Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,100.00 -0.04%    FERS 77,000.00 0%    GRNT 850.37 0.04%    KMB 5,328.59 0.08%    MPOL 350.00 -7.16%    MPT 62,486.29 -0.02%    OHB 6,090.00 0.02%    RMDEN18 98.70 0%    STB 1,094.20 1.81%    STIL 104.61 -0.37%    TNB 15,900.35 0.64%    TTK 1,328.38 2.18%    

Опоравување на акциите на Wall Street, еврото во пад

Време: 12:19

Датум: мај 15, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Акциите на Wall Street вчера закрепнале, бидејќи Соединетите Држави и Кина, како што се чини, се посветени на продолжувањето на трговските преговори.

Проширениот индекс S&P500 се зголеми за 0,6 проценти, индустрискиот Dow Jones за 151 поени или 0,6 проценти на 25.476 поени, а технолошкиот Nasdaq за 0,7 проценти, пренесува агенцијата AP.

Индексот S&P500 закрепнал од најголемата загуба забележана во четири месеци, откако американскиот претседател Доналд Трамп изјавил дека преговорите со Кина ќе бидат “многу успешни”, иако неговата администрација подготвува нови тарифи за останатите 300 милијарди долари од увозот од Кина.

Во Европа индексот Stoxx Europe 600 се зголемил за 0,8 проценти, а британскиот FTSE 100 за 1,0 проценти на 7.231,66 поени, пренесува њујоршката агенција Bloomberg.

Германскиот DAX пораснал за 0,8 проценти на 11.975,48 поени, а францускиот CAC 40 за 1,4 проценти на 5.336,57 поени.

На девизните пазари, еврото ослабе 0,1 проценти на 1,1207 долари, британската фунта паднала за 0,4 проценти на 1,2910 долари, на најниско ниво повеќе од две недели, а јапонскиот јен се спуштил на 0, 2 проценти на 109,54 јени за долар.

Цената на златото се лизнала за 0,2 проценти на 1,298.70 долари за унца.

Во Азија, индексот на азиско-пацифичките акции MSCI паднал за 0,8 проценти, на најниско ниво во 15 недели.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Исплатлива инвестиција: сериозни заштеди со енергетска ефикасност

  Исплатлива инвестиција: сериозни заштеди со енергетска ефикасност

  Вложувањето во енергетска ефикасност односно не е трошок туку инвестиција која на среден а особено на долг рок резултира со сериозни заштеди. Новите прозори и…

 • Бургерите се силата на американскиот долар: Big Mac е поевтин во еврозоната, отколку во САД

  Бургерите се силата на американскиот долар: Big Mac е поевтин во еврозоната, отколку во САД

  Некои политичари и учесници на пазарот веруваат дека американскиот долар е премногу силен во споредба со неговите ривали. Сега постои уште еден индикатор: Бургерот. Економскиот…

 • Фрлена када на дното на Охридското Езеро

  Фрлена када на дното на Охридското Езеро

  Нуркачкиот клуб „Акватек“ објави фотографии на кои се гледа када на дното на Охридското Езеро помеѓу Срјшче и Мостот на желбите. Фотографијата е направена на…

 • Од денеска достапни 75 милиони евра за компаниите

  Од денеска достапни 75 милиони евра за компаниите

  Компаниите од денеска може да поднесуваат барање за поддршка преку Законот за финансиска поддршка на инвестициите по новите изменети услови, кои според Владата се олеснети…

 • Првото јавно излегување на Џеф Безос и жената поради која ја се разведе од сопругата

  Првото јавно излегување на Џеф Безос и жената поради која ја се разведе од сопругата

  Џеф Безос и Лорен Санчез, жената поради која најбогатиот човек во светот ја остави сопругата со која беше 25 години, финалето на Вимблдон помеѓу Новак…

 • САД можеби ќе ја одобри соработката со Huawei веќе за две недели?

  САД можеби ќе ја одобри соработката со Huawei веќе за две недели?

  Соединетите Американски Држави можеби веќе за две недели ќе ги овластат компаниите од САД да ги продаваат нивните производи на кинескиот Huawei, објави Reuters повикувајќи се…

 • Бензините поскапуваат за 1,5 денари, дизелот за денар

  Бензините поскапуваат за 1,5 денари, дизелот за денар

  Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за 1,5 денари, а дизелот и екстра лесното гориво за денар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги.…

 • Кина со најбавен економски раст од 1990

  Кина со најбавен економски раст од 1990

  Економскиот раст на Кина се движи со најспоро темпо од раните 1990-ти во вториот квартал, покажуваат официјалните бројки. Во првите три месеци од годинава, економијата…

 • Какво откритие: Пронајден цвет стар 115 милиони години

  Какво откритие: Пронајден цвет стар 115 милиони години

  Меѓународна група на научници го открила најстариот зачуван лилјан во светот во Бразил. Билката е стара околу 115 милиони години, а е пронајдена во еден…

 • Сончево со мала до умерена облачност и повремен дожд

  Сончево со мала до умерена облачност и повремен дожд

  Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне облачноста ќе се зголеми, а во западните делови ќе има појава на локален дожд.…