Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,953.32 -0.36%    BESK 7,864.14 -3.73%    ERMT 197.00 0%    GRNT 898.32 0.37%    KMB 5,432.66 0.4%    MPT 63,052.61 0.54%    OKTA 4,750.00 0.42%    RZIT 20.00 0%    RZUG 12.00 0%    SBT 2,592.06 9.02%    STB 1,196.43 0.83%    STBP 790.00 -16.75%    STIL 103.00 0%    TETE 2,424.27 4.72%    TNB 16,388.19 -2.45%    TTK 1,455.99 -2.93%    UNI 2,250.00 0%    ZPKO 1,851.00 2.83%    

Помали трговски трошоци и зголемента ефикасност на транспортот во Западен Балкан со помош од Светска банка

Време: 09:47

Датум: април 19, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Новиот Проект за олеснување на трговијата и транспортот во Западен Балкан ќе ги намали и времето и трошоците за трговија во регионот на Западен Балкан. Проектот во вредност од 90 милони долари, што претставува прва фаза од повеќефазниот пристап во вредност од 140 милиони долари, беше одобрен денес од страна на Бордот на директори на Светска банка.

Проектот ќе го финансира дизајнот, развојот и имплементацијата на иницијативи за подобрување на транспаретноста и интегритетот, пониски трансакциски трошоци, подобрување на меѓуагенциската координација и намалување на времето потребно за прекугранична трговија.

„Доцнењата на граничните премини во земјите на Западен Балкан се пет пати подолги отколку во повеќето земји на Европската Унија и камионите во регинот секоја година поминуваат околу 26 милиони часови на премините– што е еднакво на скоро 3,000 години“, вели Линда Ван Гелдер, регионален директор на Светска банка за Западен Балкан.

Овој проект ќе обезбеди вкупно 140 милиони долари за шесте регионални земји учесници од Западен Балкан, со тоа што првата фаза ќе обезбеди финансирање за Србија (40 милини долари), Северна Македонија (30 милиони долари) и Албанија (20 милиони долари). Со проектот е предвидено да се намалат годишните трошоци за увоз и извоз за повеќе од 10 проценти.

Иако извозот од Западен Балкан може да влезе во Европската Унија без тарифи, само 10-20 проценти од компаниите во регионот се извозници. Усогласеноста со процедурите – вклучително инспекциите и царината – и времето поминато на границите и премините ја намалува ефикасноста, ги зголемува трошоците и ја попречува трговијата. Во Албанија, на пример, 87 проценти од компаниите продаваат само на домашниот пазар, 10 проценти извезуваат во ЕУ и само 3 проценти продаваат на останатите земји од Западен Балкан. Овој проект има за цел да ја зголеми регионалната трговија преку намалување на нетарифните мерки, времето потребно за царинење на производите и севкупните трошоци за трговија.

Проектот за олеснување на трговијата и транспортот во Западен Балкан ќе помогне во олеснување на движењето на производи низ регионот преку воведување на Национален едношалтерски систем, поврзувајќи ги клучните агенции со цел намалување на времето за увоз и извоз преку дигитализација на царините, подобрување на инфраструктурата на граничните премини и инсталирање на клучна технологија, како што се Интелигентен транспортен систем (ITS) и Управување на поморскиот сообраќај и информатички систем (VTMIS).

„Преку подобрување на инфраструктурата, воведување на нови технологии и зголемување на координацијата меѓу агенциите, проектот ќе ја поттикне трговијата и растот во целиот регион“, вели Ван Гелдер. „Проектот, исто така, ќе ги намали емисиите на стакленички гасови за околу 30,000 тони, преку намалување на времето на работа на возилата во место, инсталација на соларни панели на царинските објекти и нови дрва околу местата за паркинг“.

Други еколошки придобивки од проектот влучуваат и помалку користење на хартија преку дигитализација, зголемената енергетска ефикасност во новите и обновени објекти и воведување на систем на рано предупредување во надгледувањето на ризиците од климатските промени и предвидување трговски прекини на патната мрежа.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Америка не се откажува, сака да отвори конзулат на Гренланд

  Америка не се откажува, сака да отвори конзулат на Гренланд

  Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп планира да отвори американски конзулат на Гренланд, во услови на растечки стратешки и економски интерес на данската територија. Во…

 • Берба и откуп на споредни шумски плодови – макотрпна, но исплатлива сезонска работа

  Берба и откуп на споредни шумски плодови – макотрпна, но исплатлива сезонска работа

  Сезоната на зреење боровинки, малини, капини, како и останати споредни шумски плодови е во полн ек, а голем број граѓани со години летото го минуваат…

 • Претпладне сончево, попладне можен пороен дожд

  Претпладне сончево, попладне можен пороен дожд

  Времето претпладне ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Во попладневните часови облачноста ќе се зголемува, особено во западните и северните…

 • IFO: Брегзит без договор најтешко би ја погодил Ирска, некои земји ќе профитираат

  IFO: Брегзит без договор најтешко би ја погодил Ирска, некои земји ќе профитираат

  Брегзит без договор најтешко ќе ја погоди ирската економија, покажуваат резултатите на истражувањето на германскиот институт IFO. Нивото на економски напредок, во случај на таканаречениот…

 • Анализа: сите македонски министри за финансии – кој сè досега ги чуваше државните пари?

  Анализа: сите македонски министри за финансии – кој сè досега ги чуваше државните пари?

  Премиерот ја предлага основачката на Grouper, Нина Ангеловска, за министерка за финансии. Таа има 30 години, но сепак не е најмладиот кој би седнал во…

 • Нотарската комора потпиша договор за меѓународна соработка со германските нотари

  Нотарската комора потпиша договор за меѓународна соработка со германските нотари

  Договор за меѓународна соработка денеска во Берлин потпишаа Нотарската комора на Република Северна Македонија и Федералната комора на нотарите на Германија. Целта на потпишувањето на…

 • Биткоинот е поефикасен за плаќање данок од банкарските картички

  Биткоинот е поефикасен за плаќање данок од банкарските картички

  Евн Кун, ко-основачот на крипто берзата Coinberry со седиште во Торонто, тврди дека биткоинот (BTC) е поефикасен за плаќање данок од банкарските картички. Како што објави…

 • Лидерите на најразвиените земји на Г7 самитот во Франција за глобалната економија

  Лидерите на најразвиените земји на Г7 самитот во Франција за глобалната економија

  Претседателот на САД, Доналд Трамп и другите лидери на најразвиените земји во светот ќе го отворат годинешниот самит на групата седум (Г7) во Бијариц, Франција,…

 • Лозарите од Тиквешијата од денес на протест за реални откупни цени на грозјето

  Лозарите од Тиквешијата од денес на протест за реални откупни цени на грозјето

  Незадоволни од винарските визби лозарите од Тиквешијата одлучија од денес да излезат на протести. Регионалното здружение „Напредни лозари“ од Кавадарци протестот го закажа за вечер…

 • Во јуни 86,4 проценти од потрошената струја од домашно производство

  Во јуни 86,4 проценти од потрошената струја од домашно производство

  Струјата произведена во домашните капацитетите во јуни годинава учествува со 86,4 проценти во вкупната потрошувачка на електрична енергија, објави денеска Државниот завод за статистика. Во…