Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,275.91 1.05%    ELEKTKU1 25.00 0%    ERMT 177.00 -10.15%    GRNT 943.18 0.04%    KMB 5,565.98 0.33%    MTUR 5,250.10 -0.94%    OKTA 4,507.62 -0.05%    PKB 11,800.00 7.27%    RMDEN17 99.00 1.02%    RMDEN18 98.60 -0.1%    RZLIPTE1 25.00 0%    RZUG 12.00 0%    STB 1,201.67 0.14%    TTK 1,448.32 -2.14%    

Марк Кјубан открива која вештина му донела милиони

Време: 09:39

Датум: јуни 19, 2019

Категорија: КАРИЕРА

На еден од поткастите на поставеното прашање “How I built this”, што прво ќе направиш ако би изгубил се што се стекнал, Марк Кјубан изјавил дека “ќе најде работа како келнер навечер, а преку ден ќе работи продажба и без размислување повторно може да стане мултимилијардер”. Причината за таквото размислување е во тоа што, тој смета дека успехот е речиси невозможен во било која област ако немате солидни продажни вештини.

Од времето поминато во директна продажба сигурно ќе имате корист, а во продолжение се само некои од нив:

Научете да преговарате

Секоја работа вклучува преговарање: со купувачи, добавувачи па дури и со вработени. Продавачите учат да слушаат, да ги идентификуваат клучните двигатели, да најдат начин да дојдат до договор, а да не останат во лоши односи. Договорот е дел од уметноста, дел од науката. Ако сакате да ги водите луѓето, мора да бидете способни да договорите работа, што одличните продавачи знаат, но и одличните работници.

Научете да бидете упорни

Продавачите цело време слушаат “не” како одговор. По некое време “не” ќе ви претставува предизвик, а не одбивање и тогаш ќе сфатите што следно треба да направите.

Научете се на самодисциплина

Кога работите за голема компанија, понекогаш можете и да не работите многу, но и понатаму да бидете платени за вашата работа. Но сепак кога работите за провизија, повеќе сте водени од тоа дека ако сакате да заработите зависи исклучиво од вас.

Ќе стекнете самодоверба

Работата во продажба е одличен лек за срамежливост. Научете да имате поголема самодоверба, особено во некои кризни ситуации.

Успешните сопственици како и успешните луѓе воопшто, повеќето од своето време го поминале во ,,продажба”, затоа научете како да продавате нешто и тоа ќе биде најдобрата инвестиција што некогаш сте ја направиле за вас.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Зошто сите озборуваме, а презираме озборувања?

  Зошто сите озборуваме, а презираме озборувања?

  Од безопасни гласини до олеснување – секој озборува понекогаш. Но, сите би рекле дека не одобруваат разговори за отсутните, дека не е убаво. Сепак, психолозите…

 • Џек Ма: Луѓето треба да работат само три дена во неделата

  Џек Ма: Луѓето треба да работат само три дена во неделата

  Милијардерот Џек Ма, кој долго време е главен поборник на екстремната кинеска работна култура, вели дека луѓето би требало да бидат во можност да работат…

 • Три најважни работи кои веќе сега можете да ги направите со вашите пари ако се плашите од криза

  Три најважни работи кои веќе сега можете да ги направите со вашите пари ако се плашите од криза

  Рецесијата тропа на вратата на многу земји во светот, и повеќе не е прашање дали доаѓа, туку кога. Германија веќе ”танцува” на работ на рецесија,…

 • Учење и само учење

  Учење и само учење

  Бидејќи учењето е една од најубавите работи кои можеме да ги доживееме. Се разбира, овде не мислиме само на учењето во училиште, факултет и слично,…

 • Во кое време од денот треба да размислувате?

  Во кое време од денот треба да размислувате?

  ”Темниот дел од денот“ е идеален за размислување, вели една античка грчка мудрост. ”Ноќта има некоја чудна моќ“, вели еден стар и познат стих. И…

 • ”Тајната врска” помеѓу мотивацијата и капењето

  ”Тајната врска” помеѓу мотивацијата и капењето

  Колку долго сте “загреани” нешто да направите? Нешто што долго посакувате? Дали вашата мотивација трае доволно долго да го “истуркате” тоа што сте сакале? Ако…

 • Бил Гејтс откри што тоа Стив Џобс го има што тој го нема ( а не е креативност)

  Бил Гејтс откри што тоа Стив Џобс го има што тој го нема ( а не е креативност)

  Имаше големи разлики меѓу Стив Џобс и Бил Гејтс, што се однесува до самата работа, но и што се однесува на начинот на кој им…

 • Како да бидете попаметни?

  Како да бидете попаметни?

  Се разбира, ова не може секогаш и насекаде да се применува, но во некои ситуации можеме да бидеме попаметни. Макар и малку. Колку пати сте…

 • Како да препознаете разумен човек?

  Како да препознаете разумен човек?

  Разум против безумне. Се поставува прашањето – што е подобро? Кога човек ќе го погледне ова прашање поставено во поднасловот, веројатно ќе се запраша дали…

 • Што вели еден нобеловец дека е потребно за среќа?

  Што вели еден нобеловец дека е потребно за среќа?

  Како и со смислата на животот така и со среќата, не е лесно бидејќи често треба долго да ја барате. Или можеби и не мора?…