Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Кога неуспехот е добра работа?

Време: 14:42

Датум: јуни 27, 2019

Категорија: КАРИЕРА

Верувале или не, понекогаш и неуспехот во нешто може да биде добар. Секако, секогаш има но…

Меѓутоа, познатото ”но” денес и во овој случај не треба да ве плаши.

Малку е необично дека во време кога речиси секојдневно слушате или добивате совети за тоа како треба да бидете успешни и што се треба да направите за да стигнете до тоа – ќе прочитате негде дека неуспехот не е ништо страшно.

Особено што тие неуспеси често ги обесхрабруваат луѓето кои по првиот неуспешен обид дигаат раце од она што претходно го започнале.

Мудроста што ја прочитавме денес вели:

“Неуспесите се чекори во постигнување на успех”.

Автор на ова изрека е Вилијам Вивел (1794 – 1866), англиски научник, свештеник и филозоф.

И навистина, неуспехот понекогаш може да биде многу добра работа. Но, само ако го надминете и тргнете понатаму. Кон некој успех или не – помалку е важно.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Кога неуспехот е добра работа?

 1. Пингбек: Кога неуспехот е добра работа? - ММС

 • Која професија ќе биде најбарана по пандемијата?

  Која професија ќе биде најбарана по пандемијата?

  Програмерите ќе бидат најбарани работници на пазарот на труд во наредните неколку децении. Тоа го изјави директорот за дистрибуција на технологија во Yandex, Григориј Бакунов,…

 • Најбарани работни места во време на корона

  Најбарани работни места во време на корона

  Побарувачката за работна сила рапидно се менува. На глобално ниво, сигурно ќе има помала побарувачка за туристички персонал, додека расте побарувачката за доставувачи и здравствени…

 • Каков бил Ајнштајн навистина?

  Каков бил Ајнштајн навистина?

  Постојат бројни анегдоти за еден од најголемите генијалци на сите времиња – Алберт Ајнштајн. За почеток, Ајнштајн не можел да се справи со чистотата во…

 • Како да одржите мотивација ако работите од дома

  Како да одржите мотивација ако работите од дома

  Оние што работат од дома, знаат колку е тешко да се одржи мотивацијата, продуктивноста и концентрацијата во услови каде има толку многу работи што можат…

 • Колку е тешко да се биде сам со сопствените мисли?

  Колку е тешко да се биде сам со сопствените мисли?

  Луѓето би сториле било што, само да не бидат препуштени на своите мисли – прилично е поразителен заклучокот на научниците по спроведувањето на истражувањата. Нова…

 • 5 навики на најбогатиот човек во светот

  5 навики на најбогатиот човек во светот

  Богатството на Џеф Безос е проценето на 121,1 милијарди долари. Ова се неговите навики кои секој може да ги усвои. Можеби нема да станете милијардер,…

 • 10 занимања во кои жените ја преземаат доминацијата од мажите

  10 занимања во кои жените ја преземаат доминацијата од мажите

  Новиот извештај на социјалната мрежа Linkedln покажува некои позитивни навестувања во односот жени и мажи кога е во прашање работата. Така, според анализа на профилите…

 • 5 најдобри деловни совети на Ворен Бафет

  5 најдобри деловни совети на Ворен Бафет

  Ворен Бафет е американски инвеститор, бизнисмен и филантроп. Роден е на 30 август 1930 година во Омаха (Небраска, САД), каде и живее. Познат е како…

 • Познатиот милијардер тврди дека ова е најдобриот совет кој некогаш го добил

  Познатиот милијардер тврди дека ова е најдобриот совет кој некогаш го добил

  Марк Кубан е познат американски претприемач и инвеститор чие богатство се проценува на околу 4 милијарди долари, а за Business Insider го откри советот за…

 • Инвестирајте како Ворен Бафет со помош на три општи правила

  Инвестирајте како Ворен Бафет со помош на три општи правила

  Постојат повеќе причини поради кои би можеле да одлучите да инвестирате во одредена компанија. Сепак, милијардерот и директор во Berkshire Hathaway, Ворен Бафет, вели дека…