Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,301.16 -0.35%    FERS 59,500.00 8.06%    GRNT 975.00 -1.57%    KMB 5,882.48 -0.26%    MPT 67,967.90 -0.05%    RZEK 68.00 41.67%    SBT 2,765.00 -2.98%    STB 1,183.55 2.97%    STIL 66.00 9.2%    TNB 16,102.00 -1.21%    TTK 1,250.00 2.46%    UNI 2,075.64 -0.22%    

Оптимизам и исчекување за датум за старт на преговорите

Време: 09:05

Датум: мај 15, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Бескомпромисен оптимизам кај Владата за добивање датум за отворање на пристапните преговори и воздржаност кај дипломатите во исчекување на извештајот за напредокот на земјата.

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан вчера најави дека ЕК ќе препорача отворање на преговорите со Скопје и Тирана во извештаите за напредокот на земјите што ќе бидат објавени на 29 мај.

-За две недели ќе го претставиме нашиот годишен извештај во кој што сигурно ќе препорачаме отворање на преговорите за двете земји (Албанија и Северна Македонија). Двете земји ги исполнија условите и сега е на земјите членки да излезат со политички проценки, кажа Хан за Радио Слободна Европа.

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи вчера изрази увереност дека оваа година земјава ќе влезе во втората фаза после дваесет години напори, и ќе започне преговори за пристапување со Европската Унија. Спорд него, не може да се најде забелешка за работата на Северна Македонија во однос на исполнувањето на критериумите, подвлекувајќи дека штетата ќе биде многу поголема да не се започнат, отколку да се започнат преговорите, дури и во случај на внатрешните дилеми и стравови што ги има во земјите-членки.

– Работиме со земјите-членки, со сите нивни дилеми што ги имаат во однос на проширувањето. А тие дилеми не се однесуваат на нас. Не може да се најде забелешка за работата на Северна Македонија во однос на исполнувањето на критериумите. Се обидуваме да им објасниме дека интересот за започнување на овој процес е многу поголем, и штетата е многу поголема да не се започнат, отколку да се започнат преговорите, дури и во случај на внатрешните дилеми и стравовите што ги има во земјите-членки. Така што јас сум оптимист и ве уверувам дека нема да оставиме непревртен камен и камче за да обезбедиме оваа држава да почне преговори годинава, истакна Османи.

Заменик министерот за надворешни работи на Полска, Шимон Шинковски вел Сек, на вчерашната средба со новинарите го сподели својот оптимизам во оценките за Северна Македонија дека исклучително добро напредува на патот кон ЕУ и оти се надева дека ЕУ ќе го препознае тој напредок и ќе го вреднува со датум за преговори за членство.

-Навистина сум импресиониран како земјата напредува во реформите изминатите години. Ние имаме големи проблеми во Западен Балкан, но кога бараме земја пример за успех, земја која успеа да направи реформи и голем чекор напред во евроинтеграцискиот процес тоа е Северна Македонија. И не е во прашање само Преспанскиот договор,туку и внатрешните реформи, кои укажуваат дека има можност балканскиот регион да се доближи до ЕУ, потенцира тој додавајќи сепак дека тоа не е само нивна одлука и дека ќе треба да се почека ЕУ да ја донесе во јуни.

И Австрија ја реафирмираше поддршката за почеток на преговорите со ЕУ. Претседателот на Собранието Талат Џафери кој престојуваше во дводневна официјална посета на Виена, од потпретседателот на Сојузниот Совет на Република Австрија Магнус Брунер, доби цврста порака дека отворањето преговори на Северна Македонија во јуни 2019 година ќе испрати јасна и позитивна порака до сите земји пристапнички во Западен Балкан.

Амбасадорот на Франција Кристијан Тимоние, пак, вчера во Прилеп изјави дека не може да зборува за датум за преговори пред да биде објавен Извештајот на ЕК за нашата земја кон крајот на мај за да направат проценка дали е спроведено се што требаше во Република Северна Македонија, особено од областа на судството и на правната држава.

-Да се предвиди датум, ќе кажам не, не сум астролог, но сепак, ќе кажам, еден од условите да се завршат почнатите работи, односно да се заврши агендата 3-6-9, потоа агендата 18, кои претставуваат извонредни работни инструменти. Ќе го чекаме извештајот на Европската комисија за кон крајот на месец мај да направиме проценка дали се спроведени сите оние работи кои требаше да се спроведат, особено од областа на судството и на правната држава, изјави Тимоние пред студентите од Економскиот факултет каде одржа предавање на тема: „ЕУ во пресрет на изборите, предизвици и надежи – француско гледиште“.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Нови 35 случаи на Ковид-19, пет починати и 19 оздравени

  Нови 35 случаи на Ковид-19, пет починати и 19 оздравени

  Министерството за здравство информира дека во текот на денот Институтот за јавно здравје регистрирал 39 нови лица позитивни на коронавирусот и 19 оздравени пациенти. Во…

 • Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина шест милиони

  Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина шест милиони

  Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина шест милиони. Со коронавирусот се заразени 6.035.071 луѓе, 366.913 починале, а 2.66.658 се излекувани. Најмногу заразени има…

 • Oд Македонија и Филипините биле објавувани теории на заговор поврзани со коронавирусот, соопшти „Фејсбук“

  Oд Македонија и Филипините биле објавувани теории на заговор поврзани со коронавирусот, соопшти „Фејсбук“

  Еден од најголемите дезинформатори за коронавирусот на Фејсбук е забранет од платформата поради користење т.н. Трол-фарми од Македонија и Филипините, соопшти Фејсбук, пренесува „Ен-Би-Си-Њуз“. Издавачот…

 • Цените на нафтата во пад

  Цените на нафтата во пад

  Цените на нафтата на светските пазари паднаа во петокот поради страв од влошување на американско-кинеските односи. Во Лондон цената на суровата нафта „брент“ беше пониска…

 • Денеска ќе се одлучува за укинување или воведување нова вонредна состојба

  Денеска ќе се одлучува за укинување или воведување нова вонредна состојба

  Денеска во Кабинетот на претседателот на државата, Стево Пендаровски, во „Вила Водно“, ќе се одржи седница на Советот за безбедност. Советот се очекува да одлучи…

 • Граѓаните уште утре имаат рок да ги потврдат или коригираат даночните пријави

  Граѓаните уште утре имаат рок да ги потврдат или коригираат даночните пријави

  Утре истекува рокот во кој граѓаните можат да ги потврдат или да ги коригираат годишните даночни пријави. Ако тоа не го сторат до утре, од…

 • До крајот на годинава сиромаштијата ќе се зголеми во Македонија, а ќе се намали средната класа!

  До крајот на годинава сиромаштијата ќе се зголеми во Македонија, а ќе се намали средната класа!

  До крајот на 2020-та година сиромаштијата ќе се продлабочува во Македонија. Најновиот извештај на Светска банка за земјите од Западен Балкан покажува дека во сите…

 • Над половина од новозаразените во Скопје се од Сарај, Бутел и Чаир

  Над половина од новозаразените во Скопје се од Сарај, Бутел и Чаир

  Шест лица од вчерашните 26 случаи на Ковид-19 регистрирани во главниот град се од општина Сарај, покажуваат статистиките на Министерството за здравство.  Нови случаи од…

 • Усвоени протоколите за запишување во училиштата, за полагање на испити на факултетите и работа на градинките

  Усвоени протоколите за запишување во училиштата, за полагање на испити на факултетите и работа на градинките

  Владата ги усвои Протоколот за утврдување на процедурата за запишување на ученици во прво одделение во основните училишта, Протоколот за постапување на средните училишта за…

 • Починатиот црнец и полицаецот уапсен поради неговото убиство работеле во ист ноќен клуб

  Починатиот црнец и полицаецот уапсен поради неговото убиство работеле во ист ноќен клуб

  Џорџ Флојд, Афроамериканецот чија смрт во поднеделникот предизвика насилни протести низ САД, и Дерек Чавин, полицаецот уапсен за неговото убиство, работеле во ист ноќен клуб…