Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,099.64 -0.2%    GRNT 917.56 -0.21%    KMB 5,421.26 -0.95%    MPT 63,471.43 0.48%    MTUR 5,250.00 -3.67%    RMDEN16 98.50 0%    RMDEN17 98.30 1.34%    STB 1,043.41 -1.58%    TEL 303.00 -2.26%    TNB 17,027.50 -0.48%    

Кредитите и депозитите и натаму бележат раст

Време: 13:01

Датум: април 19, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Депозитите и кредитите и натаму бележат раст. Податоците на Народната банка покажуваат дека вкупните депозити оствариле годишно зголемување од 11,1 отсто, додека кредитите за девет отсто.

Раст е забележан и кај депозитите и кај кредитите и на корпоративниот сектор и на домаќинствата.

Во текот на март на месечна основа кај депозтите има раст од 0,4 отсто во услови на раст кај двата сектора со поизразен придонес на секторот домаќинства.

Во март 2019 година, вкупните депозити на корпоративниот сектор се повисоки за 0,3 отсто на месечно ниво, што произлегува од зголемувањето на долгорочните денарски депозити, краткорочните депозити во странска валута и депозитните пари, што делумно е неутрализиран преку падот на краткорочните депозити во денари и долгорочните депозити во странска валута.

На годишна основа, депозитите на корпоративниот сектор растат со 12,1 отсто, во најголем дел заради зголемувањето на депозитните пари и на краткорочните депозити во странска валута и во денари, при помал, но позитивен придонес и на долгорочните депозити.

Вкупните депозити на домаќинствата, бележат месечен раст од 0,2 отсто, што се должи на зголемувањето на долгорочните депозити во денари и во странска валута и краткорочните депозити во странска валута, во услови на остварен пад кај депозитните пари. Стапката на годишен раст на депозитите на домаќинствата изнесува 8,7 отсто, пред сè како резултат на порастот кај депозитните пари и краткорочните депозити во странска валута, при позитивен придонес и на долгорочните депозити.

Кредитите на корпоративниот сектор, во март 2019 година, забележаа зголемување на месечна основа од еден отсто. Поголемо учество кон месечниот раст имаат кредитите одобрени во странска валута, додека годишниот раст во најголем дел се должи на кредитите одобрени во денари.

Во март 2019 година, вкупните кредити на домаќинствата остварија месечно зголемување, исто така, од еден отсто. Анализирано по валута, нагорните месечни и годишни промени во најголем дел произлегуваат од денарските кредити.

Според намената на кредитите одобрени на физичките лица, овој месец,најзастапената категорија биле потрошувачките кредити, кои бележат месечен раст од 1,2 отсто и годишен раст од 10,9 отсто. Станбените кредити исто така се зголемени за 1,2 отсто на месечна основа, додека годишната стапка на раст кај оваа компонента e непроменета во однос на претходниот месец и изнесува 13,6 отсто. По негативните стапки во претходниот месец, во март, автомобилските кредити забележале месечно и годишно зголемување од 2,3 отсто и 0,4 отсто, соодветно.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Трамп договори нов бизнис: Јапонија купува авиони F-35

  Трамп договори нов бизнис: Јапонија купува авиони F-35

  Американскиот претседател Доналд Трамп изјавил денеска дека Јапонија планира да купи 105 борбени авиони од американскиот производител F-35, што значи дека ова ќе биде најголема флота…

 • МФ: Отсега може да се аплицира за субвенциониран станбен кредит по камата од 2,9%

  МФ: Отсега може да се аплицира за субвенциониран станбен кредит по камата од 2,9%

  Граѓаните отсега можат да аплицираат за новите и подобрени услови за субвенциониран станбен кредит. Со објава на законските измени во Службен весник стапуваат на сила…

 • Колку ќе ја чинат Европската унија новоизбраните пратеници?

  Колку ќе ја чинат Европската унија новоизбраните пратеници?

  Изборите за Европскиот парламент се завршени, а новите пратеници ќе ја чинат Европската унија цело богатство. За пет години, секој од 751 пратеници ќе добие…

 • Европски избори: ЕУ во следниот мандат ќе го водат народната партија и социјалдемократите

  Европски избори: ЕУ во следниот мандат ќе го водат народната партија и социјалдемократите

  Институциите на Европската унија во следниот мандат ќе го водат народната партија и социјалдемократите, но ќе мора да се вклучат и либералите, кои постигнаа голем…

 • Изутринава почувствуван земјотрес во Пехчево

  Изутринава почувствуван земјотрес во Пехчево

  Изутринава бил почувствуван земјотрес во околината на Пехчево со јачина од III степени според Европската макросеизмичка скала. Како што информира Сеизмолошка опсерваторија при Природно-математичкиот факултет…

 • Научниците ја решиja мистеријата: Накитот на Тутанкамон има вонземјанско потекло

  Научниците ја решиja мистеријата: Накитот на Тутанкамон има вонземјанско потекло

  Австралиските истражувачи ја решија загатката што повеќе од 100 години ги интригира научниците. Тие открија дека стаклото откриено во накитот на египетскиот фараон Тутанкамон е…

 • РКЕ првпат ќе ја одреди цената на горивата по новата методологија

  РКЕ првпат ќе ја одреди цената на горивата по новата методологија

  Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) веќе ја усвои новата методологија за пресметка на цените на нафтата и нафтените деривати и почнувајќи од денеска секој понеделник…

 • Променливо облачно со сончеви периоди

  Променливо облачно со сончеви периоди

  Променливо облачно со сончеви периоди и со умерен, во источните делови засилен ветер од југоисточен правец. Попладне ќе има локална појава на пороен дожд и…

 • МЗШВ: Се укинува забраната за увоз на коскесто овошје од државава во Руската федерација

  МЗШВ: Се укинува забраната за увоз на коскесто овошје од државава во Руската федерација

  Федералната служба за ветеринарен и фитосанитарен надзор на Руската федерација од понеделник целосно ја укинува забраната за увоз на коскесто овошје. Конкретно, од понеделник од…

 • Трамп за секунда остана без милијарди долари

  Трамп за секунда остана без милијарди долари

  Судот и нареди на администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп да престане со користење на парите од фондот на Министерството за одбрана за изградба на…