Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,275.91 1.05%    ELEKTKU1 25.00 0%    ERMT 177.00 -10.15%    GRNT 943.18 0.04%    KMB 5,565.98 0.33%    MTUR 5,250.10 -0.94%    OKTA 4,507.62 -0.05%    PKB 11,800.00 7.27%    RMDEN17 99.00 1.02%    RMDEN18 98.60 -0.1%    RZLIPTE1 25.00 0%    RZUG 12.00 0%    STB 1,201.67 0.14%    TTK 1,448.32 -2.14%    

Лондон планира да постави 50.000 полначи за е-возила до 2025 година

Време: 16:08

Датум: јуни 19, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Градоначалникот на Лондон, Садик Кан, го претстави ажурираниот план за реализација на инфраструктурата за електрични возила, кој има за цел до 2025 година да инсталира до 50.000 полначи за електрични автомобили, бидејќи Лондон до 2030 година ќе стане град без емисии на штетни гасови.

Планот настојува да ги елиминира пречките за натамошно забрзување на веќе растечката стапка на донесување EV во градот. Проценките покажуваат дека усвојувањето на електрични мотори би можело да се зголеми од 20.000 колку што ги има денес во градот, на повеќе од 330.000 до 2025 година. Тоа изгледа ќе се постигне со поставување на илјадници и илјадници полначи за е-возила, коишто Кан ги нарекува “револуција на електричните возила”. ,,Transport for London” веќе се заложил дека до крајот на 2020 година ќе инсталира 300 ултра брзи полначи, а се очекува дека до крајот на 2020 година ќе бидат инсталирани повеќе од 3.500 сите други видови на обични и брзи полначи.

Меѓутоа, многу повеќе ќе биде потребно ако градот сака да ги постигне неговите инфраструктурни цели, со околу 36.000 до 51.600 полначи кои се предвидени до 2025 година. Тоа значи дека изградбата ќе забрза па во наредните пет години до 2025 година Лондон треба да добие 2.300 до 4.100 полначи од најбрзиот тип, како и 33.700 до 47.500 останати полначи за електрични возила. Работната група на градоначалникот за електрична инфраструктура очекува дека повеќето полначи ќе бидат инсталирани од страна на приватниот сектор, но исто така напоменува дека “ќе биде потребна дополнителна владина поддршка”.

Лондон исто така ќе развие центри за брзо полнење кои се наменети за бизнис корисници кои патуваат големи километражи, со идеја дека на овие возачи ќе им бидат лесно достапни брзите полначи. Градот планира да инсталира најмалку пет од овие лесно достапни брзи центри, “еден во секој подрегион во Лондон”, а првиот ќе се отвори во 2020 година.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Со „мерцедес“ влетал во „Трамп плаза“ и седнал на софата

  Со „мерцедес“ влетал во „Трамп плаза“ и седнал на софата

  Црн „мерцедес бенз“ влетал во лобито на „Трамп плаза“ во њујоршкото предградие Њу Рошел, при што полесно се повредени двајца минувачи и возачот, пренесува „Њујорк…

 • Индија целосно ги забрани електронските цигари

  Индија целосно ги забрани електронските цигари

  Индија воведе забрана за електронски цигари, изјави денес Нирмала Ситарман, министер за финансии на таа земја. Забраната вклучува „производство, увоз/извоз, транспорт, продажба, дистрибуција, складирање и…

 • Сугарески: Се гради нов водовод во Радовиш, ќе нема рестрикции на вода

  Сугарески: Се гради нов водовод во Радовиш, ќе нема рестрикции на вода

  Со проектот за изградба на цевковод и резервоари за вода во неколку населени места во општина Радовиш ќе обезбедиме навремена и постојана дистрибуција на вода…

 • Протест на здравствените работници: Насилството не е решение за проблемите

  Протест на здравствените работници: Насилството не е решение за проблемите

  Под мотото „Стоп за насилство врз здравствени работници“ денеска претпладне во кругот на Клиничкиот центар се одржа протест во организација на Асоцијацијата на специјализанти и…

 • Европскиот парламент ја поддржа Кристин Лагард за местото претседател на ЕЦБ

  Европскиот парламент ја поддржа Кристин Лагард за местото претседател на ЕЦБ

  Европскиот парламент ја поддржа Кристин Лагард за идна претседателка на Европската централна банка (ECB), која ќе биде првата жена на оваа позиција. На пленарната седница…

 • Зошто туристите од Кина се повеќе се свртуваат кон Европа

  Зошто туристите од Кина се повеќе се свртуваат кон Европа

  Кинезите се помалку патуваат во Соединетите Американски Држави, а тензиите помеѓу Пекинг и Вашингтон се само една од причините зошто кинеските патници сè повеќе се…

 • Светската економија тешка 86 илјади милијарди претставена во еден чарт

  Светската економија тешка 86 илјади милијарди претставена во еден чарт

  Светската економија е во бескрајна состојба на флуктуација. Купувањето намирници оваа недела или полнењето на вашиот автомобил со гориво може да изгледа како грешка при…

 • BBC: Зошто Саудиска Арабија и Иран се лути ривали?

  BBC: Зошто Саудиска Арабија и Иран се лути ривали?

  Саудиска Арабија и Иран се два силни соседа и повеќегодишни ривали во борбата за регионална доминација, а неодамнешните напади врз саудиските нафтени постројки за кои…

 • Јункер: Реална опасност од Брегзит без договор

  Јункер: Реална опасност од Брегзит без договор

  Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер изјави денеска дека ризикот Велика Британија да ја напушти ЕУ без договор за излез и понатаму останува „многу реален“.…

 • Македонска берза ги објави финансиските разултати на котираните друштва за првото полугодие

  Македонска берза ги објави финансиските разултати на котираните друштва за првото полугодие

  Македонска берза на официјалниот сајт го објави прегледот на финансиските податоци на котираните друштва за периодот 01.01-30.06.2019 година. Од вкупно 101 компанија, 73 завршиле со…