Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,953.32 -0.36%    BESK 7,864.14 -3.73%    ERMT 197.00 0%    GRNT 898.32 0.37%    KMB 5,432.66 0.4%    MPT 63,052.61 0.54%    OKTA 4,750.00 0.42%    RZIT 20.00 0%    RZUG 12.00 0%    SBT 2,592.06 9.02%    STB 1,196.43 0.83%    STBP 790.00 -16.75%    STIL 103.00 0%    TETE 2,424.27 4.72%    TNB 16,388.19 -2.45%    TTK 1,455.99 -2.93%    UNI 2,250.00 0%    ZPKO 1,851.00 2.83%    

Минатогодишните добитници на детскиот ликовен конкурс на „Ладна“, семејството Цветковски ни раскажува: „Не поминува ден, а да не се спомене времето кое го поминавме во Дизниленд“

Време: 14:36

Датум: април 25, 2019

Категорија: КОМПАНИИ

Цртај со Ладна и патувај во Дизниленд

Која е омилената активност на вашето дете кое секогаш со задоволство ја прави?! Кај повеќето цртањето ќе биде на листата на омилени активности која толку природно им доаѓа на децата и неверојатно моќно ја ослободува нивната фантазија. Заедно со другите форми на изразување како танц, раскажување приказни и слично, цртањето има бројни развојни придобивки како што е стимулација на моторика, концентрација, самодоверба и ред други значајни работи.

Токму во оваа насока е и детскиот ликовен конкурс на Ладна на тема „Мојот замислен цртан лик“,  кој трае до 08.05.2019. Па затоа  инспирирајте ги малите креативци и испратете ги нивните цртежи на адреса ул. „1732“ бр. 2, 1000 Скопје и очекувајте да бидете еден од главните добитници кои ќе отпатуваат за Дизниленд во Париз.

Минатата година среќата им се насмевна на семејството Цветковски кои благодарејќи на нивниот син Михаел ја освоија првата награда и создадоа спомени кои цел живот ќе ги паметат.

Ова е нивната приказна: „Михаел имаше желба да црта уште од мали нозе. Кога прв пат видовме дека има ликовен конкурс од Ладна сакавме да учествуваме, но тогаш не исполнуваше критериум за возраст, па цртежот остана во рамка во неговата соба и чекавме да дојде наредната година за да учествуваме.“, се присети таткото Благојче.

„Михаел се нацрта себеси во кајче кое плови на езеро правејќи го неговото хоби-цртање и боење. Инспирацијата се роди лесно бидејки покрај цртањето неговата најголема желба е да плови и да поминува време покрај вода. Секако дека првото место не изненади иако длабоко се надевавме на истото. Ова ни беше прво патување во Париз, и покрај Дизниленд накратко го посетивме градот и неговите обележја, а воедно и делот со уметниците-Монмартр. Патувањето беше една волшебна приказна за нас и неспоредлива со ниту едно до сега. Не поминува ден, а да не се спомене времето кое го поминавме таму. Ова патување ни значеше многу и комплетно ги исполни нашите очекувања и за момент го разбуди детето во нас :). Оваа награда ни отвори нови видици и го потикна Михаел и понатаму да црта и твори. И за крај голема благодарност до Ладна за беспрекорната организација и исполнувањето на еден детски сон!“, вака ја завршува приказната таткото Благојче за ова незаборавно искуство.

Сè уште е отворена можноста семејно да отпатувате за Париз и да го посетите Дизниленд, па затоа праќајте ги цртежите на вашите малечки и стискајте палци токму вие да бидете добитници. За повеќе информации во врска со ликовниот конкурс на Ладна можете да дознаете од видеото: https://www.youtube.com/watch?v=y8_1jsOsR_c

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Среде туристичка сезона: Авиокомпанија откажа 112 летови

  Среде туристичка сезона: Авиокомпанија откажа 112 летови

  Шпанската авиокомпанија Vueling откажа 112 летови најавени за претстојниот викенд на аеродромот El Prat во Барселона поради штрајк на копнениот персонал. За сабота, 24 август, компанија откажа…

 • Голема забава со попусти и изненадувања за отворањето на новото Веро и Џамбо во Тетово

  Голема забава со попусти и изненадувања за отворањето на новото Веро и Џамбо во Тетово

  Со многу забавни активности за најмладите и со специјални попусти и подароци за потрошувачите, компанијата „Веропулос“ в понеделник (26 август) ќе го одбележи отворањето на…

 • Volkswagen го менува логото

  Volkswagen го менува логото

  Германскиот автомобилски гигант Volkswagen го претстави во четвртокот новото лого во кое сака да изгради имиџ на компанијата ангажирана во заштитата на животната средина и да…

 • Македонијатурист АД Скопје со зголемена добивка за 17% во однос на лани

  Македонијатурист АД Скопје со зголемена добивка за 17% во однос на лани

  Друштвото во шесте месеци од 2019 година од пружените хотелски и ресторански услуги како основна дејност како и од други споредни дејности оствари позитивен финансиски…

 • Bank of China до крајот на годинава отвара претставништво во Грција

  Bank of China до крајот на годинава отвара претставништво во Грција

  Кинеската банка (Bank of China) до крајот на годинава ќе отвори филијала во Грција, изјави шефот на таа банка за европски операции Жоу Лихонг, во средата…

 • Владимир Чадиковски дел од тимот на Клиничката болница „Аџибадем Систина“

  Владимир Чадиковски дел од тимот на Клиничката болница „Аџибадем Систина“

  Детскиот кардиохирург Владимир Чадиковски стана дел од тимот на Клиничката болница „Аџибадем Систина“. – Со потпишувањето на договорот со д-р Чадиковски и благодарение на неговата…

 • Германскиот автомобилски гигант одлучи: Тешки камиони ќе произведуваме во Кина

  Германскиот автомобилски гигант одлучи: Тешки камиони ќе произведуваме во Кина

  Германскиот Daimler планира тешки камиони од марката Mercedes Benz да произведува во Кина и да ги обнови фабриките за камиони чиј сопственик е неговата локална…

 • Стопанска Банка АД Скопје со добивка од над една милијарда денари за првото полугодие

  Стопанска Банка АД Скопје со добивка од над една милијарда денари за првото полугодие

  Во периодот од 01.01.2019 до 30.06.2019 година Стопанска банка АД – Скопје оствари нето добивка пред оданочување во износ од 1.171.487 илјади денари, што претставува…

 • Со помош на Фондот за Иновации, Пакомак е првата македонска компанија која го воведува светскиот тренд во рециклирањето –повратни вендинг машини за пластични шишиња и лименки

  Со помош на Фондот за Иновации, Пакомак е првата македонска компанија која го воведува светскиот тренд во рециклирањето –повратни вендинг машини за пластични шишиња и лименки

  Енормниот обем на отпад кој се креира со зголемената консумација во модерното општество, селективното одложување отпад, собирањето и неговото рециклирање е екстремно важен процес за…

 • Microsoft вреди двојно повеќе отколку сите европски банки заедно

  Microsoft вреди двојно повеќе отколку сите европски банки заедно

  Негативните каматни стапки, падот на приносите на обврзниците, посилното регулирање и знаците на рецесија ја избришаа поголемата пазарната вредност на европските банки. Откако индексот во…