Тие се исто така најголеми производители на нафта, а повеќето од луѓето во врвот на руската држава се мултимилионери. Путин е врвот на таа пирамида, иако официјално неговата плата е 100.000 долари годишно”.

Рускиот претседател, наводно, контролира 37 проценти од руската нафтена компанија Surgutneftegas, тој исто така има акции во компанијата за тргување со разни стоки Gunvor…

Проценките се дека во 2012 година неговото богатство се зголемило на 70 милијарди долари.

“Целата руска елита знае дека тој е “најбогат човек во градот”, но убавината на нивниот систем е дека формално ништо од тоа не му припаѓа на него, туку на претставниците, од кои некои се под американски санкции”, изјави Хардинг.

Парите се дел од моќта, додава тој, а моќта е тоа што Путин го интересира.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Со „мерцедес“ влетал во „Трамп плаза“ и седнал на софата

  Со „мерцедес“ влетал во „Трамп плаза“ и седнал на софата

  Црн „мерцедес бенз“ влетал во лобито на „Трамп плаза“ во њујоршкото предградие Њу Рошел, при што полесно се повредени двајца минувачи и возачот, пренесува „Њујорк…

 • Индија целосно ги забрани електронските цигари

  Индија целосно ги забрани електронските цигари

  Индија воведе забрана за електронски цигари, изјави денес Нирмала Ситарман, министер за финансии на таа земја. Забраната вклучува „производство, увоз/извоз, транспорт, продажба, дистрибуција, складирање и…

 • Сугарески: Се гради нов водовод во Радовиш, ќе нема рестрикции на вода

  Сугарески: Се гради нов водовод во Радовиш, ќе нема рестрикции на вода

  Со проектот за изградба на цевковод и резервоари за вода во неколку населени места во општина Радовиш ќе обезбедиме навремена и постојана дистрибуција на вода…

 • Протест на здравствените работници: Насилството не е решение за проблемите

  Протест на здравствените работници: Насилството не е решение за проблемите

  Под мотото „Стоп за насилство врз здравствени работници“ денеска претпладне во кругот на Клиничкиот центар се одржа протест во организација на Асоцијацијата на специјализанти и…

 • Европскиот парламент ја поддржа Кристин Лагард за местото претседател на ЕЦБ

  Европскиот парламент ја поддржа Кристин Лагард за местото претседател на ЕЦБ

  Европскиот парламент ја поддржа Кристин Лагард за идна претседателка на Европската централна банка (ECB), која ќе биде првата жена на оваа позиција. На пленарната седница…

 • Зошто туристите од Кина се повеќе се свртуваат кон Европа

  Зошто туристите од Кина се повеќе се свртуваат кон Европа

  Кинезите се помалку патуваат во Соединетите Американски Држави, а тензиите помеѓу Пекинг и Вашингтон се само една од причините зошто кинеските патници сè повеќе се…

 • Светската економија тешка 86 илјади милијарди претставена во еден чарт

  Светската економија тешка 86 илјади милијарди претставена во еден чарт

  Светската економија е во бескрајна состојба на флуктуација. Купувањето намирници оваа недела или полнењето на вашиот автомобил со гориво може да изгледа како грешка при…

 • BBC: Зошто Саудиска Арабија и Иран се лути ривали?

  BBC: Зошто Саудиска Арабија и Иран се лути ривали?

  Саудиска Арабија и Иран се два силни соседа и повеќегодишни ривали во борбата за регионална доминација, а неодамнешните напади врз саудиските нафтени постројки за кои…

 • Јункер: Реална опасност од Брегзит без договор

  Јункер: Реална опасност од Брегзит без договор

  Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер изјави денеска дека ризикот Велика Британија да ја напушти ЕУ без договор за излез и понатаму останува „многу реален“.…

 • Македонска берза ги објави финансиските разултати на котираните друштва за првото полугодие

  Македонска берза ги објави финансиските разултати на котираните друштва за првото полугодие

  Македонска берза на официјалниот сајт го објави прегледот на финансиските податоци на котираните друштва за периодот 01.01-30.06.2019 година. Од вкупно 101 компанија, 73 завршиле со…