Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,130.00 0.26%    KMB 5,900.05 -0.77%    MTUR 5,350.00 0%    RMDEN16 98.50 0%    RMDEN18 98.70 -0.03%    SBT 2,490.00 0.4%    STB 1,140.87 -0.58%    STBP 789.00 -2.95%    STIL 92.00 -5.15%    TETE 2,301.00 -0.14%    TNB 16,600.04 0%    UNI 2,346.84 2.21%    

Дали е ова почеток на “биков” пазар – Биткоинот се враќа на растечки стази

Време: 13:59

Датум: мај 22, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

По 15 месеци загуби и стагнација, Биткоинот направи чудесно закрепнување – зголемувајки се за повеќе од 150% од најниската точка во декември 2018 година.

Во најславните времиња, Биткоинот надмина 10.000 долари на почетокот на декември 2017 година, за потоа да достигне и за кратко надмиме 20.000 американски долари за еден ден на 17-ти декември. Една година подоцна, дигиталната валута се врати на земја, и падна под 3.200 долари.

Сега кога прашината на таа дива шпекулативна бес се спушти, Биткоинот се враќа на растечки стази. Што би можело да го предизвика овој последен пораст?

Има четири можни објаснувања за “биковиот” трг на биткоинот:

Технички пресвртници

Биткоинот оваа година забележа неколку технички пресвртници, како што е надминување на психолошката бариера од 5.000 долари на почетокот на 2019 година, кршење на просечното движење од 200 дена и постигнување на златниот крст (кога 50-дневниот подвижен просек преминува над 200-дневниот подвижен просек ).

Распространето прифаќање

Биткоинот доживува постојан пораст во усвојување на повеќе пазари. Терминот Биткоин стана домашен поим – дури и ако луѓето не го разбираат тоа што го прават, тие знаат што е тоа.

Компаниите како што се “Starbucks”, “Microsoft”, “Amazon” и “Nordstrom” бараат начини како да ги интегрираат криптовалутите во дневни трансакции за побрзо плаќање, иновативни програми за награди и ефикасни интеракции на услуги за клиентите.

Менување на чувствата

Биткоинот веројатно видел промена во перцепцијата на јавноста. Има помалку негативни статии за Биткоинот и криптовалутите, а информативните приказни кои се негативни веќе не се толку со големо влијание како што биле некогаш.

Кога Binance објави дека хакерите украле 40 милиони долари во биткоини и кога обвиненијата за прикривање на 850 милиони долари се израмниле против Bitfinex и Tether, биткоинот продолжи да се качува.

Дигитално злато

Довербата на инвеститорите во златото во последно време е стагнантна. За да се искористи ова, Grayscale Investments објави кампања во мај 2019 година, промовирајќи го Биткоинот како идеална алтернатива на златото, бидејќи е без граници, безбеден и поефикасен за складирање.

И покрај тоа што одговорот на Светскиот совет за злато ги негираше овие тврдења, Grayscale Bitcoin Trust пет дена подоцна забележа највисоки трговски котирања на OTC Markets Group.

Каде од тука?

По долгиот пад, се чини дека Биткоин повторно покажува знаци на живот. Цената на биткоинот може да биде многу нестабилна, па останува да се види дали ова е почеток на “биков” пазар, или ова е само уште едно ролер костер возење.

 

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Дали е ова почеток на “биков” пазар – Биткоинот се враќа на растечки стази

 1. Пингбек: Дали е ова почеток на “биков” пазар – Биткоинот се враќа на растечки стази - ММС | Македонски Медиа Сервис - Сите вести на едно место

 • Брегзит ги “потопи” инвестициите: Најспор годишен раст на економијата од 2010 година

  Брегзит ги “потопи” инвестициите: Најспор годишен раст на економијата од 2010 година

  Британската економија за три месеци заклучно со септември 2019 година порасна со најниската годишна стапка за повеќе од една деценија. „Вината“ за лошиот резултат се…

 • МФ анализа: Приходите од прогресивниот и повисоката стапка на данок на личен доход пониски за 51,2% во однос на потенцијалот

  МФ анализа: Приходите од прогресивниот и повисоката стапка на данок на личен доход пониски за 51,2% во однос на потенцијалот

  Приходите кои можеле да се приберат од прогресивното оданочување и повисоката стапка на личен доход се помали за 51,2% во однос на потенцијалот, покажува анализата…

 • Кинезите надвор од банкарското кредитирање ја финансираа економијата со 31 милијарди долари

  Кинезите надвор од банкарското кредитирање ја финансираа економијата со 31 милијарди долари

  Вкупното финансирање на кинеската реална економија (TSF) надвор од конвенционалното банкарско кредитирање на крајот на октомври изнесуваше 219,6 трилиони јуани (31.400 милијарди долари), што е…

 • Поскапуваат горивата

  Поскапуваат горивата

  Бензинот Еуросупер БС-95 поскапува за денар, а Еуросупер БС-98, дизелот и екстра лесното масло за домаќинства за половина денар од ноќеска на полноќ, одлучи денеска…

 • Како настана Денот на самците во Кина

  Како настана Денот на самците во Кина

  Денот на самците, исто така познат како празник на двојни единаесетки 11.11 е празник на луѓето кои не се во брак, ден на неприфатените и…

 • Почина Љубе Рајевски, долгогодишен директор и член на Управниот одбор во НЛБ Банка

  Почина Љубе Рајевски, долгогодишен директор и член на Управниот одбор во НЛБ Банка

  По тешко боледување на 10 ноември 2019 година почина Љубе Рајевски. Роден е на 11 март 1955 година во Скопје. Рајевски беше долгогодишен директор и…

 • Како настанала касичката во облик на свиња?

  Како настанала касичката во облик на свиња?

  Долго време пред да се изградат првите банки, колку што знаеме во 15 век, луѓето обично своите заштеди ги чувале во тегли за кујна. Во…

 • Не издржаа ниту една ноќ – украдени дрвцата кај поликлиниката „Чаир“

  Не издржаа ниту една ноќ – украдени дрвцата кај поликлиниката „Чаир“

  Непознати сторители изминатава ноќ украле девет украсни садници од јавното зеленило пред Поликлиниката „Чаир“ кои екипите на ЈП „Паркови и зеленило“ ги засадија во текот…

 • ЦГК: Најмногу институции со „ограничено“ ниво на транспарентност во јавните набавки

  ЦГК: Најмногу институции со „ограничено“ ниво на транспарентност во јавните набавки

  Министерствата, владините секретаријати и Собранието просечно исполнуваат 55,2 проценти од критериумите за транспарентност, отчетност и интегритет во целиот циклус на јавните набавки. Ова е мало…

 • Претставена петодневната новогодишна програма во Будва и будванските хотели

  Претставена петодневната новогодишна програма во Будва и будванските хотели

  Туристичката организација на општина Будва, подготви петдневна програма за новогодишните празници што ќе започне во сабота на 28 декември и ќе трае се до раните…