Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,076.22 0.34%    AMEH 500.00 -18.7%    CKB 700.00 0%    FERS 80,000.75 0.76%    GRNT 920.00 0.48%    KJUBI 1,598.00 1.01%    KMB 5,495.20 0.32%    MKSD 227.00 2.76%    MPT 62,570.49 1.05%    MTUR 5,450.00 0%    OKTA 5,132.00 -2.99%    PKB 10,000.00 -15.54%    POPK 24.00 -4%    RZIN 101.00 0%    RZLE 19.00 0%    RZLV 82.00 0%    SBT 2,358.00 2.97%    STB 1,011.09 0.98%    STIL 120.23 1.68%    TEL 310.12 0.45%    TETE 2,477.00 3.17%    TKVS 5,369.69 1.31%    TNB 17,155.48 0.36%    TTK 1,302.00 -0.89%    

Carlsberg ја продаде компанијата E.C.Dahls

Време: 14:20

Датум: април 18, 2019

Категорија: КОМПАНИИ

Данскиот Carlsberg, третата најголема пиварница во светот, ја продаде фирмата E.C.Dahls во норвешки Трондхем за 75 милиони и 900 илјади евра на конзорциум на норвешки компании.

– Продажбата е во согласност со проценката на Carlsberg групата за намалување на трошоците на несуштинските имоти и средства и создавање предуслов за раст на основниот бизнис, се вели во соопштението од Carlsberg по повод продажбата во Трондхем, каде што данската пиварница ќе ја задржи пивницата E.C.Dahlsa, а самата фабрика според најавеното ќе продолжи со производство на сегашниот асортиман на крафт пиво со нов сопственик.

Според споменатото образложение, Carlsberg се повлекува од норвешкото производство на крафт пиво за да ја зајакне својата позиција во пласман на “традиционалното” пиво. Новите сопственици на E.C.Dahls се NorgesGruppen, Kjeldsberg и Heimdal Gruppen.

Извршниот директор на Carlsberg, Хајне Далсгард истакнува дека компанијата постојано пристапува кон новите вреднувања на своите средства со цел да се намалат трошоците и дополнително да се дисциплинира текот на парите во групата.

Објаснувајќи ја одлуката да се задржи споменатиот паб во Трондхем, Далсгард навел дека покрај за бизнискако ја зачувале и поради културни причини бидејки е еден од симболите на тој град и дополнително ќе се подобри како место за собирање на домашни и странски туристи.

Продажбата на E.C.Dahls следела по објавувањето на големите инвестиции на Carlsberg во Франција и Кина. Во Франција, данскиот гигант ќе инвестира 100 милиони евра во пиварата Kroneneburg во Обернаиу, додека пенетрацијата на кинескиот пазар започнала со инвестирање во Jing-A пиварата во износ кој Carlsberg и партнерите не го споделиле со јавноста.

Минатата година Carlsberg заврши со вкупен приход од осум милијарди евра и профит од 717 милиони евра. Споредено со 2017 година растот на приходите изнесувал 6,5%, а профитот е зголемен за девет проценти.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Кинески авио-превозник бара оштета од Boing

  Кинески авио-превозник бара оштета од Boing

  China Eastern Airline соопшти денеска дека има поднесено формално барање кое од Boing бара оштета за загубата поради “приземјувањето” на Boing 737 Max. “Приземјувањето на авионот…

 • Apple ќе плати преголема цена поради американските санкции за Huawei

  Apple ќе плати преголема цена поради американските санкции за Huawei

  Apple би можел да има големи проблеми поради ставањето на Huawei на црната листа на Америка. Имено, светските пазари на капитал нервозно реагирале по блокирањето на…

 • Макпетрол АД Скопје ја пушти во употреба целосно обновената бензинска станица во Куманово

  Макпетрол АД Скопје ја пушти во употреба целосно обновената бензинска станица во Куманово

  Макпетрол АД Скопје продолжува да инвестира во сопствените капацитети и истовремено продолжува и понатаму со зацртаниот инвестициски циклус. При тоа, со постојана тимска работа на…

 • Макпетрол ги објави новите малопродажни цени на одделни нафтени деривати

  Макпетрол ги објави новите малопродажни цени на одделни нафтени деривати

  „Макпетрол“ АД Скопје ги информира своите потрошувачи и пошироката јавност за новите малопродажните цени на одделни нафтени деривати кои ќе важат на бензинските станици на…

 • Најголем историски пад на акциите на Deutshe Bank

  Најголем историски пад на акциите на Deutshe Bank

  Акциите на Deutshe Bank денес паднаа за три отсто, достигнувајќи најниска вредност досега, неколку дена пред годишната конференција. Продажбата на акции беше резултат на афера,…

 • Човечките ресурси се катализатори на позитивните трансформации во работната средина

  Човечките ресурси се катализатори на позитивните трансформации во работната средина

  Стареењето на работната сила, предизвиците наспроти уникатните можности што ги носи демографската промена на населението опсервирано од корпоративните елементи, беше тема на предавањето на д-р…

 • Tesla Motors има пари за уште само десет месеци?

  Tesla Motors има пари за уште само десет месеци?

  Извршниот директор на производителот на електрични автомобили Tesla Motors, Елон Маск, изјавил на неговите работници дека Tesla ќе остане без пари за десет месеци ако не…

 • FBI покренале истрага против Johnson&Johnson, Siemens, GE и Philips

  FBI покренале истрага против Johnson&Johnson, Siemens, GE и Philips

  FBI започнале истрага против корпоративните гиганти Johnson&Johnson, Siemens, GE и Philips, поради сомнение дека поткупиле бразилски функционери во случајот во врска со продажбата на медицинска опрема,…

 • Официјална Реакција на Huawei за најавите од Google

  Официјална Реакција на Huawei за најавите од Google

  Официјална изјава на Huawei Huawei направи значителен придонес во развојот на Андроид низ целиот свет. Како еден од клучните глобални партнери на Андроид, ние тесно соработуваме…

 • Пивара Скопје воведува нова категорија пијалаци на пазарот

  Пивара Скопје воведува нова категорија пијалаци на пазарот

  Strongbow и Apple Bandit – ново природно сајдер освежување од Пивара Скопје Пивара Скопје на пазарот лансираше нова категорија пијалаци – САЈДЕР. Сајдерот е еден…