Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,275.91 1.05%    ELEKTKU1 25.00 0%    ERMT 177.00 -10.15%    GRNT 943.18 0.04%    KMB 5,565.98 0.33%    MTUR 5,250.10 -0.94%    OKTA 4,507.62 -0.05%    PKB 11,800.00 7.27%    RMDEN17 99.00 1.02%    RMDEN18 98.60 -0.1%    RZLIPTE1 25.00 0%    RZUG 12.00 0%    STB 1,201.67 0.14%    TTK 1,448.32 -2.14%    

10 најстабилни и 10 најнестабилни држави во светот

Време: 16:32

Датум: јуни 19, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Во поглед на стабилноста, не се сите држави создадени подеднакво. Некои се богати, некои се сиромашни. Фондот за мир, невладина организација со седиште во САД, секоја година рангира 174 земји врз основа на тоа колку земјата е стабилна. Податоците како што се економските показатели, безбедноста, моќта на фракциите и други показатели се анализираат и споредуваат на годишно ниво. Секоја земја, врз основа на нејзините податоци, добива индексна оценка и се рангира од 1 до 174. Колку е индексот поголем, толку земјата е понестабилна. Податоците кои следат може да ве изненадат.

10 најнестабилни држави

1. Јемен. Индекс на чувствителноста: 113,5 – БДП: 31,3 милијарди долари
2. Сомалија. Индекс на чувствителноста: 112,3 – БДП: 7,05 милијарди долари
3. Демократска република Конго. Индекс на чувствителноста: 110,2 – БДП: 37,6 милијарди долари
4. Централна Африка. Индекс на чувствителноста: 108,9 – БДП:  1,95 милијарди долари
5. Чад. Индекс на чувствителноста: 108,5 – БДП:  9,87 милијарди долари
6. Јужен Судан. Индекс на чувствителноста: 108 – БДП: 117 милијарди долари
7. Авганистан. Индекс на чувствителноста: 105 – БДП: 19,5 милијарди долари
8. Зимбабве. Индекс на чувствителноста: 99,5 – БДП: 22 милијарди долари
9. Гвинеја. Индекс на чувствителноста: 99,4 – БДП: 10,5 милијарди долари
10. Хаити. Индекс на чувствителноста: 99,3 – БДП: 8,41 милијарди долари

10 најстабилни држави

1. Финска. Индекс на чувствителноста: 16,9 – БДП: 252 милијарди долари
2. Норвешка. Индекс на чувствителноста: 18 – БДП: 399 милијарди долари
3. Швајцарија. Индекс на чувствителноста: 18,7 – БДП: 679 милијарди долари
4. Данска. Индекс на чувствителноста: 19,5 – БДП: 330 милијарди долари
5. Австралија. Индекс на чувствителноста: 19,7 – БДП: 1320 милијарди долари
6. Остров. Индекс на чувствителноста: 19,8 – БДП: 24,5 милијарди долари
7. Канада. Индекс на чувствителноста: 20 – БДП: 1650 милијарди долари
8. Нов Зеланд. Индекс на чувствителноста: 20,1 – БДП: 204 милијарди долари
9. Шведска. Индекс на чувствителноста: 20,3 – БДП: 536 милијарди долари
10. Луксембург. Индекс на чувствителноста: 20,4 – БДП: 62,3 милијарди долари

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за 10 најстабилни и 10 најнестабилни држави во светот

 1. Пингбек: 10 најстабилни и 10 најнестабилни држави во светот - ММС

 • Со „мерцедес“ влетал во „Трамп плаза“ и седнал на софата

  Со „мерцедес“ влетал во „Трамп плаза“ и седнал на софата

  Црн „мерцедес бенз“ влетал во лобито на „Трамп плаза“ во њујоршкото предградие Њу Рошел, при што полесно се повредени двајца минувачи и возачот, пренесува „Њујорк…

 • Индија целосно ги забрани електронските цигари

  Индија целосно ги забрани електронските цигари

  Индија воведе забрана за електронски цигари, изјави денес Нирмала Ситарман, министер за финансии на таа земја. Забраната вклучува „производство, увоз/извоз, транспорт, продажба, дистрибуција, складирање и…

 • Сугарески: Се гради нов водовод во Радовиш, ќе нема рестрикции на вода

  Сугарески: Се гради нов водовод во Радовиш, ќе нема рестрикции на вода

  Со проектот за изградба на цевковод и резервоари за вода во неколку населени места во општина Радовиш ќе обезбедиме навремена и постојана дистрибуција на вода…

 • Протест на здравствените работници: Насилството не е решение за проблемите

  Протест на здравствените работници: Насилството не е решение за проблемите

  Под мотото „Стоп за насилство врз здравствени работници“ денеска претпладне во кругот на Клиничкиот центар се одржа протест во организација на Асоцијацијата на специјализанти и…

 • Европскиот парламент ја поддржа Кристин Лагард за местото претседател на ЕЦБ

  Европскиот парламент ја поддржа Кристин Лагард за местото претседател на ЕЦБ

  Европскиот парламент ја поддржа Кристин Лагард за идна претседателка на Европската централна банка (ECB), која ќе биде првата жена на оваа позиција. На пленарната седница…

 • Зошто туристите од Кина се повеќе се свртуваат кон Европа

  Зошто туристите од Кина се повеќе се свртуваат кон Европа

  Кинезите се помалку патуваат во Соединетите Американски Држави, а тензиите помеѓу Пекинг и Вашингтон се само една од причините зошто кинеските патници сè повеќе се…

 • Светската економија тешка 86 илјади милијарди претставена во еден чарт

  Светската економија тешка 86 илјади милијарди претставена во еден чарт

  Светската економија е во бескрајна состојба на флуктуација. Купувањето намирници оваа недела или полнењето на вашиот автомобил со гориво може да изгледа како грешка при…

 • BBC: Зошто Саудиска Арабија и Иран се лути ривали?

  BBC: Зошто Саудиска Арабија и Иран се лути ривали?

  Саудиска Арабија и Иран се два силни соседа и повеќегодишни ривали во борбата за регионална доминација, а неодамнешните напади врз саудиските нафтени постројки за кои…

 • Јункер: Реална опасност од Брегзит без договор

  Јункер: Реална опасност од Брегзит без договор

  Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер изјави денеска дека ризикот Велика Британија да ја напушти ЕУ без договор за излез и понатаму останува „многу реален“.…

 • Македонска берза ги објави финансиските разултати на котираните друштва за првото полугодие

  Македонска берза ги објави финансиските разултати на котираните друштва за првото полугодие

  Македонска берза на официјалниот сајт го објави прегледот на финансиските податоци на котираните друштва за периодот 01.01-30.06.2019 година. Од вкупно 101 компанија, 73 завршиле со…