Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,953.32 -0.36%    BESK 7,864.14 -3.73%    ERMT 197.00 0%    GRNT 898.32 0.37%    KMB 5,432.66 0.4%    MPT 63,052.61 0.54%    OKTA 4,750.00 0.42%    RZIT 20.00 0%    RZUG 12.00 0%    SBT 2,592.06 9.02%    STB 1,196.43 0.83%    STBP 790.00 -16.75%    STIL 103.00 0%    TETE 2,424.27 4.72%    TNB 16,388.19 -2.45%    TTK 1,455.99 -2.93%    UNI 2,250.00 0%    ZPKO 1,851.00 2.83%    

За што служи професионалната ориентација?

Време: 21:25

Датум: април 30, 2019

Категорија: КАРИЕРА

Големите животни одлуки, исто така, бараат висок ризик. Не е случајно што дури и во раните тинејџерски денови се јавува несигурност и конфузија. За правилен избор на идната професија и воопшто образование потребно е да ги препознаете вашите афинитети и интереси кои под притисок на животната средина може да бидат многу тешка работа. Токму во такви ситуации, професионалната ориентација може да биде од голема помош.

Променливата и динамична сегашност и светот во кој професиите повторно се создаваат и изумираат, го отежнуваат изборот на сопствената кариера. Како да изберете средно училиште или факултет? Што е најдобро за вас и во што можете да го постигнете својот максимум? Професионалната ориентација помага полесно и попрецизно да пронајде одговори на ова прашање .

Што е професионална ориентација?

Професионалната ориентација е активен процес кој со помош на разни тестови, интервјуа и останати техники за тестирање го насочуваат соговорникот на она што е карактеристично за неговата личност.

Низа различни чекори укажуваат на интроспективен пристап на самиот поединец, кој лесно наоѓа одговори на своите недоумици. Професионалната ориентација подразбира психолошка проценка на способностите, личноста, интересот, мотивите и очекувањата со цел успешно да го избере идното занимање.

Преку различни прашалници, поединецот ги открива своите интереси, способности, амбиции и преференци. Покрај тоа, открива што е тоа што го мотивира и го поттикнува да работи, и каков однос има спрема работата и кои се неговите приоритети.

При тестирањето, се мери степенот до 7 различни видови на интелигенција (вербално, нумеричко, апстрактно, просторно и механичко размислување, перцептивна брзина и точност, како и познавање на граматика и правопис) поврзани со внатрешни активности во различни професии. Поточно, колку се поголеми способностите за некоја голема работа, поголема е веројатноста дека ќе треба помалку ангажман за да се постигне успех.

Исто така, психологот може да биде од корист и да ја процени доминантната личност: интровертност, екстровертност, амбициозност, агресивност… Значи, затворена и повлечена личност не е одговара во работа во голема група на луѓе, туку независна работа која не вклучува многу контакти.

На крајот на тестовите и разговорот, поединецот добива препорака за работа во која би го постигнал најголемиот успех во поглед на неговиот сензибилитет и особина на личноста.

Преку разговор со експерти за професионална ориентација, различни прашалници и истражувања во најголема мера најчесто можат да ги потврдат претходните размислувања или да го прекинат двоумеењето. Се разбира, никој не може да знае подобро од вас која е најдобра кариера, но само во толку голем разговор можете да имате клучна, па дури и пресудна улога.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Три најважни работи кои веќе сега можете да ги направите со вашите пари ако се плашите од криза

  Три најважни работи кои веќе сега можете да ги направите со вашите пари ако се плашите од криза

  Рецесијата тропа на вратата на многу земји во светот, и повеќе не е прашање дали доаѓа, туку кога. Германија веќе ”танцува” на работ на рецесија,…

 • Учење и само учење

  Учење и само учење

  Бидејќи учењето е една од најубавите работи кои можеме да ги доживееме. Се разбира, овде не мислиме само на учењето во училиште, факултет и слично,…

 • Во кое време од денот треба да размислувате?

  Во кое време од денот треба да размислувате?

  ”Темниот дел од денот“ е идеален за размислување, вели една античка грчка мудрост. ”Ноќта има некоја чудна моќ“, вели еден стар и познат стих. И…

 • ”Тајната врска” помеѓу мотивацијата и капењето

  ”Тајната врска” помеѓу мотивацијата и капењето

  Колку долго сте “загреани” нешто да направите? Нешто што долго посакувате? Дали вашата мотивација трае доволно долго да го “истуркате” тоа што сте сакале? Ако…

 • Бил Гејтс откри што тоа Стив Џобс го има што тој го нема ( а не е креативност)

  Бил Гејтс откри што тоа Стив Џобс го има што тој го нема ( а не е креативност)

  Имаше големи разлики меѓу Стив Џобс и Бил Гејтс, што се однесува до самата работа, но и што се однесува на начинот на кој им…

 • Како да бидете попаметни?

  Како да бидете попаметни?

  Се разбира, ова не може секогаш и насекаде да се применува, но во некои ситуации можеме да бидеме попаметни. Макар и малку. Колку пати сте…

 • Како да препознаете разумен човек?

  Како да препознаете разумен човек?

  Разум против безумне. Се поставува прашањето – што е подобро? Кога човек ќе го погледне ова прашање поставено во поднасловот, веројатно ќе се запраша дали…

 • Што вели еден нобеловец дека е потребно за среќа?

  Што вели еден нобеловец дека е потребно за среќа?

  Како и со смислата на животот така и со среќата, не е лесно бидејќи често треба долго да ја барате. Или можеби и не мора?…

 • Никогаш не им кажувајте на луѓето како нешто да направат…

  Никогаш не им кажувајте на луѓето како нешто да направат…

  Најчесто тоа може да биде контрапродуктивно. Веројатно веќе досега забележавте дека на луѓето не вреди да им кажувате како нешто да направат. Пред се, зошто…

 • Како да станете шампион?

  Како да станете шампион?

  Било која област да е во прашање, без оглед дали е спорт или нешто друго, шампионите мора многу да тренираат. Меѓутоа, има тука уште нешто.…