Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,084.89 0.4%    GRNT 868.59 2.19%    KMB 5,347.18 0.28%    MPT 61,564.95 -0.49%    OHB 6,052.00 -0.59%    RKRB 3,000.00 -32.25%    RMDEN12 99.10 0.11%    RMDEN14 98.50 0.2%    RMDEN18 98.69 -0.01%    SBT 2,253.17 -6.12%    STIL 98.00 -2%    TKVS 5,000.00 -6.54%    UNI 2,100.40 0.02%    

Мали но значајни трикови за ефикасен тренинг!

Време: 10:55

Датум: април 20, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Самиот тренингот, колку и да вежбате напорно, не е доволен за саканите резултати… 

Пролета е времето во кое најчесто го вртиме тој одлучувачки лист на кој се забележани сите промени кон кои се стремиме. Сигурно веќе на сите им е добро познат фактот дека за убавата фигура е потребна правилна исхрана, но за да во целост го обликувате вашето тело физичката активност е неизбежна!

Мораме да признаеме како понекогаш не можеме да одлучиме дали ни е потешко да се придржуваме до квалитетна исхрана или до редовни тренинзи, но и покрај тоа што вашиот распоред е преполн со разновидни обврски, тоа не е никаков изговор за прескокнување на тренингот. За да од вашиот тренинг го извлечете најдоброто, не е на одмет да знаете неколку трикови за тој да биде поефикасен, а резултатите уште подобри.

Хидратација е нешто што често го тргаме од умот кога зборуваме за слабеење и ефикасно тренирање, но таа е доста неопходна за да не го доведеме своето тело до дехидрација.

За време на тренингот потребно е да се напиете минимум 4dcl вода во текот на еден час, а ако вашиот тренинг трае повеќе од час, водата може да ја замените со некоја форма на спортски пијалок, само водете сметка да не содржи шеќер.

Исто така, по тренингот, наградете го вашето тело со пијалок кој содржи идеално количество на јаглехидрати и протеини за да ги релаксирате вашите мускули. Понатаму, исхрана пред самиот тренинг е исто така важна, па се препорачува да се конзумира храна 2 часа пред тренинг и тоа лесни протеини и сложени јаглени хидрати, кои ќе обезбедат споро ослободување на енергија во текот на тренингот.

Сепак, многу е важно пред својот тренинг да сте одморени. Измореноста доведува до тоа да не се концентрирате на самиот тренинг, што често се рефлектира и на неправилно извршување на вежбите. Ваквиот однос најчесто е причина за бројни повреди. Затоа, водете сметка дека сте целосно посветени на вашиот тренинг. Добар ”workout buddy” е одлична идеја ако ви недостасува дисциплина и мотивација за да вашиот тренинг навистина го претворите во здрава навика, па не е на одмет да пронајдете добар партнер со кој ќе ги остварите сите свои фитнес цели!

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Ова растително масло помага во превенција на Алцхајмерова болест

  Ова растително масло помага во превенција на Алцхајмерова болест

  Едно истражување покажало дека екстра дивергентното маслиново масло може да го намали ризикот од Алцхајмерова болест и деменција. Имено, маслиновото масло ги одржува способностите за…

 • Јадете ги редовно, спречуваат дијабетес

  Јадете ги редовно, спречуваат дијабетес

  Ако редовно јадете малини ќе имате поубав тен, посилна коса, подобро дигестивно здравје и кардиоваскуларен систем, посилен имунитет и помал ризик од воспаление. Ова вкусно…

 • Ако сакате да ослабете овие намирници мораат да бидат дел од вашето мени секој ден

  Ако сакате да ослабете овие намирници мораат да бидат дел од вашето мени секој ден

  Ако сакате успешно да го изгубите вишокот на килограми, тогаш секој ден би требало да консумирате намирници кои ќе ви го олеснат тој процес. За…

 • Возењето велосипед е нешто најблиску до летањето – 16 јули светски ден на велосипедизмот

  Возењето велосипед е нешто најблиску до летањето – 16 јули светски ден на велосипедизмот

  Робин Вилијамс на прашање од wall street journal зошто толку многу сака да вози велосипед едноставно одговорил „затоа што возењето велосипед е нешто најблиску до…

 • Зошто калиумот е важен за нас и која храна е најбогата со овој минерал?

  Зошто калиумот е важен за нас и која храна е најбогата со овој минерал?

  Калиумот е важен минерал кој во телото функционира како електролит и помага во регулација на течноста во телото, учествува во пренесување на нервните сигнали и…

 • Направете сами спреј за нега на кожата после сончање

  Направете сами спреј за нега на кожата после сончање

  Ако сакате да измешате разни домашни производи за нега на кожа, веруваме дека денешниот текст ќе биде корисен од повеќе причини. Имено, овој рецепт не…

 • Најчестата грешка која ја правите со сладоледот, а со тоа се изложувате себе и вашите блиски на опасност

  Најчестата грешка која ја правите со сладоледот, а со тоа се изложувате себе и вашите блиски на опасност

  Сладоледот не треба да се чува подолго од пет минути на собна температура, па повторно да се замрзнува. Кога го вадите сладоледот од фрижидер, обично…

 • Засладените пијалоци се поопасни отколку што се мислеше

  Засладените пијалоци се поопасни отколку што се мислеше

  Консумирање само една третина газирани пијалоци го зголемува ризикот од рак, покажала новата студија, а и овошните сокови претставуваат ризик. Експертите предупредуваат дека само 100…

 • Јаглени хидрати: Дали треба целосно да ги исфрлите од исхраната?

  Јаглени хидрати: Дали треба целосно да ги исфрлите од исхраната?

  Секогаш кога се прави разговор за ефективно губење на тежината, првото нешто што слушаме е: “Исфрлите ги јаглехидратите!”. Дали јаглехидратите навистина претставуваат најголем извор на…

 • Отсекогаш сме се прашувале- дали е опасно да испиеме кафе кое стоело со часови?

  Отсекогаш сме се прашувале- дали е опасно да испиеме кафе кое стоело со часови?

  Овој омилен пијалок најдобро е да го испиете веднаш, но дали смеете (безгрижно) да го испиете и по долгото стоење? Нивото на ризик зависи од…