Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,103.61 -1.49%    GRNT 942.01 0.23%    KMB 6,479.99 -0.68%    MPT 55,273.88 -1.35%    MTUR 4,400.00 0%    OKTA 3,304.96 0.15%    REPL 83,000.00 -0.6%    STB 1,039.19 1.34%    TEL 293.00 0%    TNB 15,798.82 0.81%    UNI 1,803.66 -4.32%    

Xiaomi влегува на пазарот на автомобили

Време: 12:59

Датум: април 8, 2019

Категорија: АВТОБИЗ

Паметните телефони, компјутери, нараквици, скутери и сите други видови на паметни домашни производи, се уреди кои Xiaomi веќе ги произведува, а сега, после партнерството со производителот на автомобили Bestune, кинеската компанија презема храбар чекор и почнува со продажба на сопствен автомобил, SUV.

Xiaomi секогаш открива нови производи кои се во различни категории, па некако се очекуваше дека порано или подоцна ќе влезат и во светот на автомобилите. Компанијата го прави ова со помош на Bestune, со што ќе лансира SUV под сопствен бренд – Redmi, и се очекува дека тоа да биде најдобар електричен автомобил.

Ова е новата верзија на SUV Bestune T77, кој беше претставен минатата година на саемот на автомобили во Пекинг. По што ќе се разликува новиот модел, се уште не знаеме, но можеме да очекуваме дека ќе користитат MIUI интерфејс, како и свои апликации или виртуелен асистент Xiao AI. Со цел точно да знаеме на кој начин Xiaomi ќе го модифицира ова возило, ќе чекаме официјална презентација.

Bestune T77 е SUV со 143 KS и максимален вртежен момент од 204 Nm и 1,2-литарски турбо бензински мотор. Моменталниот Bestune T77 е достапен во шест верзии, со почетна цена од околу 13.000 долари. Не знаеме дали возилото ќе пристигне во Европа или Северна Америка, но во секој случај нема да дојде со таква конкурентна цена.

Со овој потег, покрај влегувањето на пазарот на автомобили, Xiaomi сака да го зголеми својот бренд Redmi, кој беше претставен како независна дивизија на почетокот на оваа година со лансирањето на Redmi Note 7.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Продажбата на автомобили во Германија потона за 38 проценти

  Продажбата на автомобили во Германија потона за 38 проценти

  Регистрацијата на нови автомобили во Германија во март паднала за дури 38 проценти, на 215.199, под влијание од кризата со пандемијата од коронавирусот, објави германската…

 • Продажбата на BMW падна за повеќе од 20 проценти

  Продажбата на BMW падна за повеќе од 20 проценти

  Од јануари до крајот на март, германскиот производител на автомобили BMW продал 20,6 проценти помалку автомобили. Пандемијата на коронавирусот доведе до паѓање на продажбата во…

 • Долга традиција на електрични автомобили на Opel

  Долга традиција на електрични автомобили на Opel

  Е-пионери: предците на Opel Corsa-e и Grandland X плаг-ин хибрид Од 1968 година: повеќе од пет децении истражување на електричните погонски системи Пред своето време:…

 • Само еден процент од возилата на патиштата во Европа во 2018 година биле електрични

  Само еден процент од возилата на патиштата во Европа во 2018 година биле електрични

  Наспроти растот на новопродадени возила со алтернативен погон во Европа нивниот удел на патиштата во 2018 година е само 3,8 проценти. Од нив 0,7 проценти…

 • Fiat сака да ги отвори фабриките во Италија

  Fiat сака да ги отвори фабриките во Италија

  Фабриката за автомобили Fiat Chrysler сака да го продолжи производството во три фабрики во Италија веќе од наредната недела ако за тоа добие дозвола од…

 • Година на легендите: Opel Ascona и Manta имаат по 50 години

  Година на легендите: Opel Ascona и Manta имаат по 50 години

  Автомобил од соништата: прекрасната Manta се појави на пазарот во 1970 година Сеопфатнa: Ascona како спортска лимузина и лајфстајл караван пристигна истата година Стратегија: Opel…

 • Совети за дезинфекција на возилата

  Совети за дезинфекција на возилата

  Коронавирусот не е шега, па затоа почитувајте ги мерките за заштита. Дезинфекцијата е клучна за спречување на ширењето на коронавирусот. Како што редовно треба да…

 • Електричен автомобил за секого: Новата Opel Corsa-e за 29.900 евра во Германија

  Електричен автомобил за секого: Новата Opel Corsa-e за 29.900 евра во Германија

  Шеста генерација на Corsa: со електричен домет на возење до 337 километри (WLTP) Атрактивни лизинг каматни стапки во Германија: Corsa-e достапна од 299 евра месечно…

 • Во јануари увезени само 1.200 половни возила – данокот го урна узозот

  Во јануари увезени само 1.200 половни возила – данокот го урна узозот

  Во јануари годинава се увезени вкупно 1.813 возила во земјава од кои само 1.224 биле половни автомобили – покажувата податоците на Царинската Управа. Бројките покажуваат…

 • За овој единствен модел на Ferrari бараат вистинско мало богатство

  За овој единствен модел на Ferrari бараат вистинско мало богатство

  Во прашање е моделот Ferari Enzo… Прекрасниот Ferrari Enzo од 2004 година е пуштен во продажба и цената му е 2 милиони долари. #Ferrari #Enzo Number 2…