Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,130.00 0.26%    KMB 5,900.05 -0.77%    MTUR 5,350.00 0%    RMDEN16 98.50 0%    RMDEN18 98.70 -0.03%    SBT 2,490.00 0.4%    STB 1,140.87 -0.58%    STBP 789.00 -2.95%    STIL 92.00 -5.15%    TETE 2,301.00 -0.14%    TNB 16,600.04 0%    UNI 2,346.84 2.21%    

Колку чини струјата во Европа?

Време: 14:30

Датум: мај 22, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Цената на електричната енергија во домаќинствата во Европската унија се зголемиле во просек на 21,1 евра за 100 киловат-часови (односно 3,5 проценти) помеѓу втората половина на 2017 година и втората половина на 2018 година, според неодамна објавеното истражување на Eurostat.

Toa значи дека просечната цена на електричната енергија во домаќинствата во ЕУ била само 0,1 евра за киловат-час повисока во однос на втората половина на 2015 година, што своевремено бил рекорд во последните десет години.

Од друга страна, во земјите членки на ЕУ цените на електричната енергија во домаќинствата во втората половина на 2018 година се движеле различно: од 10,1 евра за 100 киловат-часови во Бугарија до 30 евра и повеќе за 100 киловат-часови во Данска, Германија и Белгија.

Цените на гас за домаќинствата во просек се зголемиле за 5,7 проценти во период од втората половина на 2017 до 2018 година за 6,7 евра за 100 киловат часови.

Тоа е и понатаму 0,5 евра за 100 киловат-часови помалку отколку во втората половина на 2014 година, кога била рекордна цена за последните десет години.

Меѓу државите членки, цените на гасот во домаќинствата во втората половина од 2018 година се движеле под четири евра за 100 киловат-часови во Унгарија, Романија и Хрватска, потоа околу девет евра за 100 киловат часови во Холандија, Шпанија, Данска и Италија и повеќе од 12 евра за 100 киловат-часови во Шведска.

Најголем пораст на цените на електричната енергија помеѓу земјите членки на ЕУ (во период од втората половина на 2017 година до втората половина на 2018 година) забележан е на Кипар, 19,6 проценти, потоа во Шпанија 13,8 проценти, Холандија за 9,7 проценти, Велика Британија за 8,6 проценти, Ирска за 7,8 проценти и Естонија за 7,5 проценти.

Од друга страна, пад на цените на електричната енергија забележан е само во четири земји и тоа во Латвија од -4.5 проценти, Полска -2.5 проценти, Германија -1.6 проценти и Литванија за -0.9 проценти.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Брегзит ги “потопи” инвестициите: Најспор годишен раст на економијата од 2010 година

  Брегзит ги “потопи” инвестициите: Најспор годишен раст на економијата од 2010 година

  Британската економија за три месеци заклучно со септември 2019 година порасна со најниската годишна стапка за повеќе од една деценија. „Вината“ за лошиот резултат се…

 • МФ анализа: Приходите од прогресивниот и повисоката стапка на данок на личен доход пониски за 51,2% во однос на потенцијалот

  МФ анализа: Приходите од прогресивниот и повисоката стапка на данок на личен доход пониски за 51,2% во однос на потенцијалот

  Приходите кои можеле да се приберат од прогресивното оданочување и повисоката стапка на личен доход се помали за 51,2% во однос на потенцијалот, покажува анализата…

 • Кинезите надвор од банкарското кредитирање ја финансираа економијата со 31 милијарди долари

  Кинезите надвор од банкарското кредитирање ја финансираа економијата со 31 милијарди долари

  Вкупното финансирање на кинеската реална економија (TSF) надвор од конвенционалното банкарско кредитирање на крајот на октомври изнесуваше 219,6 трилиони јуани (31.400 милијарди долари), што е…

 • Поскапуваат горивата

  Поскапуваат горивата

  Бензинот Еуросупер БС-95 поскапува за денар, а Еуросупер БС-98, дизелот и екстра лесното масло за домаќинства за половина денар од ноќеска на полноќ, одлучи денеска…

 • Како настана Денот на самците во Кина

  Како настана Денот на самците во Кина

  Денот на самците, исто така познат како празник на двојни единаесетки 11.11 е празник на луѓето кои не се во брак, ден на неприфатените и…

 • Почина Љубе Рајевски, долгогодишен директор и член на Управниот одбор во НЛБ Банка

  Почина Љубе Рајевски, долгогодишен директор и член на Управниот одбор во НЛБ Банка

  По тешко боледување на 10 ноември 2019 година почина Љубе Рајевски. Роден е на 11 март 1955 година во Скопје. Рајевски беше долгогодишен директор и…

 • Како настанала касичката во облик на свиња?

  Како настанала касичката во облик на свиња?

  Долго време пред да се изградат првите банки, колку што знаеме во 15 век, луѓето обично своите заштеди ги чувале во тегли за кујна. Во…

 • Не издржаа ниту една ноќ – украдени дрвцата кај поликлиниката „Чаир“

  Не издржаа ниту една ноќ – украдени дрвцата кај поликлиниката „Чаир“

  Непознати сторители изминатава ноќ украле девет украсни садници од јавното зеленило пред Поликлиниката „Чаир“ кои екипите на ЈП „Паркови и зеленило“ ги засадија во текот…

 • ЦГК: Најмногу институции со „ограничено“ ниво на транспарентност во јавните набавки

  ЦГК: Најмногу институции со „ограничено“ ниво на транспарентност во јавните набавки

  Министерствата, владините секретаријати и Собранието просечно исполнуваат 55,2 проценти од критериумите за транспарентност, отчетност и интегритет во целиот циклус на јавните набавки. Ова е мало…

 • Претставена петодневната новогодишна програма во Будва и будванските хотели

  Претставена петодневната новогодишна програма во Будва и будванските хотели

  Туристичката организација на општина Будва, подготви петдневна програма за новогодишните празници што ќе започне во сабота на 28 декември и ќе трае се до раните…