Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,322.35 0.93%    KMB 6,202.99 -0.46%    MPT 64,939.86 -0.09%    OHB 4,650.00 1.09%    RZLV 38.00 -5%    RZUS 55.70 9.22%    SBT 2,707.00 6.12%    TEL 318.00 2.91%    TNB 17,400.00 0.29%    ZPKO 2,270.00 0%    

Како да препознаете разумен човек?

Време: 12:34

Датум: јули 10, 2019

Категорија: КАРИЕРА

Разум против безумне. Се поставува прашањето – што е подобро?

Кога човек ќе го погледне ова прашање поставено во поднасловот, веројатно ќе се запраша дали оној кој го поставил го изгубил разумот.

Бидејќи, какво е тоа прашање, дали е подобро да се биде разумен или неразумен? Па, најверојатно првото. Или, можеби не?

Зависи кого прашувате.

“Разумен човек се прилагодува на светот, неразумен човек упорно се обидува да го адаптира светот кон себе и така целокупниот напредок зависи од неразумниот човек”.

Авторот на оваа мисла е Џорџ Бернард Шо (1856 – 1950), ирски драмски писател и еден од најголемите интелектуалци од неговото време.

Сега знаете како можете да ги препознаете разумните луѓе, кога и ако ги сретнете. Исто така, знаете како да ги препознаете неразумните и да не им замерите на нивната неразумност. Можеби во нив лежи напредок и клуч за некое подобро утро…

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Како да препознаете разумен човек?

 1. Пингбек: Како да препознаете разумен човек? - ММС

 • Зошто си заминуваат најдобрите работници?

  Зошто си заминуваат најдобрите работници?

  Големата плата не е причината поради која ќе ги задржите најдобрите работници на работа, туку тоа се мотивираноста, визијата и забавата. Просечното време кое вработените…

 • Знаеме дека звучи смешно: Чистете го мозокот баш како што ги чистите вашите заби

  Знаеме дека звучи смешно: Чистете го мозокот баш како што ги чистите вашите заби

  Дали сте знаеле дека канцелариски службеник во просек во еден час 37 пати го менува прозорецот на компјутерот? Некои го менуваат прозорецот дури и до…

 • И во време на лоша економија може да се реализира сонот

  И во време на лоша економија може да се реализира сонот

  И покрај рецесијата, моментот е добар за започнување на бизнисот од вашите соништа, се вели во книгата на Гај Кавасаки, познатиот претприемач и автор на…

 • Каде и како да најдете работа во време на економска криза

  Каде и како да најдете работа во време на економска криза

  Барањето работа во денешно време е комбинација од вештини, снаодливост и среќа. Важно е да ги доведете вештините до совршенство и да не се откажувате.…

 • Дали знаете што е М – циклус?

  Дали знаете што е М – циклус?

  Силната амбиција, јакиот карактер и самодовербата се заеднички карактеристики на повеќето високо образовани жени во светот. Тие знаат што сакаат, веруваат дека  можат, и ги…

 • Златни правила: 10 работи кои успешните луѓе ги прават за време на викендот

  Златни правила: 10 работи кои успешните луѓе ги прават за време на викендот

  Со денови го чекаме викендот, а кога ќе пристигне најчесто се случува тогаш да извршиме повеќе работни задачи отколку во работните денови. Проверете што советуваат…

 • Топ 10 деловни книги кои треба да ги прочитате во 2020 година

  Топ 10 деловни книги кои треба да ги прочитате во 2020 година

  Сакате да започнете свој блог, да покренете бизнис, да ги подобрите постојните аспекти на вашата деловна активност, да научите нови вештини, да стекнете попродуктивни навики?…

 • Стар тибетски тест со само 3 прашања кој открива многу за вас

  Стар тибетски тест со само 3 прашања кој открива многу за вас

  Исклучете ја логиката, опуштете се и обидете се да одговорите на овие три прашања, со кои си игра нашата потсвест. Исто така, обидете се да…

 • Учиме од најдобрите: 6 лекции за лидерство од Мајкл Џордан

  Учиме од најдобрите: 6 лекции за лидерство од Мајкл Џордан

  Деновите во карантин на добар дел од луѓето во светот им беа разубавени со документарната серија „Последниот танц“, посветена на славниот Мајкл Џордан и неговите…

 • Список на најмалку стресни работни места

  Список на најмалку стресни работни места

  Без разлика дали работите во канцеларија или во рудник, иако тие се различни, двете работни места можат да имаат многу тежок ефект врз психата. Сепак,…