Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Шест совети како да создадете личен бренд

Време: 10:27

Датум: март 29, 2019

Категорија: КАРИЕРА

Сакате да покренете личен бренд и да зачекорите во успех? Обидете се со следниве одлични совети!

Ако сте често на интернет, почнете да размислувате како да развиете свој личен бренд што верно ќе ве претставува! Зошто?

Емили Де Ла Круз, стратег за личнo брендирање и основач на “The Branding Muse” објаснила вака: “Конкуренцијата е жестока, а информациите се лесно достапни. Луѓето пред да се одлучат да работат со вас, најверојатно прво ќе проверат на интернет. Но, без личен бренд какви релевантни информации ќе пронајдат? Личниот бренд може да ви понуди многу подобра бизнис позиција отколку што може да се очекува без него. Во градење на личен бренд свесно и стратешки создавате непосредна конкурентска предност во однос на своите конкуренти”.

Де ЛА Круз сподели некои интересни совети во интервјуто за Refinery29 на тема лично брендирање, од кои шест од нив ќе ги издвоиме..

1. Личното брендирање не е само за некој што работи во медиум или слична индустрија
Столари, адвокати, организатори на свадби – секој треба да размислува за сопствен бренд. Сите професии можат да имаат корист и на тој начин да се прошири влијанието, изложувањето, па дури и да се развијат различни видови на приходи, како говорник и советник.

2. Ако имате профил на Фејсбук, Твитер и Инстаграм, веќе сте ги поставиле темелите за вашиот личен бренд
Читајте стари објави и по детална анализа, издвојте ги најдобрите и на тој начин одредете ја вашата публика и цел.

3. Бидете подготвени да инвестирате во вашиот бренд
Советници, веб-дизајнери, фотографи, креативни директори или новинари никогаш не се доволно! Тие навистина можат да ви помогнат.

4. Имајте граници
Вашиот онлајн бренд е професионална алатка, па не треба премногу да го допирате вашиот приватен живот. Вашиот животен стил нека биде јавен, а приватната сфера лична.

5. Подршката е важна
Ако имате многу следбеници и многу активна публика, исто така треба да имате многу допаѓања кои би можеле да се претворат во пари.

6. Бидете искрени во вашата онлајн презентација
Не глумете тоа што не сте – вистината кога тогаш ќе се открие.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Список на најмалку стресни работни места

  Список на најмалку стресни работни места

  Без разлика дали работите во канцеларија или во рудник, иако тие се различни, двете работни места можат да имаат многу тежок ефект врз психата. Сепак,…

 • Подгответе се, сите канцеларии ќе бидат виртуелни до 2030 година

  Подгответе се, сите канцеларии ќе бидат виртуелни до 2030 година

  Со употреба на пет немилосрдни трендови, целиот концепт за централизирано работно место ќе биде целосно застарен. Сопствениците на компании и претприемачи треба да размислуваат многу…

 • Работа од дома: На работа во пижами

  Работа од дома: На работа во пижами

  Работата од дома може да биде корисна и за работадавачот и за работникот. За пријатна работа од дневната соба, потребно е да се „подготви теренот“.…

 • Која професија ќе биде најбарана по пандемијата?

  Која професија ќе биде најбарана по пандемијата?

  Програмерите ќе бидат најбарани работници на пазарот на труд во наредните неколку децении. Тоа го изјави директорот за дистрибуција на технологија во Yandex, Григориј Бакунов,…

 • Најбарани работни места во време на корона

  Најбарани работни места во време на корона

  Побарувачката за работна сила рапидно се менува. На глобално ниво, сигурно ќе има помала побарувачка за туристички персонал, додека расте побарувачката за доставувачи и здравствени…

 • Каков бил Ајнштајн навистина?

  Каков бил Ајнштајн навистина?

  Постојат бројни анегдоти за еден од најголемите генијалци на сите времиња – Алберт Ајнштајн. За почеток, Ајнштајн не можел да се справи со чистотата во…

 • Како да одржите мотивација ако работите од дома

  Како да одржите мотивација ако работите од дома

  Оние што работат од дома, знаат колку е тешко да се одржи мотивацијата, продуктивноста и концентрацијата во услови каде има толку многу работи што можат…

 • Колку е тешко да се биде сам со сопствените мисли?

  Колку е тешко да се биде сам со сопствените мисли?

  Луѓето би сториле било што, само да не бидат препуштени на своите мисли – прилично е поразителен заклучокот на научниците по спроведувањето на истражувањата. Нова…

 • 5 навики на најбогатиот човек во светот

  5 навики на најбогатиот човек во светот

  Богатството на Џеф Безос е проценето на 121,1 милијарди долари. Ова се неговите навики кои секој може да ги усвои. Можеби нема да станете милијардер,…

 • 10 занимања во кои жените ја преземаат доминацијата од мажите

  10 занимања во кои жените ја преземаат доминацијата од мажите

  Новиот извештај на социјалната мрежа Linkedln покажува некои позитивни навестувања во односот жени и мажи кога е во прашање работата. Така, според анализа на профилите…