Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,076.22 0.34%    AMEH 500.00 -18.7%    CKB 700.00 0%    FERS 80,000.75 0.76%    GRNT 920.00 0.48%    KJUBI 1,598.00 1.01%    KMB 5,495.20 0.32%    MKSD 227.00 2.76%    MPT 62,570.49 1.05%    MTUR 5,450.00 0%    OKTA 5,132.00 -2.99%    PKB 10,000.00 -15.54%    POPK 24.00 -4%    RZIN 101.00 0%    RZLE 19.00 0%    RZLV 82.00 0%    SBT 2,358.00 2.97%    STB 1,011.09 0.98%    STIL 120.23 1.68%    TEL 310.12 0.45%    TETE 2,477.00 3.17%    TKVS 5,369.69 1.31%    TNB 17,155.48 0.36%    TTK 1,302.00 -0.89%    

Шест совети како да создадете личен бренд

Време: 10:27

Датум: март 29, 2019

Категорија: КАРИЕРА

Сакате да покренете личен бренд и да зачекорите во успех? Обидете се со следниве одлични совети!

Ако сте често на интернет, почнете да размислувате како да развиете свој личен бренд што верно ќе ве претставува! Зошто?

Емили Де Ла Круз, стратег за личнo брендирање и основач на “The Branding Muse” објаснила вака: “Конкуренцијата е жестока, а информациите се лесно достапни. Луѓето пред да се одлучат да работат со вас, најверојатно прво ќе проверат на интернет. Но, без личен бренд какви релевантни информации ќе пронајдат? Личниот бренд може да ви понуди многу подобра бизнис позиција отколку што може да се очекува без него. Во градење на личен бренд свесно и стратешки создавате непосредна конкурентска предност во однос на своите конкуренти”.

Де ЛА Круз сподели некои интересни совети во интервјуто за Refinery29 на тема лично брендирање, од кои шест од нив ќе ги издвоиме..

1. Личното брендирање не е само за некој што работи во медиум или слична индустрија
Столари, адвокати, организатори на свадби – секој треба да размислува за сопствен бренд. Сите професии можат да имаат корист и на тој начин да се прошири влијанието, изложувањето, па дури и да се развијат различни видови на приходи, како говорник и советник.

2. Ако имате профил на Фејсбук, Твитер и Инстаграм, веќе сте ги поставиле темелите за вашиот личен бренд
Читајте стари објави и по детална анализа, издвојте ги најдобрите и на тој начин одредете ја вашата публика и цел.

3. Бидете подготвени да инвестирате во вашиот бренд
Советници, веб-дизајнери, фотографи, креативни директори или новинари никогаш не се доволно! Тие навистина можат да ви помогнат.

4. Имајте граници
Вашиот онлајн бренд е професионална алатка, па не треба премногу да го допирате вашиот приватен живот. Вашиот животен стил нека биде јавен, а приватната сфера лична.

5. Подршката е важна
Ако имате многу следбеници и многу активна публика, исто така треба да имате многу допаѓања кои би можеле да се претворат во пари.

6. Бидете искрени во вашата онлајн презентација
Не глумете тоа што не сте – вистината кога тогаш ќе се открие.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • 7 корисни совети за располагање со парите

  7 корисни совети за располагање со парите

  За речиси 15 години работа во финансиските одделенија на компаниите како што се Blackstone и Morgan Stanley, Зак Фриедман од прва рака видел како компании можат…

 • 6 особини на ментално силните луѓе

  6 особини на ментално силните луѓе

  Сталоженоста и менталната сила се премногу потребни доблести за опстанок во ова време, каде мултитаскингот е задолжителен, а слободното време речиси непостоечка категорија. Иако на…

 • Изненадувачки заклучок: Жените немаат корист од тоа да им се жени шефици

  Изненадувачки заклучок: Жените немаат корист од тоа да им се жени шефици

  Истражување објавено во списанието European Sociological Review покажало како “значителен родов јаз во платите” постои и кога жените се во лидерски позиции во компаниите. Во студијата…

 • Бил Гејтс: Ова се трите клучни вештини за успех во иднината (видео)

  Бил Гејтс: Ова се трите клучни вештини за успех во иднината (видео)

  Легендарниот технолошки претприемач, ко-основач на Microsoft и еден од најбогатите луѓе во светот, Бил Гејтс е опседнат со иднината. Често работи со пронаоѓачи и визионери, чита…

 • За што служи професионалната ориентација?

  За што служи професионалната ориентација?

  Големите животни одлуки, исто така, бараат висок ризик. Не е случајно што дури и во раните тинејџерски денови се јавува несигурност и конфузија. За правилен…

 • 7 чекори кои ќе ви помогнат да излезете надвор од вашата комфорна зона

  7 чекори кои ќе ви помогнат да излезете надвор од вашата комфорна зона

  Излегувањето од нашата “комфорна зона” е нешто со кое сите се соочуваме во животот. Од качување на велосипед без помошни тркала, нова училишна средина, нова…

 • Решете го стресот на работа со овие едноставни трикови!

  Решете го стресот на работа со овие едноставни трикови!

  Овие совети ќе ви помогнат да не се нервирате премногу на работното место… Три четвртини од жените чувствуваат стрес на работното место и сметаат дека…

 • Како да напишете e-mail на кој ќе ви одговорат и најзафатените луѓе?

  Како да напишете e-mail на кој ќе ви одговорат и најзафатените луѓе?

  Испраќање на “ладен e-mail” може да ве доведе до нов клиент, вработен или дури до нова работа. Сепак, како што веројатно знаете од искуство, обид…

 • Можеби мислевте дека сте вредни, но работата за време на викенд има негативни последици!

  Можеби мислевте дека сте вредни, но работата за време на викенд има негативни последици!

  Истражувањата покажале дека не е добро да работите во неработните денови… Одењето на работа за време на викендите за никого не е среќна опција. Додека…

 • Instagram инфлуенсерите го уништуваат јавниот простор

  Instagram инфлуенсерите го уништуваат јавниот простор

  Проблемите кои инфлуенсерите ги прават кога се во прашање јавни и приватни простори, најдобра илустрација е една приказна од 2018 година, кога фармата Bogle Seeds мораше…