Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,953.32 -0.36%    BESK 7,864.14 -3.73%    ERMT 197.00 0%    GRNT 898.32 0.37%    KMB 5,432.66 0.4%    MPT 63,052.61 0.54%    OKTA 4,750.00 0.42%    RZIT 20.00 0%    RZUG 12.00 0%    SBT 2,592.06 9.02%    STB 1,196.43 0.83%    STBP 790.00 -16.75%    STIL 103.00 0%    TETE 2,424.27 4.72%    TNB 16,388.19 -2.45%    TTK 1,455.99 -2.93%    UNI 2,250.00 0%    ZPKO 1,851.00 2.83%    

7 корисни совети за располагање со парите

Време: 15:42

Датум: мај 16, 2019

Категорија: КАРИЕРА

За речиси 15 години работа во финансиските одделенија на компаниите како што се Blackstone и Morgan Stanley, Зак Фриедман од прва рака видел како компании можат да заработат, но и да изгубат пари. Еве некои негови совети за да извлечете најмногу од парите кои ги имате.

Финансиските изненадувања се случуваат на сите па секогаш бидете спремни за најлошото. Начинот на кој реагирате на финансиското изненадување може да биде еден од најпрофитабилните финансиски потези. Осигурајте се, заштитите ги вашите инвестиции и имајте план Б. Кога имате резервен план, и она неочекуваното се чини дека е помалку проблематично.

Кога станува збор за вашите пари, не постојат глупави прашања. Единствено глупаво прашање е тоa кое не го поставувате. Имено, ако не ја разбирате во целост вредноста на финансиските производи или услуги, не дозволувајте да се збуните. Информирајте се и имајте на ум дека сте токму најдобриот заштитник на вашите финансии, а поставувањето прашања е најпаметниот начин да се заштитите од донесување на погрешни финансиски одлуки.

Бидете внимателни кога се во прашање кредитните картички. Иако нудат бројни придобивки, може да бидат голема финансиска катастрофа ако ве доведат до долгови. Бидете сигурни дека ќе можете секој месец да ги покриете вашите долгови на картичката. Во спротивно, тие не се најдобриот избор за вас.

Никогаш не престанувај да учиш. Учењето не престанува кога ќе завршите со училиштето, најдобрите инвеститори секојдневно ги подобруваат нивните вештини. Немојте да се сметате за најдобар бидејќи секогаш постои нешто што не го знаете. Кога станува збор за финансиските совети, читањето е еден од наједноставните начини за учење и може да биде една од најдобрите инвестиции. Можете да учите и од луѓето за кои работите, со кого работите или кои работат за вас. Внимателно слушајте ги другите.

Не е важно колку пари сте имале на почетокот. Крајната точка е поважна од почетната точка. Кога станува збор за финансискиот успех, не е важно од каде доаѓате, кое училиште сте посетувале или кого го знаете. Точно, овие работи можат многу да помогнат, но не отежнуваат да стекнете финансиска слобода. Ако напорно работите, трошите одговорно, паметно вложувате и штедите за пензија, ќе бидете во добра финансиска форма. Фокусирајте се на посакуваната цел, а не на почетната точка, важна е вашата иднина, а не минатото.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Три најважни работи кои веќе сега можете да ги направите со вашите пари ако се плашите од криза

  Три најважни работи кои веќе сега можете да ги направите со вашите пари ако се плашите од криза

  Рецесијата тропа на вратата на многу земји во светот, и повеќе не е прашање дали доаѓа, туку кога. Германија веќе ”танцува” на работ на рецесија,…

 • Учење и само учење

  Учење и само учење

  Бидејќи учењето е една од најубавите работи кои можеме да ги доживееме. Се разбира, овде не мислиме само на учењето во училиште, факултет и слично,…

 • Во кое време од денот треба да размислувате?

  Во кое време од денот треба да размислувате?

  ”Темниот дел од денот“ е идеален за размислување, вели една античка грчка мудрост. ”Ноќта има некоја чудна моќ“, вели еден стар и познат стих. И…

 • ”Тајната врска” помеѓу мотивацијата и капењето

  ”Тајната врска” помеѓу мотивацијата и капењето

  Колку долго сте “загреани” нешто да направите? Нешто што долго посакувате? Дали вашата мотивација трае доволно долго да го “истуркате” тоа што сте сакале? Ако…

 • Бил Гејтс откри што тоа Стив Џобс го има што тој го нема ( а не е креативност)

  Бил Гејтс откри што тоа Стив Џобс го има што тој го нема ( а не е креативност)

  Имаше големи разлики меѓу Стив Џобс и Бил Гејтс, што се однесува до самата работа, но и што се однесува на начинот на кој им…

 • Како да бидете попаметни?

  Како да бидете попаметни?

  Се разбира, ова не може секогаш и насекаде да се применува, но во некои ситуации можеме да бидеме попаметни. Макар и малку. Колку пати сте…

 • Како да препознаете разумен човек?

  Како да препознаете разумен човек?

  Разум против безумне. Се поставува прашањето – што е подобро? Кога човек ќе го погледне ова прашање поставено во поднасловот, веројатно ќе се запраша дали…

 • Што вели еден нобеловец дека е потребно за среќа?

  Што вели еден нобеловец дека е потребно за среќа?

  Како и со смислата на животот така и со среќата, не е лесно бидејќи често треба долго да ја барате. Или можеби и не мора?…

 • Никогаш не им кажувајте на луѓето како нешто да направат…

  Никогаш не им кажувајте на луѓето како нешто да направат…

  Најчесто тоа може да биде контрапродуктивно. Веројатно веќе досега забележавте дека на луѓето не вреди да им кажувате како нешто да направат. Пред се, зошто…

 • Како да станете шампион?

  Како да станете шампион?

  Било која област да е во прашање, без оглед дали е спорт или нешто друго, шампионите мора многу да тренираат. Меѓутоа, има тука уште нешто.…