Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,301.16 -0.35%    FERS 59,500.00 8.06%    GRNT 975.00 -1.57%    KMB 5,882.48 -0.26%    MPT 67,967.90 -0.05%    RZEK 68.00 41.67%    SBT 2,765.00 -2.98%    STB 1,183.55 2.97%    STIL 66.00 9.2%    TNB 16,102.00 -1.21%    TTK 1,250.00 2.46%    UNI 2,075.64 -0.22%    

Багремов цвет – и храни и лекува

Време: 12:53

Датум: мај 14, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Цветот од багрем кој го има во изобилие во ова време од годината би требало да се зачува за зима. Се смета за најефективен во лечење на кашлица и ја намалува зголемената телесна температура.

Фитофармацевтите велат дека цветовите по берењето се сушат во сенка и на блага ”промаја”. По сушењето би требало да се чуваат во добро затворени садови, за да не ја изгубат аромата.

Чајот од багремов цвет се користи и за ублажување на затворот, додека есенцијата од самиот цвет пронашла голема примена во хомеопатијата. Хомеопатите најчесто го препорачуваат за лечење на прекумерна секреција на хлороводородна киселина во желудникот, мигрена и болна невралгија на нервите на лицето (невралгија trigeminus).

Багремов мед е меѓу најценетите видови на мед. Со месеци останува во течна состојба и многу пополека се кристализира, затоа што содржи повеќе фруктоза од гликоза. Благ е и има пријатен вкус, лесно се вари, па се препорачува за деца и за оздравување на оние кои страдаат од слаб имунитет.

Багремовиот цвет може да ја надополни и трпезата. Варените семиња од багремовиот цвет може да го заменат гравот, додека пржените цвеќиња од багремот претставуваат вистински специјалитет.

Дневно три чаши: Чај од исушени цветови од багрем се подготвуваат на следниов начин: една полна лажица додате во 250 ml врела вода и оставете ја да отстои три минути. Пијте две или три чаши чај дневно. Во народната медицина чај од цвет од багрем се препорачува и за сузбивање на ревматска болка, забоболка, а ефикасно делува и во случај на жиговина, гастритис и чир на желудникот.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Супер храна која прави чуда за организмот: Овие три моќни намирници треба секој ден да се јадат!

  Супер храна која прави чуда за организмот: Овие три моќни намирници треба секој ден да се јадат!

  Откријте кои намирници и пијалоци треба да ги вклучувате во своето мени секој ден. Зелен чај Добро се познати придобивките кои ги носи овој пијалок.…

 • EUCERIN DermatoCLEAN – Нежно го чистат лицето, ја хидрираат кожата и обезбедуваат висок капацитет на хијалуронска киселина

  EUCERIN DermatoCLEAN – Нежно го чистат лицето, ја хидрираат кожата и обезбедуваат висок капацитет на хијалуронска киселина

  Тешко дека може да се најде друг начин што ни дава чувство на свежина и опуштеност, како што е длабокото вдишување на чист воздух.  Колку…

 • Франција забрани употреба на хидрохлорокин против COVID-19

  Франција забрани употреба на хидрохлорокин против COVID-19

  Владата на Франција вчера ја поништи уредбата со која им беше дозволено на болниците да користат хидрохлорокин при лечење на пациенти заболени од потешки форми…

 • Зошто појадокот е важен за здраво срце

  Зошто појадокот е важен за здраво срце

  Резултатите од едно американско истражување покажуваат дека лицата кои не појадуваат имаат 27 отсто поголем ризик од срцеви заболувања и дека подеднакво е важно кога и што…

 • Се откажаа од лечење до крајот на мај: “Нема промени во нашата политика за брзо одобрување на лекот”

  Се откажаа од лечење до крајот на мај: “Нема промени во нашата политика за брзо одобрување на лекот”

  Јапонската влада се откажа од одобрувањето на лекот Avigan за лечење на вирусот COVID-19, изјави министерот за здравство, Катсунобу Като. Тестирањето на антивирусниот лек Avigan на Fujifilm…

 • Дали топлото време ќе го запре коронавирусот?

  Дали топлото време ќе го запре коронавирусот?

  Неколку статистички студии спроведени во последните месеци покажаа поврзаност помеѓу климата и коронавирусот – колку е повлажнo и потоплo, толку е помала веројатноста за ширење…

 • Русите ќе тестираат вакцина за COVID-19 кон крајот на јули

  Русите ќе тестираат вакцина за COVID-19 кон крајот на јули

  Компанијата „Biokad“ ќе ги започне клиничките испитувања на вакцината против новиот коронавирус во Санкт Петербург кон крајот на јули, соопшти прес службата на таа руска…

 • Русија блиску до решение: Вакцина веќе за три месеци?

  Русија блиску до решение: Вакцина веќе за три месеци?

  Вакцината за коронавирус може да биде регистрирана во Русија во август, најави директорот на Националниот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија, Александер Гунцбург. „Верувам дека…

 • Викенд хороскоп 16-17.05.2020

  Викенд хороскоп 16-17.05.2020

    Овен (21.03 – 20.04) Вашата романтична страна викендов ќе излезе во прв план. Што повеќе се посветите на тоа, толку повеќе ќе бидете среќни…

 • Најмногу овошје се јаде на југот на Европа, а зеленчук на северот на овој континент

  Најмногу овошје се јаде на југот на Европа, а зеленчук на северот на овој континент

  Жените во Европа јадат повеќе овошје од мажите на овој континент, а луѓето со повисоко ниво на образование јадат повеќе овошје од помалку образованите луѓе,…