Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,096.52 0.13%    GRNT 870.00 0.16%    KKGO 6,150.00 0%    KMB 5,359.17 0.22%    MKSD 216.00 2.86%    MPOL 350.00 0%    MPT 61,500.41 -0.1%    NEME 1,250.00 0%    RMDEN17 98.70 0%    RMDEN18 98.64 -0.05%    SBT 2,253.00 -0.01%    SPAZ 18,525.00 0%    STB 1,100.00 0.53%    TEL 290.00 0%    TNB 15,949.95 0%    TTK 1,314.43 0.91%    

Дејвид Атенборо: Има надеж во борбата против климатските промени

Време: 15:44

Датум: април 19, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Во новата програма на BBC “Климатски промени – факти”, познатиот британски водител и љубител на природата Дејвид Атенборо, говори за размерите на кризата со која се соочува нашата планета, но истакнува дека и понатаму постои надеж за спас на Земјата ако во наредните децении се превземат драматични акции за ограничување на негативните ефекти.

Атенбор изјави дека се соочуваме со неповратна штета на природниот свет и колапсот на нашите друштва, но надежда и понатаму постои, а документарната програма на која работи, дава научна клучна улога во климатските промени и чекори што можат да се преземат во борбата против нив.

“Во 20-та година од кога првпат почнав да зборувам за влијанието на климатските промени во нашиот свет, условите се менуваа многу побрзо отколку што некогаш сум замислувал,” изјавил во филмот.

Тој додава дека може да звучи страшно, но истакнува дека научните докази покажуваат дека ако не преземеме “драматични акции” во следната деценија можеме да се соочиме со неповратната штета за природниот свет и колапсот на нашите друштва. Во новата програма на BBC зборува за големиот број на научници кои наведуваат дека температурата на воздухот брзо расте и дека сега светот е околу еден степен потопол од пред индустриската револуција.

“Постојат качувања и падови и постојат неколку години кои не се толку топли како другите”, изјави д-р Петар Стат од Метеоролошката служба во Велика Британија.

Сепак, додаде, дека се гледа постојан тренд на раст на температурата, при што се забележани 20 најтопли години во последниве 22 години. И некои други негативни влијанија се неповратни, нагласуваат научниците.

“Во изминативе години имавме глобална проценка на загубите на ледот на Антарктикот и Гренланд и тоа ни говори дека работите се многу полоши отколку што очекувавме”, истакна професорот Андре Шпепер од Универзитетот во Лидс.

Како што наведува, Гренландската ледена плоча се топи, изгубила четири трилиони тони и денес губи пет пати повеќе лед отколку што тоа било пред 25 години, а тие загуби според неговите оцени го подигнале нивото на морето низ светот. Загриженоста на господинот Атенбор поради влијанието на климатските промени била тема и во неговата серија “Planet” на Нетфликс, а на неговата нова програма на BBC најави дека сепак има надеж.

Дејвид Атенборо, тврди дека ако во наредната деценија се преземе драматична акција, светот може да го задржи растот на температурата во овој век на еден ипол степен целзиусов.

“Верувам дека ако подобро ја разбереме заканата со која се соочуваме, поголема е веројатноста дека можеме да избегнеме катастрофална иднина”.

Нагласувајќи ја улогата на младите генерации луѓе кои се длабоко загрижени за она што се случува на планетата.

Во тој контекст се споменува шведската тинејџерка Грета Тунберг, која објаснува дека работите можат да се променат брзо, во споредба со предизвиците што се поставуваат за да се запрат последиците од климатските промени.

Првиот ден стоеше сама, зборувајќи за својата одлука да излезе на штрајк и да седи пред шведскиот парламент за да ја истакне состојбата на климатските кризи.

“Но другиот ден, луѓето почнаа да ми се придружуваат… не би можела да замислам ни во најлудите соништа дека тоа може брзо да се случи” изјавила тинејџерка и активистка во борбата против климатските промени, и на крајот порачала : “Доаѓа до промени без разлика дали ви се допаѓало тоа или не”, пренесува BBC.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Не се очекува поголем раст на цената на нафтата

  Не се очекува поголем раст на цената на нафтата

  Меѓународната агенција за енергија (IEA) не очекува значителен раст на цените на нафтата, бидејќи побарувачката се забавува и бидејќи на глобалниот пазар ”црното злато” има…

 • Недостиг во касата: Дуплиран буџетскиот дефицит на Британија

  Недостиг во касата: Дуплиран буџетскиот дефицит на Британија

  Буџетскиот дефицит на Британија драстично се зголеми во првите три месеци од даночната 2019/2020 година. Недостатокот во касата е поради повисоките трошоци за сервисирање на…

 • Раст на просечната плата – кои професии се најплатени?

  Раст на просечната плата – кои професии се најплатени?

  Просечната плата пораснала за 3.1% за една година и за околу 20% за една деценија, но и покрај овие солидни достигнувања Македонија останува закотвена речиси…

 • Азиските пазари: Скок на индексите, се очекува FED да ги намали каматните стапки

  Азиските пазари: Скок на индексите, се очекува FED да ги намали каматните стапки

  На азиски пазари индексите се зголемија на крајот од оваа недела бидејќи инвеститорите се повеќе се убедени дека американската централна банка на крајот на овој…

 • На новинарите им е забрането да ја следат постапката за инспекторот Илиевски

  На новинарите им е забрането да ја следат постапката за инспекторот Илиевски

  Валерија Анастасова, претседателката на дисциплинската комисија, која треба да расправа за постапката со инспекторот Ѓорѓи Илиевски, пред почетокот на седницата на новинарите им рече дека…

 • Алгоритам за препознавање активности развиен на ФЕИТ победи на меѓународен натпревар

  Алгоритам за препознавање активности развиен на ФЕИТ победи на меѓународен натпревар

  Алгоритам што користи сензорски податоци за да препознае човечки активности и да детектира паѓање, развиен од тим на Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ)…

 • Сончево со мала до умерена облачност

  Сончево со мала до умерена облачност

  Времето во земјава ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне ќе има локална појава на пороен дожд и грмежи. УВ=8 Утринската температура ќе…

 • Откриен најголемиот таен глобален заемодавец, поголем од ММФ и Светска банка

  Откриен најголемиот таен глобален заемодавец, поголем од ММФ и Светска банка

  Истражувањата покажале дека кинеските државни банки издале околу една четвртина од вкупните кредити на новите пазари. Ова довело до тоа Кина да стигне на водечката…

 • Експертите шокирани: Овој град целосно го укина јавниот транспорт и го замени со нова услуга

  Експертите шокирани: Овој град целосно го укина јавниот транспорт и го замени со нова услуга

  Инсфил, град во канадската покраина Онтарио, неговиот јавен транспорт целосно го замени со Uber. Необичниот експеримент пред две години започнал сосема случајно во самиот центар…

 • Британија влегува во рецесија во случај Брегзит без договор

  Британија влегува во рецесија во случај Брегзит без договор

  Велика Британија ќе влезе во рецесија во случај да ја напушти Европската унија без договор, објави британската Канцеларија за буџетска одговорност. “Велика Британија ќе влезе…