Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,512.02 -1.51%    GRNT 962.00 0.21%    KMB 6,290.44 0.48%    SBT 2,601.00 -4.69%    TEL 309.00 -2.81%    TETE 1,566.00 9.74%    TTK 1,300.00 0%    

Таблица на килограми: Колку вода дневно е добро да пиете за лесно слабеење?

Време: 10:23

Датум: април 27, 2019

Категорија: ДИЕТИ

Вашата тежина одредува колку точно вода морате да пиете во текот на денот.

Секоја диета и начинот на губење на тежината подразбира и пиење доволно количина вода, а според општата пресметка, препорачаната дневна доза на вода е два литри односно осум чаши вода. Но, ако сакате да ги зголемите вашите шанси за слабеење и диетата да биде успешна тогаш од водата извлечете максимум, односно во предвид морате да ја земете својата телесна тежина, односно и килограмите и според тој број да одредите колку точно вода морате да испиете.

Успешноста на диетата се зголемува со внесување доволна количина на вода, а колку вода точно треба да испиете, одредува вашата тежина.

Еве колку вода дневно му треба на вашето тело за да ослабите, со оглед на вашата телесна тежина:

60 килограми – 2 литри вода (5-6 чаши вода од 3,5 децилитри)

65 килограми – 2,1 литри вода (околу 6 чаши вода од 3,5 децилитри)

70 килограми – 2,3 литри вода (околу 6 чашу вода  од 3,5 децилитри)

75 килограми – 2,5 литри вода (околу 7 чаши вода од 3,5 децилитри)

80 килограми – 2,6 литри вода (околу 7 чаши вода од 3,5 децилитри)

85 килограми – 2,8 литри вода (околу 8 чаши вода од 3,5 децилитри)

90 килограми – 3 литри вода (околу 8 чаши вода од 3,5 децилитри)

95 килограми – 3,2 литри вода (околу 9 чаши вода од 3,5 децилитри)

100 килограми – 3,3 литри вода (околу 9 чаши вода од 3,5 децилитри)

105 килограми – 3,4 литри вода околу 9 чаши вода од 3,5 децилитри)

110 килограми – 3,6 литри вода (околу 9 чаши вода од 3,5 децилитри)

115 и повеќе килограми – 3,7 литри вода (10-11 чаши вода од 3,5 децилитри)

Совети како во текот на денот да внесете доволна количина вода и така да го задоволите важното правило на секоја диета:

1. Пред секој оброк, пијте по две чаши вода од 2.5 децилитри. Ако јадете три пати на ден на тој начин ќе внесете 1,5 литри вода.

2. Наутро веднаш штом ќе се разбудите и навечер пред спиење испијте две големи чаши вода и на тој начин ќе внесете до 1 литар вода.

Совет: Ако поради водата што ја пиете пред спиење, се будите во текот на ноќта бидејќи морате да мокрите, таа чаша вода испијте ја наутро. За уште подобар ефект на водата можете да додадете лимон или други додатоци.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • ДИЕТА: Осумчасовна диета – до 4 кг помалку за една недела

  ДИЕТА: Осумчасовна диета – до 4 кг помалку за една недела

  Со оваа диета ќe можe да се изгубат многу килограми и да се јаде се што ќе се посака. Зарем не е ова сонот на секој…

 • ДИЕТА: Данска диета – за 13 дена 20 килограми помалку!

  ДИЕТА: Данска диета – за 13 дена 20 килограми помалку!

  Оваа диета служи за брзо разградување на мастите и ослободување на телото од течностите, таа е многу ригорозна, и како што велат оние кои веќе…

 • Брза диета “3 дена”

  Брза диета “3 дена”

  Брза диета “3 дена” е една од најпопуларните диети денес, бидејќи трае кратко време и дава инстант резултати. Немојте да се чудите што низ целиот…

 • Најдобра диета!

  Најдобра диета!

  Најдобрите диети се составени од едноставни намирници богати со протеини, а сиромашни со калории, тежината се намалува постепено, што гарантира дека нема да врати брзо,…

 • Тридневна детокс диета

  Тридневна детокс диета

  Станува збор за прилично строга диета, заснована на зеленчук со растителни влакна и млечни производи со малку масти. Ќе изгубите тежина, а во исто време…

 • Најпопуларна диета во 2020 година е – Шведска диета

  Најпопуларна диета во 2020 година е – Шведска диета

  Како што трендовите во светот на убавината и модата се менуваат со брзина на молња, не е изненадување што слични работи се случуваат и кога…

 • Постои диета која е како создадена за сите љубители на леб

  Постои диета која е како создадена за сите љубители на леб

  Двопек диетата е идеална за луѓе кои сакаат да ослабат, а не можат да се откажат од леб! Двопек диетата се спроведува со многу овошен…

 • Диета со мед која гарантира резултати

  Диета со мед која гарантира резултати

  Поради големиот број на хранливи состојки, медот треба да се консумира секој ден, а каков е за држење диета – дознајте сами! Нутриционистите советуваат пред…

 • Едноставна контрола на порциите – Шака диета

  Едноставна контрола на порциите – Шака диета

  Ефикасно слабеење се постигнува, не со гладување и претерано откажување, туку со контролирање на порциите и внес на калории. Една од главните причини на нашата…

 • УН диета

  УН диета

  Стриктното спроведување на оваа диета доведува, покрај намалувањето на килограмите, и до промена на метаболизамот па затоа изгубените килограми не се враќаат. Диетета трае 90…