Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

6 особини на ментално силните луѓе

Време: 10:38

Датум: мај 13, 2019

Категорија: КАРИЕРА

Сталоженоста и менталната сила се премногу потребни доблести за опстанок во ова време, каде мултитаскингот е задолжителен, а слободното време речиси непостоечка категорија.

Иако на многумина делува дека поединци се родени како ментално силни и стабилни луѓе, важно е да знаете дека станува збор за вежби и труд, преку најразлични тешки ситуации, за да се оспособат да се носат со различни животни несреќи.

Со овие особини се препознава ментално стабилна личност:

1. Прифаќа предизвици

За нив, предизвикот е шанса за успех, а не причина за страв. Ако успешно ја решат ситуацијата, тие ќе добијат, а покрај успехот ќе им се зголеми нивната самодоверба.

2. Фокус става на ситуации кои може да ги контролира

Животот е полн со непредвидени ситуации, само што ние немаме време да го трошиме на анализа на веројатноста. Затоа стабилните луѓе се потпираат на работи кои се под нивна контрола и во нив го вложуваат нивниот максимум.

3. Поставува јасни граници

Дури и кога тоа е тешко, тие ќе речат не, ако тоа е исправно. Иако се грижат и водат сметка за туѓите чувства и потреби, тие знаат кога треба да се стават на прво место.

4. Не живеат од минатото

Од минатото научиле дека грешките нема да ги повторат, а сега тие времиња се далеку зад нив и немаат време да живеат од спомените, сега е време да се ужива во дадениот момент!

5. Презема одговорноста за постапките

Свесни се за сопствените грешки и никогаш не бараат вина во другиот. Знаат дека од грешките најдобро се учи и продолжуваат напред кон нови предизвици и успеси.

6. Доследни до себе

Тие ги знаат нивните морални принципи и вредности и се доволно храбри во склад со тоа и да живеат. Тие цврсто се држат до своите ставови, детално ги испитуваат и се откажуваат само кога ќе увидат на грешките.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • ”Тајната врска” помеѓу мотивацијата и капењето

  ”Тајната врска” помеѓу мотивацијата и капењето

  Колку долго сте “загреани” нешто да направите? Нешто што долго посакувате? Дали вашата мотивација трае доволно долго да го “истуркате” тоа што сте сакале? Ако…

 • Бил Гејтс откри што тоа Стив Џобс го има што тој го нема ( а не е креативност)

  Бил Гејтс откри што тоа Стив Џобс го има што тој го нема ( а не е креативност)

  Имаше големи разлики меѓу Стив Џобс и Бил Гејтс, што се однесува до самата работа, но и што се однесува на начинот на кој им…

 • Како да бидете попаметни?

  Како да бидете попаметни?

  Се разбира, ова не може секогаш и насекаде да се применува, но во некои ситуации можеме да бидеме попаметни. Макар и малку. Колку пати сте…

 • Како да препознаете разумен човек?

  Како да препознаете разумен човек?

  Разум против безумне. Се поставува прашањето – што е подобро? Кога човек ќе го погледне ова прашање поставено во поднасловот, веројатно ќе се запраша дали…

 • Што вели еден нобеловец дека е потребно за среќа?

  Што вели еден нобеловец дека е потребно за среќа?

  Како и со смислата на животот така и со среќата, не е лесно бидејќи често треба долго да ја барате. Или можеби и не мора?…

 • Никогаш не им кажувајте на луѓето како нешто да направат…

  Никогаш не им кажувајте на луѓето како нешто да направат…

  Најчесто тоа може да биде контрапродуктивно. Веројатно веќе досега забележавте дека на луѓето не вреди да им кажувате како нешто да направат. Пред се, зошто…

 • Како да станете шампион?

  Како да станете шампион?

  Било која област да е во прашање, без оглед дали е спорт или нешто друго, шампионите мора многу да тренираат. Меѓутоа, има тука уште нешто.…

 • Кога неуспехот е добра работа?

  Кога неуспехот е добра работа?

  Верувале или не, понекогаш и неуспехот во нешто може да биде добар. Секако, секогаш има но… Меѓутоа, познатото ”но” денес и во овој случај не…

 • Зошто во се што работите е клучен ентузијазмот?

  Зошто во се што работите е клучен ентузијазмот?

  Со ентузијазмот се, а без него ништо… па, скоро ништо. Кога е полесно да работите? Со јака воља или со желба? Ова речиси реторичко прашање…

 • Марк Кјубан открива која вештина му донела милиони

  Марк Кјубан открива која вештина му донела милиони

  На еден од поткастите на поставеното прашање “How I built this”, што прво ќе направиш ако би изгубил се што се стекнал, Марк Кјубан изјавил…