Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Како ефикасно да примените кето диета

Време: 09:40

Датум: март 27, 2019

Категорија: ДИЕТИ

Кетонската исхрана е еден од најпопуларните начини за регулирање на килограмите во моментов. Заговорниците на оваа диета велат дека тежината се губи ефикасно и без глад. Би требало 70% од вашите калории да ги добиете од маснотии, а да внесувате помалку од 50 гр јаглени хидрати дневно.

Ниското ниво на јаглени хидрати ќе го водат вашето тело во кетоза состојба. Ова е состојбата на организмот која се јавува како резултат на метаболичкиот процес наречен кетогенеза. Во текот на овој процес, црниот дроб почнува да лачи кето тела и клетките почнуваат да ги користат како енергетска единица. Најефективен начин да дознаете дали сте во кетоза е да мокрите на кето ленти.

Што е кето диета?

Оваа диета е богата со масти, а сиромашна со јаглени хидрати. За да ви биде појасно треба да разберете како се согоруваат маснотиите во вашето тело.

Вашето тело има потреба од енергија, која најчесто произлегува од јаглени хидрати. Тие се разложуваат во телото на едноставни шеќери, од кои најважната улога ја има гликозата, наједноставниот и најпристапниот извор на енергија за вашето тело. Но, кога не внесувате доволно јаглени хидрати, вашето тело бара уште еден извор на енергија. Во отсуство на истото, телото почнува да ги согорува мастите и да ги користи како нов извор на енергија. Кога тоа се случува, вашето тело доаѓа во состојба на кетоза и почнува процесот на губење на тежината.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Брза диета “3 дена”

  Брза диета “3 дена”

  Брза диета “3 дена” е една од најпопуларните диети денес, бидејќи трае кратко време и дава инстант резултати. Немојте да се чудите што низ целиот…

 • Најдобра диета!

  Најдобра диета!

  Најдобрите диети се составени од едноставни намирници богати со протеини, а сиромашни со калории, тежината се намалува постепено, што гарантира дека нема да врати брзо,…

 • Тридневна детокс диета

  Тридневна детокс диета

  Станува збор за прилично строга диета, заснована на зеленчук со растителни влакна и млечни производи со малку масти. Ќе изгубите тежина, а во исто време…

 • Најпопуларна диета во 2020 година е – Шведска диета

  Најпопуларна диета во 2020 година е – Шведска диета

  Како што трендовите во светот на убавината и модата се менуваат со брзина на молња, не е изненадување што слични работи се случуваат и кога…

 • Постои диета која е како создадена за сите љубители на леб

  Постои диета која е како создадена за сите љубители на леб

  Двопек диетата е идеална за луѓе кои сакаат да ослабат, а не можат да се откажат од леб! Двопек диетата се спроведува со многу овошен…

 • Диета со мед која гарантира резултати

  Диета со мед која гарантира резултати

  Поради големиот број на хранливи состојки, медот треба да се консумира секој ден, а каков е за држење диета – дознајте сами! Нутриционистите советуваат пред…

 • Едноставна контрола на порциите – Шака диета

  Едноставна контрола на порциите – Шака диета

  Ефикасно слабеење се постигнува, не со гладување и претерано откажување, туку со контролирање на порциите и внес на калории. Една од главните причини на нашата…

 • УН диета

  УН диета

  Стриктното спроведување на оваа диета доведува, покрај намалувањето на килограмите, и до промена на метаболизамот па затоа изгубените килограми не се враќаат. Диетета трае 90…

 • Таен рецепт за слабеење! Ослабете пет килограми за два дена!

  Таен рецепт за слабеење! Ослабете пет килограми за два дена!

  Магдоносот многу се користи во кулинарството и едноставно обожаваме да го додаваме во супи и салати. Можеме да го јадеме скоро секој ден, но во мали…

 • Што е интервален пост и колку е здрав?

  Што е интервален пост и колку е здрав?

  Интервалниот пост во моментов е најпопуларна диета, која подразбира наизменична смена помеѓу гладувањето и периодот на неограничен внес на калории. Еден од фактите, која ја…