Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,275.91 1.05%    ELEKTKU1 25.00 0%    ERMT 177.00 -10.15%    GRNT 943.18 0.04%    KMB 5,565.98 0.33%    MTUR 5,250.10 -0.94%    OKTA 4,507.62 -0.05%    PKB 11,800.00 7.27%    RMDEN17 99.00 1.02%    RMDEN18 98.60 -0.1%    RZLIPTE1 25.00 0%    RZUG 12.00 0%    STB 1,201.67 0.14%    TTK 1,448.32 -2.14%    

Ниви и плацови – долгорочна и сигурна инвестиција

Време: 14:42

Датум: мај 23, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Нивите и плацовите се најдобрата инвестиција на долг рок – нивната вредност има тенденција на постојано иако постепено зголемување.

Анализите на пазарот покажуваат дека недвижниот имот, особено неизграденото градежно земјиште, во последните децении неколкукратно ја има зголемено својата вредност. Ова особено важи за Скопје и околината.

„Пред 10, а особено пред 20 години можеа да се купат плацови за багателни цени во околината на Скопје, пред се во Визбегово, Илинден. Во меѓувреме овие локации прераснаа во индустриски зони и сега земјиштето таму вреди многу повеќе. Оние кои вложиле тогаш сега имаат пет до шест пати повреден капитал“, објаснува Мирко Петревски, аналитичар на пазарот со недвижности.

Сѐ уште постојат региони каде во моментов цените се релативно ниски, но се очекува дека на среден и на долг рок ќе растат.

„Кога јас би инвестирал свои пари тоа би го направил во градежно земјиште. Становите веќе не се толку исплатливи и нивните цени може значително да паднат поради хиперпродукција, тие и губат дел од својата вредност поради амортизација. Секоја година излегуваат нови и посовремени материјали па становите изградени пред 10 или 20 години не се споредуваат со оние кои се прават сега. Сето тоа влијае на цените“, објаснува Петревски.

Веќе извесното зачленување на земјава во НАТО и евентуалното приближување кон Европската Унија ќе го поттикне пазарот, сметаат аналитичарите. Тие објаснуваат дека земјиштето ниту старее ниту расте, побарувачката има тенденција на зголемување што секако влијае и на раст на цените.

„Оние кои беа мудри и во деведесеттите вложија во парцели во Скопје и во околината заработија многу. Сега не може да се очекува толку нагло покачување на цените, но политичката и економската стабилизација на земјата и влезот на странски инвестиции може да предизвика нов бум“, објаснува Петревски.

Освен влегувањето во НАТО и ЕУ цените на земјиштето може да ги поттикнат и инвеститорите од Истокот. Се поактуелно во Европа е купувањето на обработливи површини од страна на Кинези и Арапи кои овде произведуваат храна која потоа ја извезуваат во своите матични земји. Но, овој тренд се уште не стигнал во Македонија.

Цените на градежното земјиште постојано растеа уште од независноста на Македонија, но оние на земјоделското имаа тренд  на стагнација па дури и на пад.

Ова делумно се промени пред десетина години кога државата почна да дава големи земјоделски субвенции па многумина земаа огромни површини под концесија а го обработуваат само заради државната поддршка.

Државата во изминатиот период продаде и големи површини градежно земјиште со почетна цена од евро за квадрат за изградба на хотели, фабрики, бензински пумпи што дополнително влијаеше на цените. Сепак, државно земјиште има се помалку па не се очекува ваквиот тренд да продолжи.

К. Н.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Со „мерцедес“ влетал во „Трамп плаза“ и седнал на софата

  Со „мерцедес“ влетал во „Трамп плаза“ и седнал на софата

  Црн „мерцедес бенз“ влетал во лобито на „Трамп плаза“ во њујоршкото предградие Њу Рошел, при што полесно се повредени двајца минувачи и возачот, пренесува „Њујорк…

 • Индија целосно ги забрани електронските цигари

  Индија целосно ги забрани електронските цигари

  Индија воведе забрана за електронски цигари, изјави денес Нирмала Ситарман, министер за финансии на таа земја. Забраната вклучува „производство, увоз/извоз, транспорт, продажба, дистрибуција, складирање и…

 • Сугарески: Се гради нов водовод во Радовиш, ќе нема рестрикции на вода

  Сугарески: Се гради нов водовод во Радовиш, ќе нема рестрикции на вода

  Со проектот за изградба на цевковод и резервоари за вода во неколку населени места во општина Радовиш ќе обезбедиме навремена и постојана дистрибуција на вода…

 • Протест на здравствените работници: Насилството не е решение за проблемите

  Протест на здравствените работници: Насилството не е решение за проблемите

  Под мотото „Стоп за насилство врз здравствени работници“ денеска претпладне во кругот на Клиничкиот центар се одржа протест во организација на Асоцијацијата на специјализанти и…

 • Европскиот парламент ја поддржа Кристин Лагард за местото претседател на ЕЦБ

  Европскиот парламент ја поддржа Кристин Лагард за местото претседател на ЕЦБ

  Европскиот парламент ја поддржа Кристин Лагард за идна претседателка на Европската централна банка (ECB), која ќе биде првата жена на оваа позиција. На пленарната седница…

 • Зошто туристите од Кина се повеќе се свртуваат кон Европа

  Зошто туристите од Кина се повеќе се свртуваат кон Европа

  Кинезите се помалку патуваат во Соединетите Американски Држави, а тензиите помеѓу Пекинг и Вашингтон се само една од причините зошто кинеските патници сè повеќе се…

 • Светската економија тешка 86 илјади милијарди претставена во еден чарт

  Светската економија тешка 86 илјади милијарди претставена во еден чарт

  Светската економија е во бескрајна состојба на флуктуација. Купувањето намирници оваа недела или полнењето на вашиот автомобил со гориво може да изгледа како грешка при…

 • BBC: Зошто Саудиска Арабија и Иран се лути ривали?

  BBC: Зошто Саудиска Арабија и Иран се лути ривали?

  Саудиска Арабија и Иран се два силни соседа и повеќегодишни ривали во борбата за регионална доминација, а неодамнешните напади врз саудиските нафтени постројки за кои…

 • Јункер: Реална опасност од Брегзит без договор

  Јункер: Реална опасност од Брегзит без договор

  Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер изјави денеска дека ризикот Велика Британија да ја напушти ЕУ без договор за излез и понатаму останува „многу реален“.…

 • Македонска берза ги објави финансиските разултати на котираните друштва за првото полугодие

  Македонска берза ги објави финансиските разултати на котираните друштва за првото полугодие

  Македонска берза на официјалниот сајт го објави прегледот на финансиските податоци на котираните друштва за периодот 01.01-30.06.2019 година. Од вкупно 101 компанија, 73 завршиле со…