Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,778.34 0.9%    FERS 77,100.00 0.13%    KMB 5,203.86 0.07%    MPT 62,171.24 0.99%    OKTA 4,660.00 -2.92%    SKP 54,000.00 -17.8%    STB 1,012.59 0.06%    STIL 106.00 0%    

Кина го предупреди САД дека остро ќе одговори околу трговијата

Време: 16:31

Датум: јуни 11, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Кина остро ќе одговори ако САД инсистираат на ескалација на тензиите во областа на трговијата, соопштено е од кинеското министерство за надворешни работи.

Соопштението било објавено откако претседателот на САД, Доналд Трамп изјавил дека новите тарифи се подготвени за прифаќање, ако на состанокот на Групата 20 во Осака во јуни не постигнат договор.

Портпаролот на Министерството Генг Шуанг, соопштил дека нема да ги потврди наводите за состанокот на Си Џинпинг и Трамп, истакнувајќи дека таквите информации ќе бидат објавени кога ќе бидат достапни на Министерството.

“Кина не сака трговска војна, но ние не се плашиме од борбата во областа на трговијата. Ако САД сакаат само да се интензивираа трговската војна, ние решително ќе одговориме и ќе се бориме до крај”, изјави Генг и додал дека вратата на Кина ќе биде отворена за разговори врз основа на еднаквост.

Трамп во неколку наврати истакнал дека се подготвува за состанокот со претседателот на Кина Си Џинпинг за време на самитот кој во Осака ќе се одржи на крајот на месецот, но Кина не потврдила дека состанокот ќе се одржи.

Американскиот претседател изјавил минатата недела дека ќе доонесе одлука за тоа дали ќе воведе царини на Кина на производи во вредност од најмалку 300 милијарди долари.

Тој вчера истакнал дека е подготвен да воведе нови царини врз Кина ако не се постигне напредок во разговорите со кинескиот претседател на состанокот во Осака.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • 10 најстабилни и 10 најнестабилни држави во светот

  10 најстабилни и 10 најнестабилни држави во светот

  Во поглед на стабилноста, не се сите држави создадени подеднакво. Некои се богати, некои се сиромашни. Фондот за мир, невладина организација со седиште во САД,…

 • Лондон планира да постави 50.000 полначи за е-возила до 2025 година

  Лондон планира да постави 50.000 полначи за е-возила до 2025 година

  Градоначалникот на Лондон, Садик Кан, го претстави ажурираниот план за реализација на инфраструктурата за електрични возила, кој има за цел до 2025 година да инсталира…

 • Гимназија или стручно – кое образование нуди подобра плата и посигурна работа?

  Гимназија или стручно – кое образование нуди подобра плата и посигурна работа?

  Заврши првиот уписен рок во средните училишта – полуматурантите и оваа година во најголем дел се одлучија за гимназија а во многу помал дел за…

 • Стартува повратот на ДДВ за граѓаните

  Стартува повратот на ДДВ за граѓаните

  Од 1 јули годинава граѓаните ќе бидат „инспектори“ кои ќе и помагаат на Управата за јавни приходи (УЈП) во борбата против даночната евазија преку мотивацијата…

 • ИНФОГРАФИК: Погледнете како изгледа светскиот тек на парите

  ИНФОГРАФИК: Погледнете како изгледа светскиот тек на парите

  Секоја година работниците мигранти кои живеат во други земји испраќаат пари во нивните матични земји. Протокот на пари кој е заработен во една земја и…

 • Две милијарди евра ќе бидат потребни за развој на патната инфратруктура до 2030

  Две милијарди евра ќе бидат потребни за развој на патната инфратруктура до 2030

  Патиштата се крајно важни за интеграцијата на Северна Македонија на регионалниот и европскиот пазар. Не станува збор само за цена, туку и за квалитет. Сите…

 • Во што сè повеќе вложуваат богатите американски семејства

  Во што сè повеќе вложуваат богатите американски семејства

  Шумите и зелените површини стануваат се попривлечна инвестиција за богатите американски семејства. Тој тренд зема толкав замав што Bank of America, мултинационална инвестициска банка, основала…

 • Би-би-си првпат сними кинески камп за трансформација на мисли(видео)

  Би-би-си првпат сними кинески камп за трансформација на мисли(видео)

  Би-би-си неодамна ја сними својата прва репортажа од внатрешноста на големиот комплекс на кампови со висока безбедност, во кои, наводно, живеат повеќе од еден милион…

 • ИКТ Комора: Дигитализацијата веќе не е опција, туку потреба за компаниите

  ИКТ Комора: Дигитализацијата веќе не е опција, туку потреба за компаниите

  Дигитализацијата е неопходна за брз економски раст и напредок на секоја компанија, просецот подразбира употреба на дигитална технологија за промена на бизнис моделите. Дигиталната трансформација…

 • Сончево со температура до 33 степени, попладне дожд, грмежи и ветер

  Сончево со температура до 33 степени, попладне дожд, грмежи и ветер

  Времето претпладне сончево со мала до умерена облачност. Од пладневните часови облачноста ќе се зголеми и ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен…