Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,595.67 -0.06%    GRNT 1,011.33 1.13%    KMB 5,989.65 -0.19%    MPT 67,718.93 -0.44%    OKTA 3,802.00 0.53%    REPL 82,000.00 0%    SBT 2,998.00 3.69%    STB 1,130.33 2.76%    TEL 319.00 0%    TNB 16,299.91 -0.62%    TTK 1,242.00 -1.5%    UNI 2,021.00 1.05%    

Netflix за прв пат објави листа- топ 10 најгледани содржини

Време: 15:27

Датум: мај 10, 2019

Категорија: КУЛТУРА

Како дел од промените што треба да се доведат до поголема транспарентност, Netflix одлучи да стане поотворен кога се во прашање податоци за гледачките навики, во согласност со тоа ја објавил првата топ 10 листа најгледани содржини на платформата.

Планирано е листата да се објавува на неделно ниво, и да следат како се прифаќани и дали влијаат на популарноста на одредена содржина.

Практиката првично ќе се спроведува само на подрачјето на Велика Британија, а гледачите ќе можат да видат што е најпопуларно на Netflix кога станува збор за најголемиот европски пазар. Ако експериментот помине по планот, листата би можела да стигне и на другите пазари, а податоците нема да се прикажуваат директно во рамките на услугата, туку ќе се ажурираат секоја недела на платформите на социјалните мрежи. Првата листа е веќе достапна, па кога станува збор за целата содржина, изгледа вака:

1. Our Planet

2. The Perfect Date

3. The Highwaymen

4. The Silence

5. Black Summer

6. After Life

7. The Spy Who Dumped Me

8. Riverdale

9. Chilling Adventures of Sabrina

10. You vs. Wild

Кога станува збор само за ТВ серии листата е, се разбира, нешто поразлична:

1. Black Summer

2. After Life

3. Riverdale

4. Chilling Adventures of Sabrina

5. Star Trek: Discovery

6. Lunatics

7. Bodyguard

8. Santa Clarita Diet

9. Bonding

10. Brooklyn Nine-Nine

А тука е и списокот на најпопуларни филмови:

1. The Perfect Date

2. The Highwaymen

3. The Silence

4. The Spy Who Dumped Me

5. Someone Great

6. Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

7. Baywatch

8. Guardians of the Galaxy Vol. 2

9. Sniper: Ultimate Kill

10. Sicario: Day of the Soldado

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Друштвото на филмските работници на Македонија одбележува 70-годишнина

  Друштвото на филмските работници на Македонија одбележува 70-годишнина

  Друштвото на филмските работници на Македонија одбележува 70 години од своето постоење. Друштвотото на филмските работници на Македонија е основано на 21 мај 1950. Тоа…

 • Мет Дејмон доаѓа во Србија да снима филм на тема коронавирус

  Мет Дејмон доаѓа во Србија да снима филм на тема коронавирус

  Еден од најплатените актери во светот, Мет Дејмон (49), би требало наскоро да дојде во Србија, а причината е снимањето на филм чија тема е…

 • „Современи бајки од Македонија“ – нов проект на Движењето за креативност „Иво Лауренчиќ“ и „Арс ламина“

  „Современи бајки од Македонија“ – нов проект на Движењето за креативност „Иво Лауренчиќ“ и „Арс ламина“

  По големиот успех на изданијата „Бајки од Македонија“, Движењето за поддршка на креативноста Иво Лауренчиќ – „Браво Сине!“ во соработка со издавачката куќа „Арс ламина“…

 • Специјалната епизода на „Пријатели“ во живо пред публика

  Специјалната епизода на „Пријатели“ во живо пред публика

  Фановите можеби ќе треба да чекаат есен за повторна средба на тимот на „Пријатели“ за специјалната епизодата бидејќи директорите на „Ејч-би-оу Макс“ се надеваат дека…

 • Бетмен и Спајдермен настрана, овие се новите суперхерои

  Бетмен и Спајдермен настрана, овие се новите суперхерои

  Бетмен и Спајдермен ги стави на страна, а негов омилен омилен суперхерој претставува медицинската сестра Муралот кого никого не остави рамнодушен од присутните, па и…

 • Онлајн Мајски оперски вечери 2020

  Онлајн Мајски оперски вечери 2020

  Оваа година Мајските оперски вечери ќе бидат одбележани на еден поинаков начин. На официјалниот јутјуб-канал публиката ќе има има можност да проследи 10 продукции на…

 • „Македокс“ почнува партнерство со три етаблирани фестивали за документарни филмови

  „Македокс“ почнува партнерство со три етаблирани фестивали за документарни филмови

  Фестивалот за документарни филмови „Македокс“ е дел од нова мрежа во која учествуваат фестивали од Германија, Шпанија и Франција. Мрежата е именувана Фестдокс нетворк, а…

 • Неверојатна трансформација на англиската пејачка Адел (фото)

  Неверојатна трансформација на англиската пејачка Адел (фото)

  Адел во вторникот сподели фотографија во комплетно ново издание по неверојатното губење на 45 килограми, пренесуваат британските таблоиди. Во една од ретките објави на Инстаграм,…

 • Како звучи легендарната “Чукни во дрво” со Влатко Стефановски, Калиопи, Џамбазов, Тамара, Бени, Вера од Љубојна, Симон Трпчевски, Дац, Митевски…(видео)

  Како звучи легендарната “Чукни во дрво” со Влатко Стефановски, Калиопи, Џамбазов, Тамара, Бени, Вера од Љубојна, Симон Трпчевски, Дац, Митевски…(видео)

  Во организација и продукција на Македонската Радио Телевизија под мотото #ОстаниДома, група од врвни македонски естрадни уметници ја изведоа легендарната „Чукни во дрво“ на Влатко…

 • Соработниците и пријателите со емотивно видео во чест на роденденот на Горан Стефановски

  Соработниците и пријателите со емотивно видео во чест на роденденот на Горан Стефановски

  На денешен ден, пред 68 години во Битола е роден Горан Стефановски. Состојбата предизвикана од кризата со коронавирусот, го спречи одржувањето на собирот по повод…