Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,902.73 -0.05%    BESK 5,700.00 -8.06%    FERS 59,500.00 0%    GRNT 957.00 2.9%    KJUBI 1,261.00 -9.93%    KMB 5,991.11 0.74%    KPSS 321.00 -62.24%    OHB 4,501.00 0%    OKTA 3,153.00 0%    PKB 14,399.00 0%    POPK 16.00 -23.81%    RZLE 12.00 -7.69%    SBT 2,401.00 -7.3%    STB 1,055.00 -1.93%    

5 намирници за кои веруваме дека се здрави, а нитриционистите никогаш не би ги јаделе

Време: 10:03

Датум: мај 27, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Не е чудно што повеќето “здрави” намирници кои се наоѓаат на полиците во продавниците се всушност нездрави.

Голем број на намирници кои се наметнуваат како “здрави намирници”, всушност, никогаш нема да се најдат на менито на нутриционистите и професионалците кои знаат како треба и што да јадат.

Нутриционистите сметаат дека овие намирници никако не би требало да се најдат на вашиот следен список за купување.

Овесна каша со додаден вкус

Инстант кашата често има додаток на шеќер и сол. Затоа обавезно гледајте кои состојки ги има кашата која ја купувате, а ако има помалку од 6 грама шеќер и помалку од 140 милиграми сол во една порција- тогаш е добра за вас.

Перек

Переците се практично направени од шеќер, а оваа намирница која е направена од рафинирани јагленохидрати нема апсолутно никаква добра страна и влијание на здравјето.

Чипс од зеленчук

Пржен чипс е пржен чипс, без оглед на тоа дали е од компир или цвекло. Повеќето од овие чипсови имаат подеднакви калории како и чипсот од компири.

Купечки путер од кикирики

Ако купувате путер од кикирики со помалку маснотии или без масти, заштедете си пари, бидејќи тие имаат речиси подеднакви калории како и редовниот путер од кикирики, бидејќи му е додадено многу повеќе шеќер кои ќе ги надомести мастите.

Сосеви за салата без масти

Сосевите содржат зеленчук и зачини кои се одлични за здравјето и за имунолошкиот систем, но ако во нив нема здрави масти телото не може да ги апсорбира овие корисни хранливи материи.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за 5 намирници за кои веруваме дека се здрави, а нитриционистите никогаш не би ги јаделе

 1. Пингбек: 5 намирници за кои веруваме дека се здрави, а нитриционистите никогаш не би ги јаделе - ММС | Македонски Медиа Сервис - Сите вести на едно место

 • СЗО потврди – Пренесување на коронавирус во воздухот е можно за време на овие постапки

  СЗО потврди – Пренесување на коронавирус во воздухот е можно за време на овие постапки

  Светската здравствена организација денес соопшти дека пренесувањето на коронавирус преку воздух може да се случи за време на медицинските постапки, кога се ослободуваат аеросоли. Агенцијата…

 • Не бегајте од неговиот непријатен мирис, консумирајте лук!

  Не бегајте од неговиот непријатен мирис, консумирајте лук!

  Постојат многу предности од консумирањето на лук, и покрај непријатниот мирис кој го остава по јадењето, сепак станува збор за една од најздравите и најкорисни…

 • Научниците сега тврдат дека коронавирусот се пренесува и преку воздухот

  Научниците сега тврдат дека коронавирусот се пренесува и преку воздухот

  Скоро 250 научници тврдат дека Светската здравствена организација (СЗО) ја игнорира можноста дека коронавирусот се пренесува преку воздух, односно со капки помали од пет микрони…

 • Оваа храна го лади телото одвнатре и ги топи килограмите: Најдобра исхрана за летните горештини!

  Оваа храна го лади телото одвнатре и ги топи килограмите: Најдобра исхрана за летните горештини!

  Во лето, треба да се стремиме кон полесна, нискокалорична храна, пред се овошје и зеленчук. Еден од начините да се намалат штетните ефекти од високите…

 • Италијански научници: Комарците не пренесуваат корона

  Италијански научници: Комарците не пренесуваат корона

  Новата научна студија на италијанскиот национален здравствен институт ISS покажува дека комарците не се во состојба да го пренесат коронавирусот на луѓето, објави институтот во…

 • Ова овошје е во служба на рамен стомак. Слободно зголемете го внесот!

  Ова овошје е во служба на рамен стомак. Слободно зголемете го внесот!

  Секој знае дека за витко и здраво тело не е важно не само да вежбате, туку и да пазите на здрава и урамнотежена исхрана. Некои…

 • Супер трик: Ослабете на наједноставен начин…

  Супер трик: Ослабете на наједноставен начин…

  Можеби конечно оваа метода ќе ви помогне да се ослободите од килограмите. Прочитајте за што станува збор… Најновото истражување покажува дека колку храната е подалеку…

 • Директорот на СЗО откри кога можеме да очекуваме вакцина против коронавирусот

  Директорот на СЗО откри кога можеме да очекуваме вакцина против коронавирусот

  Според најновите податоци, од коронавирус се заразени над 9,6 милиони луѓе, а починале повеќе од 487.000 луѓе. Не е сигурно дека научниците ќе успеат да…

 • СЗО: Организирани настани доведоа до ширење на коронавирус

  СЗО: Организирани настани доведоа до ширење на коронавирус

  „Наоѓалишта на отпадни води во северна Италија покажаа дека постои шанса вирусот да циркулирал таму пред објавата на пандемијата“. Многу земји, кои биле успешни во…

 • Самочистечка маска која го убива вирусот со топлината од полначот за мобилен

  Самочистечка маска која го убива вирусот со топлината од полначот за мобилен

  Израелските научници измислија маска за повеќекратна употреба која може да го убие коронавирусот од топлината со напојување преку полначот за мобилен. Процесот на дезинфекција трае…