Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,310.00 0.63%    BESK 8,730.00 -3%    GRNT 832.42 0.19%    KMB 5,264.58 -0.83%    MPT 52,500.00 0.04%    MTUR 5,249.25 -0.01%    OHB 6,077.33 -1.18%    OKTA 4,295.55 -1.64%    SPAZ 18,000.00 0%    STB 1,142.25 -0.24%    TEL 299.11 -0.3%    TNB 15,965.40 0.95%    

Федерацијата на индустрии на Грција задоволна од посетата на Скопје

Време: 11:27

Датум: април 13, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Сметавме дека е од голема важност и да бидеме таму и да го поддржиме премиерот во неговиот конкретен потег да го посети Скопје и учествувавме со голем број бизниси, вели потпретседателот на Федерацијата на индустрии на Грција, Јанис Ставру за неодамнешното патување на Алексис Ципрас во Северна Македонија.

Претседателот на федерацијата Атанасиос Савакис и потпретседателот Јанис Ставру беа дел од грчката бизнис делегација што го посети Скопје, а на брифинг во Здружението на странски дописници во Грција, ги пренесоа нивните впечатоци од разговорите кај нас, но говореа и за перспективите што се отвораат за двете земји на економско ниво по Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина.

-Федерацијата, исполнувајќи ја нејзината институционална улога го следеше премиерот на неговото бизнис патување во Скопје, бидејќи сметаме дека е обврска на сериозна институционална организација да го следи Премиерот -кој и да е Премиер -во политичкиот и економскиот потег што го прави. Имаме целосно спротивен став со оние кои рекоа дека не сакаат да одат, а тие работи ги кажуваат бидејќи станува збор за предизборен период, објаснува потпретседателот на Федерацијата.

И претседателот и потпретседателот, без политички да го коментираат Договорот од Преспа, велат дека од економски аспект е позитивна разврска бидејќи се трга пречка во билатералните односи.

-Патувањето, од политичка страна сметаме дека е особено важно бидејќи тргнуваме од размислувањето дека Договорот од Преспа е нешто што требаше да се случи. Требаше ова отворено прашање што толку години го имавме со северниот сосед да се реши. Беше прашање кое ги ограничуваше дипломатските односи, но и општо сликата за Грција на целиот Балкан. Според тоа, патувањето, од политичка страна беше успешно. Од економска страна, да бидеме искрени, мислам дека никој не очекуваше дека ќе се склучеа огромни економски зделки или компаниите кои што се веќе активни таму дека ќе склучеа нови зделки, вели потпретседателот на Федерацијата во разговор со странските дописници во Грција.

– Суштината е една, зделките или беа направени или ќе се склучат во иднина, но од моментот кога почнуваат да се создаваат канали на комуникација и рамки на соработка, кои се попријателски во споредба со минатото, сметам дека е позитивно. Она што во суштина е важно е она што континуирано го кажувавме, и без да го оценуваме договорот на политичко ниво, туку на економско ниво, дека треба да се отстрани било која пречка што постои за бизнисите и создавање бизнис односи и дополнителен развој на екстровертноста, особено во држави во кои едниот пазар се смета за природно продолжение на другиот, коментира претседателот на Федерацијата, Савакис.

Потпретседателот, Јанис Ставру, вели дека кога постои особено позитивен пречек од другата страна се поставува основа за подобра дополнителна соработка. Потенцира дека пазарот на Северна Македонија е мал и не нуди некои големи можности, но како земја има и свои предности.

– Северна Македонија има некои особено важни предности. На пример има особено високо ниво на човечки ресурси во техничките области. Порано, факултетите во Скопје се сметаа за многу добри факултети во тогашна Југославија. Исто така постои уште еден феномен. Многу технички компании што работата во Скопје имаат работа во целиот свет. Знаеме за случаи во кои грчки компании преку технички канцеларии во Скопје, добиле работа во Либан или во други држави. Имаат човечки капитал кој е особено значаен и може да понуди помош во екстровертноста и во ширењето на бизнисите во трети земји поради вештините што се развиени, објаснува Ставру.

Од Федерацијата, во одговор на дописничката на МИА од Атина, изразуваат оптимизам дека конечно ќе биде исполнето нивното долгогодишно барање за потпишување договор меѓу двете земји за избегнување на двојното оданочување.

-Првата работа што ние ја кажавме по договорот, кога сите се караа дали е добар или лош, рековме дека треба да се склучи спогодба за избегнување на двојното оданочување за грчките бизниси да работата правилно и да се создаде БДП меѓу двете земји, вели Савакис и додава дека тоа е билатерална одлука и се однесува на министерствата за финансии на двете земји.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Катастрофални капитални инвестиции – за три месеци потрошени само 6%

  Катастрофални капитални инвестиции – за три месеци потрошени само 6%

  Продолжува катастрофалната реализација на капиталните инвестиции. Во првиот квартал биле потрошени само 6.21% од планираните пари за цела година. За да се оствари проекцијата реализацијата…

 • НБРМ го усвои Годишниот извештај и Извештајот за ризиците во банкарскиот систем на земјава за 2018 година

  НБРМ го усвои Годишниот извештај и Извештајот за ризиците во банкарскиот систем на земјава за 2018 година

  Советот на Народната банка денес одржа редовна седница, на која беше разгледан и усвоен Годишниот извештај за 2018 година. Притоа беше нагласено дека и во…

 • Светот во 2018 година остана без 12 милиони хектари тропска шума

  Светот во 2018 година остана без 12 милиони хектари тропска шума

  На земјата во 2018 година исчезнале повеќе од 12 милиони хектари тропски шуми, што е површина колку Никарагва, објавил Институтот за природни ресурси во светот…

 • За Велигденските празници ПОЦ ќе им овозможи бесплатен паркинг на граѓаните

  За Велигденските празници ПОЦ ќе им овозможи бесплатен паркинг на граѓаните

  По повод претстојните Велигденски празници, од Јавното претпријатие „Паркинзи на Општина Центар“ (ПОЦ) информираат дека од 26 (петок) до 29 април (понеделник) паркиралиштата со кои…

 • Амбулантите ќе работат 24 часа за време на празниците

  Амбулантите ќе работат 24 часа за време на празниците

  Во текот на престојните празнични денови службите на Здравствен дом Скопје ќе обезбедуваат 24 часовна здравствена заштита преку дежурните ноќни пунктови во Поликлиника Идадија, Ченто,…

 • До 30 јуни бесплатно приклучување на парно греење

  До 30 јуни бесплатно приклучување на парно греење

  До 30 јуни годинава, „Снабдување со топлина Балкан Енерџи“ повторно нуди можност за бесплатно приклучување на системот за централното греење. Акцијата, како што соопшти компанијата,…

 • Адолф Хитлер избегал и живеел во Аргентина?

  Адолф Хитлер избегал и живеел во Аргентина?

  ФБИ испитува информации според кои нацистичкиот лидер Адолф Хитлер можеби не умрел на 30 април 1945 година, туку, наводно избегал во Аргентина со подморница. ФБИ…

 • Грета Тунберг фаворит за освојување на Нобеловата награда за мир

  Грета Тунберг фаворит за освојување на Нобеловата награда за мир

  Бидејќи инспирирала илјадници луѓе од целиот свет да протестираат поради климатските промени, шведската тинејџерка Грета Тунберг стана фаворит за освојување на Нобеловата награда за мир…

 • Тркалезна маса за економската иднина на земјава

  Тркалезна маса за економската иднина на земјава

  Во организација на Институтот за стратегија и развој (ИСД), денеска во Скопје ќе се одржи тркалезна маса на тема „Економските предизвици и ефекти од евроатланските…

 • Сончево со мала до умерена облачност

  Сончево со мала до умерена облачност

  Времето во земјава сончево со мала до умерена облачност. Попладне на места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, и услови за изолирана појава…