Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 13,212.04 0.15%    FERS 74,500.00 0%    GRNT 1,190.00 -0.2%    KMB 7,645.00 0.07%    MPT 77,067.13 0.09%    MTUR 5,700.00 0%    ORAN 100.00 29.87%    PKB 12,280.00 2.33%    SBT 3,000.00 -1.64%    STB 1,300.00 -1.32%    TETE 2,181.89 -2.62%    TKVS 5,550.00 0%    TNB 19,400.00 1.57%    TTK 1,700.00 -0.06%    ZELE 115.00 -81.3%    ZPKO 2,693.00 2.98%    

Две европски држави ќе профитираат од трговската војна

Време: 21:23

Датум: јуни 19, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Франција и Германија се едни од ретките европски земји кои би можеле да профитираат од ескалацијата на трговската војна помеѓу САД и Кина, предупредуваат економистите од Barclays.

Американскиот секретар за трговија, Вилбур Рос, повторил во понеделникот дека претседателот Доналд Трамп е подготвен да воведе нови царини на останатиот 300 милијарди кинески увоз ако не дојде до трговски договор.

Меѓутоа, Кристијан Келер, шеф на економските истражувања во Barclays, во неговата анализа наведува, како дополнителните американски наметнувања би можеле да доведат до замена во меѓународна трговија, и поради тоа некои од европските земји би можеле да го заменат САД, пишува CNBC.

– Франција, Германија, но и Велика Британија имаат најголеми шанси да станат нови сојузници на Кина и целосно да го заменат САД – истакнува Келер.

Експертите од Barclays нивната теза ја базираат токму на најлошото сценарио во кое САД би вовел 25 проценти царина на речиси сите кинески стоки, со што  билатералната трговија ќе се намали за околу 30 проценти.

Во тој случај, тимот на Келер очекува загуба од 0,1 проценти БДП во еврозоната која е базирана на трговијата помеѓу САД и Кина која изнесува 1,6 проценти додадена вредност во еврозоната. Меѓутоа, Келер истакнува дека токму тоа губење би можело да биде надоместено со замена на трговски партнер.

Но, не е сè така позитивно за Европа. Освен потенцијалниот позитивен расплет по Европа, експертите на Barclays предвидуваат дека негативното расположение ќе има и негативен ефект на европската економија, и дека еврозоната пред се би можела да западне во “индустриска рецесија” поради намалената глобална деловна доверба.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Две европски држави ќе профитираат од трговската војна

 1. Пингбек: Две европски држави ќе профитираат од трговската војна - ММС

 • Одлични резултати на #МојаНаграда во првите два месеци, бројот на дневно скенирани сметки удвоен

  Одлични резултати на #МојаНаграда во првите два месеци, бројот на дневно скенирани сметки удвоен

  Првите два месеци од приредувањето, наградната игра МојДДВ #МојаНаграда дава одлични резултати. Доделени се 640 награди во вкупен износ од 9,1 милиони денари. Во играта…

 • Продолжува да расте бројот на заразени од коронавирус на крузерот во Јапонија

  Продолжува да расте бројот на заразени од коронавирус на крузерот во Јапонија

  Уште 67 лица кои се наоѓаат на крузерот „Дајмонд принцез“, закотвен во јапонското пристаниште Јокохама, се заразени со коронавирусот, изјави денеска јапонскиот министер за здравство…

 • Германската економија стагнира

  Германската економија стагнира

  Економскиот раст на Германија стагнираше во четвртиот квартал, а извозот е во пад, според германската агенција за статистика. Associated Press наведува дека економските проблеми на…

 • Вкупно 1.523 лица починаа од вирусот во Кина, а 66.492 се заразени

  Вкупно 1.523 лица починаа од вирусот во Кина, а 66.492 се заразени

  Во Кина досега 1.523 лица починале од коронавирусот, а заразени се 66.492 лица, изјави официјалниот претставник на Националната здравствена комисија Лијанг Ванијан. Тој рече дека…

 • ФИТР воведува нов механизам за поддршка на млади талентирани деца

  ФИТР воведува нов механизам за поддршка на млади талентирани деца

  Фонд за иновации и технолошки развој организираше консултативна дебата за новиот механизам за финансиска поддршка на младите креативци. ФИТР подготви „Правилник за финансиска поддршка на…

 • Претпладне умерено облачно, попладне сончево

  Претпладне умерено облачно, попладне сончево

  Во претпладневните часови времето ќе биде умерено до значително облачно, а попладне претежно сончево. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец, особено изразен…

 • Граѓаните на САД денес ќе потрошат 27 милијарди долари

  Граѓаните на САД денес ќе потрошат 27 милијарди долари

  Аналитичарите предвидуваат дека граѓаните на САД денес, на Денот на вљубените ќе потрошат околу 27,4 милијарди долари. Тоа е голем скок од минатата година, кога…

 • Анализа: Поради нелинеарен раст и развој на туризмот Охрид и државата од осамостојувањето до денес загубиле шест милијарди долари

  Анализа: Поради нелинеарен раст и развој на туризмот Охрид и државата од осамостојувањето до денес загубиле шест милијарди долари

  Градот Охрид генерално остварува приходи од туризмот како стопанска дејност, но реализираните приходи се далеку помали од можните. Тоа го покажуваат податоците од Анализа на…

 • Направено злато кое личи на пластика

  Направено злато кое личи на пластика

  Швајцарскиот технички институт ETH Zurich успеа да направи 18-каратно злато, кое е пет до десет пати полесно од постојните легури, а кое изгледа и има својства слични…

 • АБИТ официјално стана дел од високообразовната групација на германската установа Хајделберг

  АБИТ официјално стана дел од високообразовната групација на германската установа Хајделберг

  Академијата за банкарство и информатичка технологија, АБИТ, од 01.02.2020 година официјално стана дел од групацијата на високообразовната германска установа „Институт за бизнис и менаџмент Хајделберг…