Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,953.32 -0.36%    BESK 7,864.14 -3.73%    ERMT 197.00 0%    GRNT 898.32 0.37%    KMB 5,432.66 0.4%    MPT 63,052.61 0.54%    OKTA 4,750.00 0.42%    RZIT 20.00 0%    RZUG 12.00 0%    SBT 2,592.06 9.02%    STB 1,196.43 0.83%    STBP 790.00 -16.75%    STIL 103.00 0%    TETE 2,424.27 4.72%    TNB 16,388.19 -2.45%    TTK 1,455.99 -2.93%    UNI 2,250.00 0%    ZPKO 1,851.00 2.83%    

Градови со најниско ниво на стрес во светот

Време: 15:50

Датум: март 28, 2019

Категорија: ЛУКСУЗ И ПАТУВАЊЕ

Нашиот секојдневен живот честопати е преоптоварен со стрес. Но сепак, сè уште постои оаза на мир – градови чии жители живеат малку порелаксиран живот.

Колку пати од вашиот партнер, пријател, блиски членови на семејството и подалечни сте добиле добронамерно предупредување за да го намалите нивото на стрес во животот? Веројатно неколку пати. И тоа не е дека не сте се обиделе да го примените тој совет, но стресот е едноставно насекаде – на работа, во сообраќајот, во банката додека чекате ред за да ги платите сметките.

На листата доминираат европските градови

Меѓутоа, дури и во таков стресен свет, можете да најдете мирни, опуштени места. Англиската компанија “Zipjet” објави листа на градови со најниско ниво на стрес, пренесува Index.hr. До крајната цел пристигнале врз темелите на следните параметри – износот на плата, стапката на невработеност, сообраќајните услови, нивото на менталното здравје, количината на зелени површини, зачестеноста на грабежи и убиства и бројот на сончеви саати годишно.

На крајот, резултатите покажаа дека градот со најмалку стрес е Штутгарт, а на листата доминираат европските градови.

Еве го и конечниот распоред:

1. Штутгарт, Германија
2. Луксембург, Луксембург
3. Хановер, Германија
4. Берн, Швајцарија
5. Минхен, Германија
6. Бордо, Франција
7. Единбург, Обединето Кралство
8. Сиднеј, Австралија
9. Хамбург, Германија
10. Грац, Австрија
11. Цирих, Швајцарија
12. Сиетл, САД
13. Велингтон, Нов Зеланд
14. Ница, Франција
15. Дрезден, Германија
16. Осло, Норвешка
17. Окленд, Нов Зеланд
18. Хелсинки, Финска
19. Абу Даби, ОАЕ
20. Мелбурн, Австралија

 

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Откриено библиско место во близина на Галилејското Море, каде што Исус извршил чудо

  Откриено библиско место во близина на Галилејското Море, каде што Исус извршил чудо

  Археолозите што работат на ископини на северниот брег на Галилејското Море тврдат дека ги откриле урнатините на легендарната населба Витсаида, која во евангелијата се споменува…

 • Спектакуларен облак во форма на печурка се формира над езерото Балатон во Унгарија

  Спектакуларен облак во форма на печурка се формира над езерото Балатон во Унгарија

  Џиновски атомски облак се формирал над унгарското езеро Балатон во селото Алсоорс во петокот, пренесува „Спутник“. Спектакуларниот феномен се нарекува влажен микроизлив. Дел од облакот…

 • Метеор го осветли небото над Торе Гранде (видео)

  Метеор го осветли небото над Торе Гранде (видео)

  На италијанскиот остров Сардинија се случи несекојдневна сцена која е забележана со камера… Метеор влегувајќи во Земјината атмосфера го осветли небото над Торе Гранде, на…

 • Будванската ривиера оваа година ја посетиле туристи од преку 170 земји од светот

  Будванската ривиера оваа година ја посетиле туристи од преку 170 земји од светот

  Будва сѐ поблиска до далечните дестинации Туристи од преку 170 земји од светот престојувале на ривиерата на Будва во секакви видови на сместување од почетокот…

 • Срушен рекордот на најскапо кафе во светот

  Срушен рекордот на најскапо кафе во светот

  Дали сте слушнале за Best of Panama натпреварување, односно настан на кој врвното кафе се проценува и продава на аукција? Па, како дел од традицијата,…

 • Идилична викендица на езерски брег во Швајцарија

  Идилична викендица на езерски брег во Швајцарија

  Сместена на брегот на езерото Турлерсе во Швајцарија, оваа современа викендица од неодамна е создадена како дело на  Wafai Architecture за мало семејство… Овој проект-викендица…

 • Места низ Македонија идеални да се посетат со велосипед

  Места низ Македонија идеални да се посетат со велосипед

  Природните убавини кои ги крие нашата земја се далеку познати, но ретко кој од нас посетил поголем број од истите. Некогаш од немање време, или…

 • Новиот Hublot инспириран од најпопуларниот грчки остров

  Новиот Hublot инспириран од најпопуларниот грчки остров

  По успехот на моделот Classic Fusion Mykonos во изминатите седум години, брендот Hublot и нивниот партнер, GOFAS Jewellery претставија новитет за ова лето… Инспирирани од Егејското…

 • „Детски денови“ за најмладите во Будва

  „Детски денови“ за најмладите во Будва

  Во Петровец од 12 до 16 август на платото пред спомен-куќата „Црвена комуна“ на шеталиштето ќе се одржи фестивалот „Детски денови“, во организација на Туристичката…

 • Музеј на иднината – нова футуристичка ѕвезда на небото на Дубаи

  Музеј на иднината – нова футуристичка ѕвезда на небото на Дубаи

  Дубаи е побогата со нова мегаломанска архитектонска креација – убава, елипсоидна зграда во која е сместен новиот Музеј на иднината. Тоа е соодветно, со оглед…