Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,310.00 0.63%    BESK 8,730.00 -3%    GRNT 832.42 0.19%    KMB 5,264.58 -0.83%    MPT 52,500.00 0.04%    MTUR 5,249.25 -0.01%    OHB 6,077.33 -1.18%    OKTA 4,295.55 -1.64%    SPAZ 18,000.00 0%    STB 1,142.25 -0.24%    TEL 299.11 -0.3%    TNB 15,965.40 0.95%    

Цената на нафтата се зголемила за повеќе од 30 отсто од почетокот на годината

Време: 13:00

Датум: април 15, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Минатата недела цените на нафтата повторно се зголемија на светските пазари. Црното злато сега има најголема вредност оваа година, и сега е на ниво како во ноември 2018 година

Како резултат на зголемувањето на цените е намалување на понудата од Венецуела, Иран и Либија.

На пазарот во Лондон, цените за барел пораснаа за 1,7 отсто на 71,55 долари минатата недела, додека на американскиот пазар барелот пораснаа за 1,3 отсто на 63,89 американски долари.

Од почетокот на годината, цената на нафтата се зголеми за повеќе од 30 отсто и на тој начин достигна највисоко ниво од почетокот на ноември 2018 година, што најмногу благодарение на намаленото производство од страна на Организацијата на земји извознички на нафта (ОПЕК).

Оваа организација, заедно со државните независни производители на чело со Русија, се придржува до минатогодишниот договор за намалување на производството за 1,2 милиони барели дневно, што има влијание врз растот на цените.

Цените на нафтата се зголемуваат поради санкциите на САД за нафтениот сектор во Иран и Венецуела, што дополнително го ограничува снабдувањето на пазарите.

Понудата на пазарите, исто така, може да се намали поради конфликтот во Либија помеѓу меѓународно признатата либиска влада и бунтовничките сили.

Шефот на либиската национална нафтена компанија предупреди на крајот од минатата недела дека обновените борби може целосно да го блокираат производството на сурова нафта во таа земја.

Од друга страна, најновите податоци од Кина даваат надеж дека втората најголема економија во светот би можела да се стабилизира по долг период на забавување на растот.

И тоа би можело да ја поддржи побарувачката, имајќи предвид дека Кина е најголемиот потрошувач на суровини во светот.

“Развојот на геополитичката ситуација може да поттикне раст на цената на нафтата, можеби и над 80 долари ова лето”, пишуваат аналитичарите на “RBC Capital Markets”.

 

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Катастрофални капитални инвестиции – за три месеци потрошени само 6%

  Катастрофални капитални инвестиции – за три месеци потрошени само 6%

  Продолжува катастрофалната реализација на капиталните инвестиции. Во првиот квартал биле потрошени само 6.21% од планираните пари за цела година. За да се оствари проекцијата реализацијата…

 • НБРМ го усвои Годишниот извештај и Извештајот за ризиците во банкарскиот систем на земјава за 2018 година

  НБРМ го усвои Годишниот извештај и Извештајот за ризиците во банкарскиот систем на земјава за 2018 година

  Советот на Народната банка денес одржа редовна седница, на која беше разгледан и усвоен Годишниот извештај за 2018 година. Притоа беше нагласено дека и во…

 • Светот во 2018 година остана без 12 милиони хектари тропска шума

  Светот во 2018 година остана без 12 милиони хектари тропска шума

  На земјата во 2018 година исчезнале повеќе од 12 милиони хектари тропски шуми, што е површина колку Никарагва, објавил Институтот за природни ресурси во светот…

 • За Велигденските празници ПОЦ ќе им овозможи бесплатен паркинг на граѓаните

  За Велигденските празници ПОЦ ќе им овозможи бесплатен паркинг на граѓаните

  По повод претстојните Велигденски празници, од Јавното претпријатие „Паркинзи на Општина Центар“ (ПОЦ) информираат дека од 26 (петок) до 29 април (понеделник) паркиралиштата со кои…

 • Амбулантите ќе работат 24 часа за време на празниците

  Амбулантите ќе работат 24 часа за време на празниците

  Во текот на престојните празнични денови службите на Здравствен дом Скопје ќе обезбедуваат 24 часовна здравствена заштита преку дежурните ноќни пунктови во Поликлиника Идадија, Ченто,…

 • До 30 јуни бесплатно приклучување на парно греење

  До 30 јуни бесплатно приклучување на парно греење

  До 30 јуни годинава, „Снабдување со топлина Балкан Енерџи“ повторно нуди можност за бесплатно приклучување на системот за централното греење. Акцијата, како што соопшти компанијата,…

 • Адолф Хитлер избегал и живеел во Аргентина?

  Адолф Хитлер избегал и живеел во Аргентина?

  ФБИ испитува информации според кои нацистичкиот лидер Адолф Хитлер можеби не умрел на 30 април 1945 година, туку, наводно избегал во Аргентина со подморница. ФБИ…

 • Грета Тунберг фаворит за освојување на Нобеловата награда за мир

  Грета Тунберг фаворит за освојување на Нобеловата награда за мир

  Бидејќи инспирирала илјадници луѓе од целиот свет да протестираат поради климатските промени, шведската тинејџерка Грета Тунберг стана фаворит за освојување на Нобеловата награда за мир…

 • Тркалезна маса за економската иднина на земјава

  Тркалезна маса за економската иднина на земјава

  Во организација на Институтот за стратегија и развој (ИСД), денеска во Скопје ќе се одржи тркалезна маса на тема „Економските предизвици и ефекти од евроатланските…

 • Сончево со мала до умерена облачност

  Сончево со мала до умерена облачност

  Времето во земјава сончево со мала до умерена облачност. Попладне на места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, и услови за изолирана појава…