Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,048.87 -0.01%    GRNT 850.00 0%    KMB 5,332.15 0.03%    MPT 61,869.20 -0.21%    MTUR 5,300.00 0%    OHB 6,088.00 -0.03%    PROD 1,600.00 0%    RMDEN17 98.70 0.1%    RMDEN18 98.70 0%    RZEK 30.00 0%    STIL 100.00 -2.9%    TETE 2,312.00 4.71%    TNB 15,950.00 0%    TTK 1,302.61 -2.79%    UNI 2,100.00 -0.03%    

Марк Кјубан открива која вештина му донела милиони

Време: 09:39

Датум: јуни 19, 2019

Категорија: КАРИЕРА

На еден од поткастите на поставеното прашање “How I built this”, што прво ќе направиш ако би изгубил се што се стекнал, Марк Кјубан изјавил дека “ќе најде работа како келнер навечер, а преку ден ќе работи продажба и без размислување повторно може да стане мултимилијардер”. Причината за таквото размислување е во тоа што, тој смета дека успехот е речиси невозможен во било која област ако немате солидни продажни вештини.

Од времето поминато во директна продажба сигурно ќе имате корист, а во продолжение се само некои од нив:

Научете да преговарате

Секоја работа вклучува преговарање: со купувачи, добавувачи па дури и со вработени. Продавачите учат да слушаат, да ги идентификуваат клучните двигатели, да најдат начин да дојдат до договор, а да не останат во лоши односи. Договорот е дел од уметноста, дел од науката. Ако сакате да ги водите луѓето, мора да бидете способни да договорите работа, што одличните продавачи знаат, но и одличните работници.

Научете да бидете упорни

Продавачите цело време слушаат “не” како одговор. По некое време “не” ќе ви претставува предизвик, а не одбивање и тогаш ќе сфатите што следно треба да направите.

Научете се на самодисциплина

Кога работите за голема компанија, понекогаш можете и да не работите многу, но и понатаму да бидете платени за вашата работа. Но сепак кога работите за провизија, повеќе сте водени од тоа дека ако сакате да заработите зависи исклучиво од вас.

Ќе стекнете самодоверба

Работата во продажба е одличен лек за срамежливост. Научете да имате поголема самодоверба, особено во некои кризни ситуации.

Успешните сопственици како и успешните луѓе воопшто, повеќето од своето време го поминале во ,,продажба”, затоа научете како да продавате нешто и тоа ќе биде најдобрата инвестиција што некогаш сте ја направиле за вас.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • ”Тајната врска” помеѓу мотивацијата и капењето

  ”Тајната врска” помеѓу мотивацијата и капењето

  Колку долго сте “загреани” нешто да направите? Нешто што долго посакувате? Дали вашата мотивација трае доволно долго да го “истуркате” тоа што сте сакале? Ако…

 • Бил Гејтс откри што тоа Стив Џобс го има што тој го нема ( а не е креативност)

  Бил Гејтс откри што тоа Стив Џобс го има што тој го нема ( а не е креативност)

  Имаше големи разлики меѓу Стив Џобс и Бил Гејтс, што се однесува до самата работа, но и што се однесува на начинот на кој им…

 • Како да бидете попаметни?

  Како да бидете попаметни?

  Се разбира, ова не може секогаш и насекаде да се применува, но во некои ситуации можеме да бидеме попаметни. Макар и малку. Колку пати сте…

 • Како да препознаете разумен човек?

  Како да препознаете разумен човек?

  Разум против безумне. Се поставува прашањето – што е подобро? Кога човек ќе го погледне ова прашање поставено во поднасловот, веројатно ќе се запраша дали…

 • Што вели еден нобеловец дека е потребно за среќа?

  Што вели еден нобеловец дека е потребно за среќа?

  Како и со смислата на животот така и со среќата, не е лесно бидејќи често треба долго да ја барате. Или можеби и не мора?…

 • Никогаш не им кажувајте на луѓето како нешто да направат…

  Никогаш не им кажувајте на луѓето како нешто да направат…

  Најчесто тоа може да биде контрапродуктивно. Веројатно веќе досега забележавте дека на луѓето не вреди да им кажувате како нешто да направат. Пред се, зошто…

 • Како да станете шампион?

  Како да станете шампион?

  Било која област да е во прашање, без оглед дали е спорт или нешто друго, шампионите мора многу да тренираат. Меѓутоа, има тука уште нешто.…

 • Кога неуспехот е добра работа?

  Кога неуспехот е добра работа?

  Верувале или не, понекогаш и неуспехот во нешто може да биде добар. Секако, секогаш има но… Меѓутоа, познатото ”но” денес и во овој случај не…

 • Зошто во се што работите е клучен ентузијазмот?

  Зошто во се што работите е клучен ентузијазмот?

  Со ентузијазмот се, а без него ништо… па, скоро ништо. Кога е полесно да работите? Со јака воља или со желба? Ова речиси реторичко прашање…

 • Бил Гејтс ја откри тајната за успехот на Ворен Бафет

  Бил Гејтс ја откри тајната за успехот на Ворен Бафет

  На 88-годишна возраст и понатаму управува со Berkshire Hathaway, неговата холдинг компанија која ги поседува компаниите како што се Dairy Queen и See’s Candies, пренесува CNBC.…