Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,076.22 0.34%    AMEH 500.00 -18.7%    CKB 700.00 0%    FERS 80,000.75 0.76%    GRNT 920.00 0.48%    KJUBI 1,598.00 1.01%    KMB 5,495.20 0.32%    MKSD 227.00 2.76%    MPT 62,570.49 1.05%    MTUR 5,450.00 0%    OKTA 5,132.00 -2.99%    PKB 10,000.00 -15.54%    POPK 24.00 -4%    RZIN 101.00 0%    RZLE 19.00 0%    RZLV 82.00 0%    SBT 2,358.00 2.97%    STB 1,011.09 0.98%    STIL 120.23 1.68%    TEL 310.12 0.45%    TETE 2,477.00 3.17%    TKVS 5,369.69 1.31%    TNB 17,155.48 0.36%    TTK 1,302.00 -0.89%    

6 особини на ментално силните луѓе

Време: 10:38

Датум: мај 13, 2019

Категорија: КАРИЕРА

Сталоженоста и менталната сила се премногу потребни доблести за опстанок во ова време, каде мултитаскингот е задолжителен, а слободното време речиси непостоечка категорија.

Иако на многумина делува дека поединци се родени како ментално силни и стабилни луѓе, важно е да знаете дека станува збор за вежби и труд, преку најразлични тешки ситуации, за да се оспособат да се носат со различни животни несреќи.

Со овие особини се препознава ментално стабилна личност:

1. Прифаќа предизвици

За нив, предизвикот е шанса за успех, а не причина за страв. Ако успешно ја решат ситуацијата, тие ќе добијат, а покрај успехот ќе им се зголеми нивната самодоверба.

2. Фокус става на ситуации кои може да ги контролира

Животот е полн со непредвидени ситуации, само што ние немаме време да го трошиме на анализа на веројатноста. Затоа стабилните луѓе се потпираат на работи кои се под нивна контрола и во нив го вложуваат нивниот максимум.

3. Поставува јасни граници

Дури и кога тоа е тешко, тие ќе речат не, ако тоа е исправно. Иако се грижат и водат сметка за туѓите чувства и потреби, тие знаат кога треба да се стават на прво место.

4. Не живеат од минатото

Од минатото научиле дека грешките нема да ги повторат, а сега тие времиња се далеку зад нив и немаат време да живеат од спомените, сега е време да се ужива во дадениот момент!

5. Презема одговорноста за постапките

Свесни се за сопствените грешки и никогаш не бараат вина во другиот. Знаат дека од грешките најдобро се учи и продолжуваат напред кон нови предизвици и успеси.

6. Доследни до себе

Тие ги знаат нивните морални принципи и вредности и се доволно храбри во склад со тоа и да живеат. Тие цврсто се држат до своите ставови, детално ги испитуваат и се откажуваат само кога ќе увидат на грешките.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • 7 корисни совети за располагање со парите

  7 корисни совети за располагање со парите

  За речиси 15 години работа во финансиските одделенија на компаниите како што се Blackstone и Morgan Stanley, Зак Фриедман од прва рака видел како компании можат…

 • Изненадувачки заклучок: Жените немаат корист од тоа да им се жени шефици

  Изненадувачки заклучок: Жените немаат корист од тоа да им се жени шефици

  Истражување објавено во списанието European Sociological Review покажало како “значителен родов јаз во платите” постои и кога жените се во лидерски позиции во компаниите. Во студијата…

 • Бил Гејтс: Ова се трите клучни вештини за успех во иднината (видео)

  Бил Гејтс: Ова се трите клучни вештини за успех во иднината (видео)

  Легендарниот технолошки претприемач, ко-основач на Microsoft и еден од најбогатите луѓе во светот, Бил Гејтс е опседнат со иднината. Често работи со пронаоѓачи и визионери, чита…

 • За што служи професионалната ориентација?

  За што служи професионалната ориентација?

  Големите животни одлуки, исто така, бараат висок ризик. Не е случајно што дури и во раните тинејџерски денови се јавува несигурност и конфузија. За правилен…

 • 7 чекори кои ќе ви помогнат да излезете надвор од вашата комфорна зона

  7 чекори кои ќе ви помогнат да излезете надвор од вашата комфорна зона

  Излегувањето од нашата “комфорна зона” е нешто со кое сите се соочуваме во животот. Од качување на велосипед без помошни тркала, нова училишна средина, нова…

 • Решете го стресот на работа со овие едноставни трикови!

  Решете го стресот на работа со овие едноставни трикови!

  Овие совети ќе ви помогнат да не се нервирате премногу на работното место… Три четвртини од жените чувствуваат стрес на работното место и сметаат дека…

 • Како да напишете e-mail на кој ќе ви одговорат и најзафатените луѓе?

  Како да напишете e-mail на кој ќе ви одговорат и најзафатените луѓе?

  Испраќање на “ладен e-mail” може да ве доведе до нов клиент, вработен или дури до нова работа. Сепак, како што веројатно знаете од искуство, обид…

 • Можеби мислевте дека сте вредни, но работата за време на викенд има негативни последици!

  Можеби мислевте дека сте вредни, но работата за време на викенд има негативни последици!

  Истражувањата покажале дека не е добро да работите во неработните денови… Одењето на работа за време на викендите за никого не е среќна опција. Додека…

 • Instagram инфлуенсерите го уништуваат јавниот простор

  Instagram инфлуенсерите го уништуваат јавниот простор

  Проблемите кои инфлуенсерите ги прават кога се во прашање јавни и приватни простори, најдобра илустрација е една приказна од 2018 година, кога фармата Bogle Seeds мораше…

 • Ново хоби кое можете да го испробате оваа пролет…

  Ново хоби кое можете да го испробате оваа пролет…

  Новите активности ќе го исполнат вашето време и ќе ве натераат да се чувствувате подобро. Значи, имаме неколку идеи кои ќе ве инспирираат да најдете…