Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Пастата за заби на база на јаглен е штетна за оралното здравје

Време: 22:01

Датум: мај 16, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Пастите за заби на база на јаглен, за кои во минатиот период се тврдеше дека ги избелува забите, претставува само маркетиншки трик што всушност може да го зголеми ризикот од кариес и расипување на забите, се вели во прегледот во весникот British Dental Journal.

Производите со јаглен, кои стануваат се повеќе популарни, често не содржат флуорид за да ги заштитат забите. Не постои научен доказ кои би го поткрепиле тврдењето дека овој вид паста има корист за оралното здравје, тврдат авторите. Тие укажуваат дека прекумерното четкање заби со оваа паста може да донесе повеќе штета отколку корист.

Експертите советуваат луѓето да одат кај својот стоматолог за совет за избелување на забите и да се истакне дека е подобро да се држите до стандардна паста за заби на база на флуорид. Јагленот прв пат е користен за потребите на оралната хигиена во античка Грција, за отстранување на дамки од забите и непријатниот  мирис на заболените непца.

Д-р Џозеф Греенвал-Кохен, ко-автор на студијата од Стоматолошкиот Факултет на Универзитетот во Манчестер, изјавил дека се повеќе продавници продаваат пасти за заби и прав на база на јаглен, откако познати личности почнаа да говорат за нивната употреба.

Некои од нив велат дека овој вид на паста за заби е антибактериска, антифунгална, дека помага за избелување на заби и намалување на нивното пропаѓање. Меѓутоа, авторите на истражувањето велат дека овие тврдења не се докажани.

Во прегледот, исто така, се наведува дека луѓето редовно ги миеле забите со производи на база на јаглен со надеж дека за мала цена брзо ќе ги опорават и избелат забите, пренесува BBC.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Умерено консумирање на пиво придонесува за спречување на некои болести

  Умерено консумирање на пиво придонесува за спречување на некои болести

  Речиси од самите почетоци пивото се смета за пијалок, лек, храна и средство кое опушта. Овој древен пијалок преживеа до денеска со својот изворен, природен…

 • Како да препознаете мозочен удар?

  Како да препознаете мозочен удар?

  Ако не можете да се насмеете или јазикот ви е „тежок“ за да зборувате, побарајте помош, можеби сте доживеале мозочен удар! Важно е првите симптоми…

 • ДИЕТА: Јапонска диета – за 14 дена 7 кг помалку

  ДИЕТА: Јапонска диета – за 14 дена 7 кг помалку

  Во текот на оваа двонеделна диета може да сметате на губиток до 7 кг. Првите 2 – 3 дена се малку потешки, но потоа се…

 • Чистач на организмот и силен афродизијак

  Чистач на организмот и силен афродизијак

  На јадењата им дава одлична арома, тој е здрав и нискокалоричен. Иако целерот денес се користи исклучиво како додаток во јадењата, до 17-тиот век тој…

 • Не се среќните лото броеви, но ќе ви донесат здравје и среќа

  Не се среќните лото броеви, но ќе ви донесат здравје и среќа

  Забрзаното темпо на живеење и постојаното брзање никако не му одговараат на нашиот организам. Еве неколку броеви кои мора да ги знаете за да бидете…

 • Хигиената на прво место: Работи кои никако НЕ смеете да ги делите со други лица

  Хигиената на прво место: Работи кои никако НЕ смеете да ги делите со други лица

  Хигиената секогаш треба да ви биде на прво место, за да го сочувате вашето здравје и здравјето на луѓето околу вас. – За почеток немојтее…

 • Се повеќе млади луѓе умираат од Ковид-19, кои се причините за тоа?

  Се повеќе млади луѓе умираат од Ковид-19, кои се причините за тоа?

  Високиот крвен притисок, дијабетес, дебелина и возраст се покажаа како најчести причини зошто некои пациенти не го преживуваат Ковид-19. Станува збор за ризици коишто можат…

 • Асимптоматските случаи имаат иста количина на вирус како и оние со симптоми

  Асимптоматските случаи имаат иста количина на вирус како и оние со симптоми

  Асимптоматските случаи на ковид-19 носат иста количина на вирус како и оние со симптоми, покажува јужнокорејска студија. Јужна Кореја можеше да ги идентификува и изолира…

 • Совети за долг живот

  Совети за долг живот

  Покрај физичките активности, здравата исхрана и добриот сон, постојат неколку начини за да го разубавите секојдневието и да живеете подолго и поквалитетно. Доктор Дејвид Б. Агус од калифорнискиот…

 • Колку е здрав јаболковиот оцет

  Колку е здрав јаболковиот оцет

  Јаболковиот оцет е богат со многу витамини и минерали, односно А, Б, Ц, флуор, фосфор, калциум, магнезиум, натриум и железо и содржи 13 есенцијални аминокиселини…