Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 13,000.48 -0.11%    FERS 73,526.00 0.72%    GRNT 1,210.20 0.75%    KMB 7,309.27 0.82%    MPOL 299.00 -0.33%    MPT 79,512.48 -0.26%    MTUR 5,700.00 -0.2%    PKB 12,000.00 3.68%    RMDEN18 98.70 0%    RZUS 70.00 0%    SBT 3,200.00 0%    STB 1,204.69 0.36%    STBP 656.00 0%    STIL 101.01 0.9%    TETE 2,348.75 1.94%    TNB 17,753.58 0.59%    TRPS 1,800.00 0%    TTK 1,689.90 2.76%    ZPOG 1,800.00 0%    

Поради ова сте толку уморни

Време: 12:09

Датум: мај 17, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Отидовте на спиење на време, не сте се буделе во текот на ноќта… И повторно се пробудивте како да ве тепале цела ноќ? Овие фактори се честа причина за необјаснив замор:

Неуреден работен простор

Два збора: ментална исцрпеност. Што повеќе предмети имате во видното поле (куп документи и папки на вашата работна маса на работа, хаос во кујната, затрупани валкани садови…), тоа за вашиот мозок е потешко да го филтрира она што е важно и да се фокусира. Резултат? Ќе бидете мртви уморни многу брзо.

Не јадете редовно

Ако јадете во правилен временски интервал во текот на денот (не го одложувајте ручекот за да ја завршите работата, не го прескокнувајте доручекот бидејќи доцните на работа), нивото на енергија ќе ви биде стабилна во текот на денот и ќе бидете помалку уморни. Ако сте во брзање, јадете барем малку овошје, неколку бадеми и банани се добар избор. Во текот на денот, две, три коцки црно чоколадо и јаболко ќе ви помогнат да иструркате до ручек.

Не сте физички активни

Не морате да вежбате со часови, но дваесет минути лесни вежби наутро или прошетка со побрзо одење до работа ќе ви помогнат да се чувствувате подобро и да имате повеќе енергија до крајот на денот.

Ви фали железо

Ако не внесувате доволно железо, многу брзо ќе почувствувате последици како што се слаба концентрација, замор, нервоза. Железото е многу важно за функционирањето на организмот бидејќи без него црвените крвни клетки не би можеле да пренесат кислород таму каде што е потребно. Бидејќи нашето тело не произведува железо, морате да го внесувате секојдневно, преку храната што ја консумирате.

Јадете доволно темнозелен зеленчук, јајца, безмасно месо, ореви, во комбинација со цитрусно овошје и зеленчук кои го содржат витаминот Ц, кој ја подобрува апсорпцијата на железото.

Премногу спиете

Ова може да звучи чудно, но, ако сте постојано уморни, а генерално добро спиете, можеби би требало да се обидете да спиете помалку, односно да станувате порано. Квалитет на сон, а не на квантитетот, е тоа е она што е важно. Луѓето кои спијат повеќе од девет часови ноќе, подложни се на болести како и оние кои страдаат од несоница.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Како да си помогнете при болки во нозете и вкочанетост!

  Како да си помогнете при болки во нозете и вкочанетост!

  Постојат огромен број на задоволства и активности кои се добри за нашето здравје – како на пример планинарење, прошетки во парк, до разни други активности…

 • Ве мачат грчеви во нозете во текот на ноќта? Еве што тоа може да значи

  Ве мачат грчеви во нозете во текот на ноќта? Еве што тоа може да значи

  Кога среде ноќ ќе ве разбуди грч на нозете, веројатно се прашувате што се случува. Колку и да трае грчот, не е пријатен и сакате…

 • Како да ја заштитиме кожата во деновите кога загаденоста на воздухот е превисока

  Како да ја заштитиме кожата во деновите кога загаденоста на воздухот е превисока

  Според светската здравствена организација (СЗО) 22% од луѓето ширум светот живеат во градови кои не ги исполнуваат стандардите за квалитет на воздухот на СЗО. Човечките…

 • Заборавете на испуканата кожа: Еве како рацете да ви бидат меки и во текот на зимата

  Заборавете на испуканата кожа: Еве како рацете да ви бидат меки и во текот на зимата

  Рацете во зимските денови се најмногу изложени на мраз и ветер, па кожата повеќе од вообичаено се суши, пука, понекогаш и крвари. Еве како најдобро…

 • Една лажичка е доволна! Вклучете го овој зачин во исхраната и гледајте како килограмите се растопуваат, а здравјето се подобрува!

  Една лажичка е доволна! Вклучете го овој зачин во исхраната и гледајте како килограмите се растопуваат, а здравјето се подобрува!

  За морската сол знаеме веќе со децении, во последните неколку години популарна стана хималајската сол, а дали знаевте дека постои и црна сол? Ако ја…

 • Викенд хороскоп 18-19.01.2020

  Викенд хороскоп 18-19.01.2020

    Овен (21.03 – 20.04) Ќе биде потребно да соберете неколку контакти за да стигнете до посакуваната цел. Бидете внимателни и обратете им се на…

 • Дилема: Дали можеме да замрзнеме путер?

  Дилема: Дали можеме да замрзнеме путер?

  Путерот го подобрува вкусот на секое јадење, нема сомнение за тоа. Можете да го намачкате на леб, да го додадете во сос за тестенини или…

 • Што да направите кога ќе се изгорите? Ладната вода не е секогаш најдоброто решение…

  Што да направите кога ќе се изгорите? Ладната вода не е секогаш најдоброто решение…

  Зошто треба да бидете внимателни со старомодниот трик со ладна вода. Сигурно сте слушнале за трикот дека кога ќе се изгорите, треба изгореното место да го држите…

 • Кашлицата и болката изчезнуваат за секунда: Испијте го овој чудотворен пијалок и грлото ќе ви биде благодарно

  Кашлицата и болката изчезнуваат за секунда: Испијте го овој чудотворен пијалок и грлото ќе ви биде благодарно

  Пецкање, гребење и потешкотии при голтањето се само некои од симптомите на болка во грлото кои оваа напивка може да ги реши. Комбинацијата на мед…

 • Омалаксани сте? Рецепт за вкусно смути кое ја поттикнува енергијата подобро од кафето

  Омалаксани сте? Рецепт за вкусно смути кое ја поттикнува енергијата подобро од кафето

  Сами изберете го моментот кога сакате да го пиете овој здрав и вкусен пијалок, во зависност од тоа дали ви е потребна дополнителна енергија или за…