Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,130.00 0.26%    KMB 5,900.05 -0.77%    MTUR 5,350.00 0%    RMDEN16 98.50 0%    RMDEN18 98.70 -0.03%    SBT 2,490.00 0.4%    STB 1,140.87 -0.58%    STBP 789.00 -2.95%    STIL 92.00 -5.15%    TETE 2,301.00 -0.14%    TNB 16,600.04 0%    UNI 2,346.84 2.21%    

Најпопуларни светски дестинации

Време: 21:03

Датум: април 30, 2019

Категорија: ЛУКСУЗ И ПАТУВАЊЕ

Според најновите истражувања, Сеул е град во кој богатите туристи останале најдолго на одмор.

Аналитичарите ги разгледале податоците за просечниот одмор на богатите туристи во популарните дестинации ширум светот. Во првите 15 дестинации главно се наоѓаат европски градови и острови, но победничкото место отиде во главниот град на јужно корејската престолнина, каде што богатите туристи поминуваат просечно 13 дена во шопинг, гастрономско уживање, обиколување на градот и се разбира, трошење на пари.

На листата, после Сеул се најдоа Дубаи и Миланo, на второто и трето место. Целта на оваа листа е да ги истражува навиките на туристите кои летаат со прва класа и поминуваат време во хотели со пет ѕвезди. Исто така, ова истражување покажало дека туристите не се нешто премногу заинтересирани за американската клима, единствен град кој е дел од САД, а е на оваа листа е Мајами.

Еве листа од првите 10 градови кои во ова истражување се најпопуларни меѓу богатите, познатите, членови на кралски семејства и други љубители на луксузот:

1. Сеул, Јужна Кореја (13,0 дена)

2. Дубаи, ОАЕ (12,7 дена)

3. Милано, Италија (12,3 дена)

4. Атина, Грција (11,5 дена)

5. Сингапур (11,1 дена)

6. Франкфурт, Германија (11 дена)

7. Сао Паоло, Бразил (10,6 дена)

7. Хонг Конг, Кина (10,6 дена)

8. Бали, Индонезија (10 дена)

9. Лисабон, Португалија (9,7 дена)

10. Токио, Јапонија (9,6 дена)


КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Ретка атмосферска појава: “Ледени јајца” го поплавија финскиот брег(фото)

  Ретка атмосферска појава: “Ледени јајца” го поплавија финскиот брег(фото)

  Благодарение на ретката атмосферска појава, илјадници ледени топки ја покрија плажата во Финска. Аматерскиот фотограф Ристо Матила наиде на овие „ледени јајца“ на островот Хајлуото…

 • Есента на Будванската ривиера најави нови туристички трендови

  Есента на Будванската ривиера најави нови туристички трендови

  Невообичаено топлиот октомври со морска температура од 23 степени, како и пониските цени на хотелите и приватниот смештај во Будва, ги натера туристите од целиот…

 • Уживајте во одморот во новиот ресорт Six Senses

  Уживајте во одморот во новиот ресорт Six Senses

  Six Senses Bhutan веќе отвори три ложи оваа година, во Паро, Тимбу и Пунака, а сега додава четврта… Нивното најново издание, Six Senses Gangteys, се наоѓа…

 • Коњ се преправа дека е мртов секогаш кога некој ќе се обиде да го јава (видео)

  Коњ се преправа дека е мртов секогаш кога некој ќе се обиде да го јава (видео)

  Да постојат Оскари за животни, коњот Џинганг заслужено би добил награда. Иако неговата главна задача е да галопира додека некој седи на неговиот грб, тој…

 • Кино како шатор под отворено небо

  Кино како шатор под отворено небо

  Во Кипар наскоро се отвора кино во форма на футуристички шатор, кој љубителите на филмот ги повикува да уживаат во своите омилени кинематографски остварувања под…

 • Како спијат морските желки? (видео)

  Како спијат морските желки? (видео)

  Морските желки спијат, но нивниот сон се разликува од оној на човекот бидејќи тоа повеќе наликува на состојба на одмор и релаксација. Кога е време…

 • Местото на најлошата нуклеарна катастрофа во историјата отворено за туристи

  Местото на најлошата нуклеарна катастрофа во историјата отворено за туристи

  По нуклеарната катастрофа во Чернобил во 1986 година, властите на тогашниот СССР, а подоцна Украина, строго забранија пристап до локациите изложени на радијација за неовластени…

 • Огромен грбав кит доплива во Лондон (видео)

  Огромен грбав кит доплива во Лондон (видео)

  Грбав кит долг најмалку пет метри е забележан во реката Темза источно од Лондон скоро една година откако китот белуга за прв пат е виден…

 • Величенствено шоу во чест на Ганди на „Бурџ Калифа“ во Дубаи (видео)

  Величенствено шоу во чест на Ганди на „Бурџ Калифа“ во Дубаи (видео)

  Највисокиот облакодер во светот се покажа во целата своја величенственост по повод 150-годишнината од раѓањето на Махатма Ганди со волшебно аудио-визуелно шоу во средата, пренесува…

 • Пингвин плива 8 000 километри секоја година за да го посети својот спасител(видео)

  Пингвин плива 8 000 километри секоја година за да го посети својот спасител(видео)

  Бразилски рибар, кој пронашол пингвин во критична состојба, прекриен со нафта и заробен во карпи, го искапил и го нахранил, очекувајќи дека кога ќе се…