Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,076.22 0.34%    AMEH 500.00 -18.7%    CKB 700.00 0%    FERS 80,000.75 0.76%    GRNT 920.00 0.48%    KJUBI 1,598.00 1.01%    KMB 5,495.20 0.32%    MKSD 227.00 2.76%    MPT 62,570.49 1.05%    MTUR 5,450.00 0%    OKTA 5,132.00 -2.99%    PKB 10,000.00 -15.54%    POPK 24.00 -4%    RZIN 101.00 0%    RZLE 19.00 0%    RZLV 82.00 0%    SBT 2,358.00 2.97%    STB 1,011.09 0.98%    STIL 120.23 1.68%    TEL 310.12 0.45%    TETE 2,477.00 3.17%    TKVS 5,369.69 1.31%    TNB 17,155.48 0.36%    TTK 1,302.00 -0.89%    

Ново хоби кое можете да го испробате оваа пролет…

Време: 23:26

Датум: март 29, 2019

Категорија: КАРИЕРА

Новите активности ќе го исполнат вашето време и ќе ве натераат да се чувствувате подобро. Значи, имаме неколку идеи кои ќе ве инспирираат да најдете ново хоби оваа година и да го исполните вашето време.

# 1 Производство на природни сапуни

Без разлика дали сапуните ќе ги подарите на блиски или сами ќе ги користите, ова е дефинитивно хоби со кое ќе создадете нешто уникатно, во кое ќе уживате извесно време. Постојат многу различни сетови на интернет кои содржат различни мириси, инструкции и сите останати додатоци кои ви се потребни за производство на природни сапуни.

# 2 Блогирање

Сакате да напишете за сè што сакате и да покажете на целиот свет? Тогаш најлесно е да започнете да пишувате блог. Најлесно е да поставите едноставен и бесплатен веб-сајт, но исто така треба да седнете пред компјутер,  да размислите за што сакате да пишувате и да започнете.

# 3 Волонтирање

Вашето време е поважно за некои организации отколку донирање на средства. Најдобро е да побарате организација која прави нешто што вè интересира и сакате редовно да помагате. Таквите организации се, на пример, засолниште за животни, јавна кујна и детски болници.

# 4 Научете да свирите

Дали сакате да научите да свирите нов инструмент? Вие не треба да потрошите многу пари. Во време на технологијата која вè опкружува, постојат точни дефинирани апликации и видеа на YouTube кои можат да ви помогнат.

# 5 Фотографирање

Фотографирањето со паметни телефони и употребата на филтри за социјални медиуми е еден од начините на креативното хоби, но ако ги научите триковите на дигиталната фотографија, можете да направите прилично квалитетни фотографии кои се многу подобри од селфи. Почнувате со купување на дигитална камера и кога ќе се навикнете на неа, можете да купите разни додатоци.

# 6 Готвење странски јадења

Ако сакате да јадете и да посетувате странски ресторани како што се италијански, грчки или азиски, најдобро е да научите како сами да ги подготвувате овие јадења. Најдете рецепти на интернет и научете како да подготвувате одлична храна од целиот свет, а во исто време да ги проширите вашите хоризонти.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • 7 корисни совети за располагање со парите

  7 корисни совети за располагање со парите

  За речиси 15 години работа во финансиските одделенија на компаниите како што се Blackstone и Morgan Stanley, Зак Фриедман од прва рака видел како компании можат…

 • 6 особини на ментално силните луѓе

  6 особини на ментално силните луѓе

  Сталоженоста и менталната сила се премногу потребни доблести за опстанок во ова време, каде мултитаскингот е задолжителен, а слободното време речиси непостоечка категорија. Иако на…

 • Изненадувачки заклучок: Жените немаат корист од тоа да им се жени шефици

  Изненадувачки заклучок: Жените немаат корист од тоа да им се жени шефици

  Истражување објавено во списанието European Sociological Review покажало како “значителен родов јаз во платите” постои и кога жените се во лидерски позиции во компаниите. Во студијата…

 • Бил Гејтс: Ова се трите клучни вештини за успех во иднината (видео)

  Бил Гејтс: Ова се трите клучни вештини за успех во иднината (видео)

  Легендарниот технолошки претприемач, ко-основач на Microsoft и еден од најбогатите луѓе во светот, Бил Гејтс е опседнат со иднината. Често работи со пронаоѓачи и визионери, чита…

 • За што служи професионалната ориентација?

  За што служи професионалната ориентација?

  Големите животни одлуки, исто така, бараат висок ризик. Не е случајно што дури и во раните тинејџерски денови се јавува несигурност и конфузија. За правилен…

 • 7 чекори кои ќе ви помогнат да излезете надвор од вашата комфорна зона

  7 чекори кои ќе ви помогнат да излезете надвор од вашата комфорна зона

  Излегувањето од нашата “комфорна зона” е нешто со кое сите се соочуваме во животот. Од качување на велосипед без помошни тркала, нова училишна средина, нова…

 • Решете го стресот на работа со овие едноставни трикови!

  Решете го стресот на работа со овие едноставни трикови!

  Овие совети ќе ви помогнат да не се нервирате премногу на работното место… Три четвртини од жените чувствуваат стрес на работното место и сметаат дека…

 • Како да напишете e-mail на кој ќе ви одговорат и најзафатените луѓе?

  Како да напишете e-mail на кој ќе ви одговорат и најзафатените луѓе?

  Испраќање на “ладен e-mail” може да ве доведе до нов клиент, вработен или дури до нова работа. Сепак, како што веројатно знаете од искуство, обид…

 • Можеби мислевте дека сте вредни, но работата за време на викенд има негативни последици!

  Можеби мислевте дека сте вредни, но работата за време на викенд има негативни последици!

  Истражувањата покажале дека не е добро да работите во неработните денови… Одењето на работа за време на викендите за никого не е среќна опција. Додека…

 • Instagram инфлуенсерите го уништуваат јавниот простор

  Instagram инфлуенсерите го уништуваат јавниот простор

  Проблемите кои инфлуенсерите ги прават кога се во прашање јавни и приватни простори, најдобра илустрација е една приказна од 2018 година, кога фармата Bogle Seeds мораше…