Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,084.89 0.4%    GRNT 868.53 2.18%    KMB 5,347.18 0.28%    MPT 61,564.95 -0.49%    OHB 6,052.00 -0.59%    RKRB 3,000.00 -32.25%    RMDEN12 99.10 0.11%    RMDEN14 98.50 0.2%    RMDEN18 98.69 -0.01%    SBT 2,253.23 -6.12%    STIL 98.00 -2%    TKVS 5,000.00 -6.54%    UNI 2,100.40 0.02%    

Би-би-си првпат сними кинески камп за трансформација на мисли(видео)

Време: 11:46

Датум: јуни 19, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Би-би-си неодамна ја сними својата прва репортажа од внатрешноста на големиот комплекс на кампови со висока безбедност, во кои, наводно, живеат повеќе од еден милион Ујгури, кинеско малцинство од исламска вероисповед во провинцијата Ксинџијанг.

Но, кинескиот режим инсистира на тоа дека не станува збор за затвори, туку за училишта, кои имаат цел реедукација на екстремистите.

„Тие се под влијание на верски екстремизам. Нашата цел е да ги ослободниме од нивните екстремистички мисли“, велат надлежните.

Сепак, колку повеќе репортерите на Би-би-си поставувале прашања обидувајќи се да дојдат до вистината што навистина се случува во овие кампови, толку повеќе се отворале нови прашања.

„Додека стотици илјади муслимани престојуваат во огромниот силно обезбеден комплекс, кинеските власти внатре дозволуваaт влез само за избрани новинари. Тие сакаат светот да види, а како доказ нудат слика, дека не се работи за затвореници, туку за ученици, кои со нивна согласност се ослободуваат од екстремизмот“, вели новинарот на снимката од момче и девојка кои синхронизирано играат некој вид народен танц.

„Дали сте осудени за криминал?“, ја прашува репортерот Џон Судворт една девојка. „Јас не сторив кривично дело, туку само направив грешка“, одговара таа.

„Колку често можеш да се молиш тука?“, го прашува новинарот момчето.

„Кинеските закони ги дефинираат училиштата како јавни места, а верските активности не се дозволени на јавни места“, одговара тој.

Кина ја оправдува својата програма за реедукација, која меѓународната заедница ја осудува како загрижувачка како одговор на децениското сепаратистичко насилство од страна на Ујгурите.

Сепак, како што информира Би-би-си, Ујгурите, Казаците и другите припадници на малцинствата понекогаш завршуваат во овие логори само поради своите верувања и однесување.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Британија влегува во рецесија во случај Брегзит без договор

  Британија влегува во рецесија во случај Брегзит без договор

  Велика Британија ќе влезе во рецесија во случај да ја напушти Европската унија без договор, објави британската Канцеларија за буџетска одговорност. “Велика Британија ќе влезе…

 • За да се заработува од отпад, тој прво мора да се селектира и редовно собира!

  За да се заработува од отпад, тој прво мора да се селектира и редовно собира!

  Од селекција на отпад, потоа негово рециклирање може да се заработува, и тоа да биде одржливо на долг рок. Денешните технологии тоа го овозможуваат, и…

 • Турски „Балканлар пластик“ почна со изградба на фабрика во Бунарџик

  Турски „Балканлар пластик“ почна со изградба на фабрика во Бунарџик

  Турската компанија „Балканлар пластик“ почна со изградба на фабрика во ТИРЗ Скопје 1, каде во повеќе фази планира да инвестира 7,5 милиони евра и да…

 • УЈП: Најмногу пријави за неиздавање фискални и за сметки што не можат да се скенираат

  УЈП: Најмногу пријави за неиздавање фискални и за сметки што не можат да се скенираат

  Управата за јавни приходи информира за неправилностите коишто од почетокот на мерката поврат на 15 % од пресметаниот ДДВ, граѓаните ги пријавуваат на бројот 198.…

 • Камбоџа враќа 1.600 тони пластичен отпад во САД и Канада

  Камбоџа враќа 1.600 тони пластичен отпад во САД и Канада

  Камбоџа се приклучи на групата азиски земји кои одлучија да ги враќаат назад пратките со пластичен отпад што им ги испратија западните компании, објави „Си-ен-ен“.…

 • Германија воведува задолжителна вакцинација против мали сипаници

  Германија воведува задолжителна вакцинација против мали сипаници

  Германската влада го прифати предлогот на министерот за здравство, Јенс Шпан за воведување на задолжителна вакцинација против малите сипаници. Децата во Германија ќе мора во…

 • Индексите на Wall Street во пад втор ден по ред

  Индексите на Wall Street во пад втор ден по ред

  На Wall Street во средата цените на акциите паднаа втор ден по ред бидејќи деловните резултати на некои компании предизвикале стравувања од негативното влијание на американско-кинескиот…

 • Поголема градежна активност на патиштата, намалена изградбата на станови

  Поголема градежна активност на патиштата, намалена изградбата на станови

  Раст на градежните активности, претежно во нискоградбата, и надолен тренд во високоградбата ја одбележуваат состојбата во градежништвото во првата половина од годинава, коешто, според стопанствениците,…

 • На УКИМ слободни 10 665 места за нови студенти, првиот рок за упис на 29 и 30 август

  На УКИМ слободни 10 665 места за нови студенти, првиот рок за упис на 29 и 30 август

  На Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“-Скопје за упис во прва година додипломски студии во учебната 2019/2020 година слободни се вкупно 10 665 места. Според Конкурсот…

 • Сончево време со температура до 33 степени

  Сончево време со температура до 33 степени

  Времето денеска ќе биде сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец. Минималната температура ќе…