Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,096.52 0.13%    GRNT 870.00 0.16%    KKGO 6,150.00 0%    KMB 5,359.17 0.22%    MKSD 216.00 2.86%    MPOL 350.00 0%    MPT 61,500.41 -0.1%    NEME 1,250.00 0%    RMDEN17 98.70 0%    RMDEN18 98.64 -0.05%    SBT 2,253.00 -0.01%    SPAZ 18,525.00 0%    STB 1,100.00 0.53%    TEL 290.00 0%    TNB 15,949.95 0%    TTK 1,314.43 0.91%    

За помалку од една недела од морбили заболеле 121 лице

Време: 15:54

Датум: април 19, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Во периодот од 13 април до денеска пријавени се вкупно 121 случај на мали сипаници, соопшти Институтот за јавно здравје.

Од вкупниот број на ново пријавени заболени лица, 79 случаи се од Скопје, а останатите 42 се од 8 други градови во Македонија – Тетово (14), Куманово (10), Велес (8), Гостивар (4), Охрид (3), Струмица (1), Свети Николе (1) и Ресен (1).

Во тек на оваа недела најголем број на случаи, 52, се на возраст над 30 години, а по нив следат децата на возрст од 0-4 години со 44 регистрирани случаи.

„Според вакциналниот статус, 90 односно 70 проценти од регистрираните случаи се невакцинирани, непотполно вакцинирани или со непознат вакцинален статус“, велат од Инститот за јавно здравје.

Вкупно, од почетокот на епидемијата во декември 2018 заклучно со денешниот ден, во Република Северна Македонија регистрирани се 1.081 случај на мали сипаници со стапка на заболување од 52,2 на 100.000 жители, што претставува највисок број на регистриран случаи во последните 10 години.

Поради исполнување на епидемиолошките критериуми, епидемија од мали сипаници е прогласена на цела територија на Република Северна Македонија.

Според место на постојано живеење, случаи на мали сипаници се регистрирани во 21 град од Македонија, од нив 692 случаи се од Скопје, Куманово – 103, Тетово – 93, Струга – 50, Кичево – 30, Велес -24, Гостивар – 20, Гевгелија -18, Дебар – 17, а во останатите градови се регистрирани помалку од 10 случаи (графикон 1).

Најголем број на случаите се од возрасната група над 30 години –463, а вкупната стапка на заболување кај оваа возрасна група изнесува 36,4 на 100 000 жители. Пријавени се 184 деца на возраст под една година каде што се регистрира и стапка на заболување од 787,2 на 100 000 жители. Децата на возраст 1-4 години се регистрираат со 189 случаи и втора највисока инциденца од 203,6 на 100 000 жители (графикон 2).

Според вакциналниот статус, 810 или 75% од заболени лица се невакцинирани, некомплетно вакцинирани или со непознат вакцинален статус. Од невакцинираните лица, 184 (17,0%) се на возраст под 12 месеци и не подлежат на вакцинација, согласно Календарот за имунизација.

Од вкупно 189 заболени деца на возраст од 1-4 години, 89,4% се невакцинирани или со непознат вакцинален статус, а од 613 заболени кај лицата над 20-годишна возраст, 66,4% (n=407) се невакцинирани, непотполно вакцинирани или со непознат вакцинален статус.

Од пријавените случаи, 442 или 41% биле хоспитализирани, а кај 188 (17,4%) се регистрирани компликации. Од нив, најголем број компликации – 52 или 27,7% биле кај деца на возраст под една година а 39 (20,7%) кај деца на возраст од 1-4 години, што укажува дека оваа возрасна група е најзасегната и подложна на компликации.

Во Скопје од почетокот на епидемијата, вкупно се вакцинирани 12.468 деца до 14-годишна возраст.

Во останатиот дел од државата, вкупно се вакцинирани 7.776 деца до 14-годишна возраст со прва или втора доза.

Вкупниот број на вакцинирани лица на возраст до 14 години со МРП вакцина од почетокот на епидемијата во целата република изнесува 20.244.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Не се очекува поголем раст на цената на нафтата

  Не се очекува поголем раст на цената на нафтата

  Меѓународната агенција за енергија (IEA) не очекува значителен раст на цените на нафтата, бидејќи побарувачката се забавува и бидејќи на глобалниот пазар ”црното злато” има…

 • Недостиг во касата: Дуплиран буџетскиот дефицит на Британија

  Недостиг во касата: Дуплиран буџетскиот дефицит на Британија

  Буџетскиот дефицит на Британија драстично се зголеми во првите три месеци од даночната 2019/2020 година. Недостатокот во касата е поради повисоките трошоци за сервисирање на…

 • Раст на просечната плата – кои професии се најплатени?

  Раст на просечната плата – кои професии се најплатени?

  Просечната плата пораснала за 3.1% за една година и за околу 20% за една деценија, но и покрај овие солидни достигнувања Македонија останува закотвена речиси…

 • Азиските пазари: Скок на индексите, се очекува FED да ги намали каматните стапки

  Азиските пазари: Скок на индексите, се очекува FED да ги намали каматните стапки

  На азиски пазари индексите се зголемија на крајот од оваа недела бидејќи инвеститорите се повеќе се убедени дека американската централна банка на крајот на овој…

 • На новинарите им е забрането да ја следат постапката за инспекторот Илиевски

  На новинарите им е забрането да ја следат постапката за инспекторот Илиевски

  Валерија Анастасова, претседателката на дисциплинската комисија, која треба да расправа за постапката со инспекторот Ѓорѓи Илиевски, пред почетокот на седницата на новинарите им рече дека…

 • Алгоритам за препознавање активности развиен на ФЕИТ победи на меѓународен натпревар

  Алгоритам за препознавање активности развиен на ФЕИТ победи на меѓународен натпревар

  Алгоритам што користи сензорски податоци за да препознае човечки активности и да детектира паѓање, развиен од тим на Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ)…

 • Сончево со мала до умерена облачност

  Сончево со мала до умерена облачност

  Времето во земјава ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне ќе има локална појава на пороен дожд и грмежи. УВ=8 Утринската температура ќе…

 • Откриен најголемиот таен глобален заемодавец, поголем од ММФ и Светска банка

  Откриен најголемиот таен глобален заемодавец, поголем од ММФ и Светска банка

  Истражувањата покажале дека кинеските државни банки издале околу една четвртина од вкупните кредити на новите пазари. Ова довело до тоа Кина да стигне на водечката…

 • Експертите шокирани: Овој град целосно го укина јавниот транспорт и го замени со нова услуга

  Експертите шокирани: Овој град целосно го укина јавниот транспорт и го замени со нова услуга

  Инсфил, град во канадската покраина Онтарио, неговиот јавен транспорт целосно го замени со Uber. Необичниот експеримент пред две години започнал сосема случајно во самиот центар…

 • Британија влегува во рецесија во случај Брегзит без договор

  Британија влегува во рецесија во случај Брегзит без договор

  Велика Британија ќе влезе во рецесија во случај да ја напушти Европската унија без договор, објави британската Канцеларија за буџетска одговорност. “Велика Британија ќе влезе…