Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,048.87 -0.01%    GRNT 850.00 0%    KMB 5,332.15 0.03%    MPT 61,869.20 -0.21%    MTUR 5,300.00 0%    OHB 6,088.00 -0.03%    PROD 1,600.00 0%    RMDEN17 98.70 0.1%    RMDEN18 98.70 0%    RZEK 30.00 0%    STIL 100.00 -2.9%    TETE 2,312.00 4.71%    TNB 15,950.00 0%    TTK 1,302.61 -2.79%    UNI 2,100.00 -0.03%    

Диета со хељда: На најздрав можен начин за 14 дена ослабете дури 7 до 10 килограми

Време: 09:55

Датум: јуни 25, 2019

Категорија: ДИЕТИ

Брза диета со хељда е се што ви треба, ако сакате брзо да влезете во бикини и да се ослободите од неколку килограми вишок.

Во споредба со другите житни култури хељдата е нискокалоричен, диететски производ, која содржи многу протеини, аминокиселини, железо, магнезиум, калиум, фосфор, јод, витамини Б1 и Б6. По две недели држење на диетата со хељда може да изгубите 7 до 10 килограми и во исто време да го исчистите телото.

Подготовка на хељда: Навечер пропржената хељда во зрно полијте ја со врела вода, исцедете ја и повторно полијте ја со врела вода, поклопете ја и оставете ја преку ноќ. Наутро е подготвена за употреба. Можете да подготвите 1, 2 или 3 чаши според вашиот апетит.

Мени за диетата:

Хељда е дозволено да јадете колку што сакате, без зачини, сосови и сол (единствено може соја сос). Во текот на денот испијте 1 литар кефир (1% -1.6% m.m.) и пијте најмалку 1,5 литри вода дневно. Дозволено е и кафе, но не повеќе од две чаши дневно, без шеќер. Препорачливо е четири часа пред одење на спиење да завршите со последниот оброк.

Во текот на денот можете да земате овошје и зеленчук (јаболко, портокал, салата од зелка, зелен зеленчук, суви сливи, лажица мед). Можете да јадете варен зелен зеленчук – спанаќ, брокула, прокељ, грашок, но без сол и други зачини.

Хељдиа диетата не е гладување, па затоа не треба да имате чувство на глад. Кога ќе завршите со диетата, чистењето на телото се продолжува уште неколку дена, па немојте веднаш да се мерите, туку почекајте уште 3-4 дена за да застанете на вага.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Освежете го здравјето и намалете ги килограмите со “краставица диета”!

  Освежете го здравјето и намалете ги килограмите со “краставица диета”!

  Краставиците се полни со витамини, минерали и хранливи материи, вклучувајќи и железо, калциум, магнезиум и витамин Ц, Е и Б. Високата содржина на влакна во…

 • Минута пред летување! Експресна овошна диета!

  Минута пред летување! Експресна овошна диета!

  Ако сте од оние кои започнуваат диета пред заминување на одмор, најдовме диета за вас која дава брзи и ефикасни резултати. Се вика диета со…

 • Диета без јо-јо ефекти: Еве како да изгубите килограми!

  Диета без јо-јо ефекти: Еве како да изгубите килограми!

  Диета без јо-јо ефекти е цел на секој што сака да загуби килограми. А за килограмите да не се вратат важно е да се придржувате…

 • Можете да јадете сладолед, а неделно да губите по два килограми

  Можете да јадете сладолед, а неделно да губите по два килограми

  Ако го сакате овa ладно благо, диетата со сладолед звучи навистина одлично! Сепак, сладолед диетата е диета од околу 1.250 калории која ви овозможува да…

 • 10 дена 10 килограми помалку? Можно е, со екстремен режим на исхрана

  10 дена 10 килограми помалку? Можно е, со екстремен режим на исхрана

  Овој екстремен режим на исхрана дава одлични резултати, а се препорачува негово практикување само еднаш во шест месеци. Секој ден згответе 500 грама ориз. Кога…

 • Сирова диета: Обновете ја енергијата и изгубете од 3 до 7 килограми

  Сирова диета: Обновете ја енергијата и изгубете од 3 до 7 килограми

  Дали сте кратки со време, а сакате да се ослободите од неколку вишок килограми? За да го направите ова брзо и здраво пробајте диета со…

 • Јогурт диета: За три дена, два килограми помалку

  Јогурт диета: За три дена, два килограми помалку

  Ова е време на годината кога сите зборуваат за јогурт диетата. Постои голема и мала јогурт диета. Првата, голема трае седум дена, а ние денес…

 • Чоколадна диета: 7 килограми помалку за само еден месец!

  Чоколадна диета: 7 килограми помалку за само еден месец!

  Се сомневате дека можете да ослабете без да се откажете од вашите омилени деликатеси? Дозволете ни да ве разубедиме! Оваа седумдневна чоколадна диета подразбира три…

 • Диета за ефикасно слабеење: Обилен доручек и до 10 килограми помалку

  Диета за ефикасно слабеење: Обилен доручек и до 10 килограми помалку

  Диетата ”голем доручек” е се попопуларна. Основниот принцип на оваа диета е за време на најважниот оброк, доручекот, да јадете ‘кралски’ и секој нареден оброк…

 • Таблица на килограми: Колку вода дневно е добро да пиете за лесно слабеење?

  Таблица на килограми: Колку вода дневно е добро да пиете за лесно слабеење?

  Вашата тежина одредува колку точно вода морате да пиете во текот на денот. Секоја диета и начинот на губење на тежината подразбира и пиење доволно…