Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,275.91 1.05%    ELEKTKU1 25.00 0%    ERMT 177.00 -10.15%    GRNT 943.18 0.04%    KMB 5,565.98 0.33%    MTUR 5,250.10 -0.94%    OKTA 4,507.62 -0.05%    PKB 11,800.00 7.27%    RMDEN17 99.00 1.02%    RMDEN18 98.60 -0.1%    RZLIPTE1 25.00 0%    RZUG 12.00 0%    STB 1,201.67 0.14%    TTK 1,448.32 -2.14%    

Се заканува нова економска криза

Време: 11:09

Датум: мај 23, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Високиот советник на германската влада Ларс Фелд предупредил на забавување на германската економија а обрна внимание и на Италија, предвидувајќи можно преливање на проблемите и на другите земји во еврозоната. Фелд во разговор за BBC изразил страв од можна нова финансиска криза во Европа.

Германската влада очекува раст од само 0,5 проценти за оваа година, додека само пред неколку месеци предвидуваа раст од 1,8 проценти. Меѓу главните причини за намалената прогноза се издвојува производствениот сектор кој притиска бројни проблеми. Италија, сепак, со сета сила се обидува да ја отстрани заканата од нова рецесија, водејќи битка со високиот јавен долг и банкарската криза, поради што сеуште е ранлива, предупредува високиот советник на германската влада во разговор за BBC.

Поради планираните повисоки буџетски трошоци од даночните приходи, италијанскиот буџетски дефицит и јавниот долг нагло се зголемуваат и се на пат да ги надминат највисоките дозволените нивоа во Европската унија, што дополнително го нарушуваат финансискиот кредибилитет на земјата. Евроскептичната влада во Рим е оптоварена со јавен долг од 132,2 проценти од БДП, според податоците на Eurostat за 2018 година, а поголем долг има само Грција. Загриженоста за таквиот висок долг може да го зголеми притисокот на италијанскиот финансиски систем.

“Банкарскиот систем во Италија не е сигурен колку што би сакале ние. Тешкотиите би можеле да се прошират на други земји особено од италијанскиот банкарски систем на оние други земји. Пред се, вреди сепак да се напомене на опасноста од ширење на проблемите од италијанската влада на целиот тамошен банкарски систем”, нагласил Фелд во разговор за BBC.

“Тоа би можело да изгледа како нова криза во еврозоната”, заклучува.

“Во изминатите три години, помош веќе побарале седум италијански банки”, потсетува Фелд.

Тој се грижи и за ризиците кои и се закануваат на најголемата економија во еврозоната.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Со „мерцедес“ влетал во „Трамп плаза“ и седнал на софата

  Со „мерцедес“ влетал во „Трамп плаза“ и седнал на софата

  Црн „мерцедес бенз“ влетал во лобито на „Трамп плаза“ во њујоршкото предградие Њу Рошел, при што полесно се повредени двајца минувачи и возачот, пренесува „Њујорк…

 • Индија целосно ги забрани електронските цигари

  Индија целосно ги забрани електронските цигари

  Индија воведе забрана за електронски цигари, изјави денес Нирмала Ситарман, министер за финансии на таа земја. Забраната вклучува „производство, увоз/извоз, транспорт, продажба, дистрибуција, складирање и…

 • Сугарески: Се гради нов водовод во Радовиш, ќе нема рестрикции на вода

  Сугарески: Се гради нов водовод во Радовиш, ќе нема рестрикции на вода

  Со проектот за изградба на цевковод и резервоари за вода во неколку населени места во општина Радовиш ќе обезбедиме навремена и постојана дистрибуција на вода…

 • Протест на здравствените работници: Насилството не е решение за проблемите

  Протест на здравствените работници: Насилството не е решение за проблемите

  Под мотото „Стоп за насилство врз здравствени работници“ денеска претпладне во кругот на Клиничкиот центар се одржа протест во организација на Асоцијацијата на специјализанти и…

 • Европскиот парламент ја поддржа Кристин Лагард за местото претседател на ЕЦБ

  Европскиот парламент ја поддржа Кристин Лагард за местото претседател на ЕЦБ

  Европскиот парламент ја поддржа Кристин Лагард за идна претседателка на Европската централна банка (ECB), која ќе биде првата жена на оваа позиција. На пленарната седница…

 • Зошто туристите од Кина се повеќе се свртуваат кон Европа

  Зошто туристите од Кина се повеќе се свртуваат кон Европа

  Кинезите се помалку патуваат во Соединетите Американски Држави, а тензиите помеѓу Пекинг и Вашингтон се само една од причините зошто кинеските патници сè повеќе се…

 • Светската економија тешка 86 илјади милијарди претставена во еден чарт

  Светската економија тешка 86 илјади милијарди претставена во еден чарт

  Светската економија е во бескрајна состојба на флуктуација. Купувањето намирници оваа недела или полнењето на вашиот автомобил со гориво може да изгледа како грешка при…

 • BBC: Зошто Саудиска Арабија и Иран се лути ривали?

  BBC: Зошто Саудиска Арабија и Иран се лути ривали?

  Саудиска Арабија и Иран се два силни соседа и повеќегодишни ривали во борбата за регионална доминација, а неодамнешните напади врз саудиските нафтени постројки за кои…

 • Јункер: Реална опасност од Брегзит без договор

  Јункер: Реална опасност од Брегзит без договор

  Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер изјави денеска дека ризикот Велика Британија да ја напушти ЕУ без договор за излез и понатаму останува „многу реален“.…

 • Македонска берза ги објави финансиските разултати на котираните друштва за првото полугодие

  Македонска берза ги објави финансиските разултати на котираните друштва за првото полугодие

  Македонска берза на официјалниот сајт го објави прегледот на финансиските податоци на котираните друштва за периодот 01.01-30.06.2019 година. Од вкупно 101 компанија, 73 завршиле со…